Jakie usługi nie uprawniają do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego

Wykonywanie jakich usług nie uprawnia do korzystania ze zwolnienia podmiotowego określonego w art. 113 ustawy o VAT?
RADA
Do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego określonego w ustawie o VAT nie uprawnia wykonywanie usług jubilerskich, rzeczoznawstwa, z wyłączeniem doradztwa rolniczego, związanego z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego, usług prawniczych, świadczonych przez notariuszy, adwokatów i radców prawnych. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
W ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przewidziano prawo do skorzystania z możliwości zwolnienia od tego podatku z uwagi na wartość sprzedaży opodatkowanej przez osoby rozpoczynające działalność gospodarczą lub już ją wykonujące.
Powyższego zwolnienia nie stosuje się w odniesieniu do niektórych czynności, takich jak m.in. import towarów i usług, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawy niektórych towarów oraz świadczenia pewnego rodzaju usług. Wśród usług wymienionych w ustawie, do których nie ma zastosowania zwolnienie podmiotowe, znalazły się usługi jubilerskie, usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa.
Jednocześnie, w art. 113 ust. 14 pkt 2 ustawy upoważniono ministra właściwego do spraw finansów publicznych do określenia – w drodze rozporządzenia – listy usług, o których była wyżej mowa, z uwzględnieniem klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Wykonaniem powyższej delegacji jest rozporządzenie z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. W załączniku do tego rozporządzenia określono listę towarów i usług, do których nie ma zastosowania zwolnienie podmiotowe. W odniesieniu do usług rozporządzenie ma charakter doprecyzowujący w stosunku do ustawy. I tak, zgodnie z poz. 36, 37 i 38 tego załącznika, zwolnienie podmiotowe nie ma zastosowania do usług:
• jubilerskich;
• rzeczoznawstwa, z wyłączeniem doradztwa rolniczego związanego z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego;
• prawniczych świadczonych przez notariuszy, adwokatów i radców prawnych.
Aby dokładanie określić, jaki rodzaj usług nie uprawnia do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego, należy odwołać się do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.
Usługi jubilerskie zostały sklasyfikowane w PKWiU pod numerem 36.22.2. Zaliczamy do nich usługi związane z przeróbką kamieni szlachetnych i wyrobów jubilerskich.
Usługi prawnicze zostały sklasyfikowane w PKWiU pod numerem 74.11. Wśród nich wyróżnia się usługi:
• doradztwa prawnego i reprezentacji w dziedzinie prawa karnego;
• doradztwa prawnego i reprezentacji w postępowaniu sądowym w pozostałych dziedzinach prawa;
• doradztwa prawnego i reprezentacji w postępowaniu ustawowym w kolegiach, komisjach arbitrażowych itp.;
• doradztwa w zakresie patentów i praw autorskich;
• przetargów i aukcji;
• doradztwa prawnego i informacji prawnej pozostałej.
Odwołując się do brzemienia załącznika, należy stwierdzić, że wszystkie wyżej wymienione usługi, w przypadku gdy są świadczone przez adwokatów i radców prawnych, nie korzystają ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów.
Nie korzystają również ze zwolnienia podmiotowego usługi świadczone przez notariuszy.
WAŻNE
Jak wynika z PKD, która ma funkcję pomocniczą, do usług prawniczych zaliczamy również usługi komorników oraz sędziów polubownych. Ponieważ usługi tych podmiotów nie zostały wymienione, jako niepodlegające zwolnieniu, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, dlatego podmioty je wykonujące mogą skorzystać z takiego zwolnienia.
Najwięcej wątpliwości pojawia się w przypadku usług rzeczoznawstwa, gdyż ani obecna klasyfikacja PKWiU, ani przepisy w zakresie VAT nie określają, jakie usługi można zaliczyć do rzeczoznawstwa. Aby wskazać, o jaki rodzaj usług chodzi, należy odwołać się do nieobowiązującej już Klasyfikacji Usług, opublikowanej w Zeszytach Metodycznych GUS nr 57. Zgodnie z nią podbranża KU 89302 – Rzeczoznawstwo obejmuje:
• ekspertyzy,
• ocenę jakości,
• doradztwo,
• usługi w zakresie wzornictwa przemysłowego, wystroju wnętrz, małej architektury,
• sporządzanie analiz, założeń i raportów techniczno-ekonomicznych oraz związanych z wdrażaniem nowych rozwiązań techniczno-organizacyjnych i rzecznictwem patentowym.
Z powyższego wynika, że pojęcie rzeczoznawstwa ma szerszy zakres od pojęcia doradztwa, o którym mowa w ustawie, a ponadto zawiera to pojęcie „w sobie”.
Świadczyć o tym może również określenie, że rzeczoznawstwo nie obejmuje doradztwa rolniczego. To oznacza, że obejmuje doradztwo w pozostałym zakresie.
• art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. Nr 143, poz. 1199
• § 36, 37, 38 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. W załączniku do tego rozporządzenia określono listę towarów i usług, do których nie ma zastosowania zwolnienie podmiotowe – Dz.U. Nr 95, poz. 798
Katarzyna Owczarek
specjalista w zakresie VAT, prawnik


Księgowość
Wyższe kwoty dofinansowania z PFRON do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego od lipca 2024 r. MRPiPS szykuje nowelizację
07 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje kolejną nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Tym razem ma nastąpić wzrost wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), a także zmiana wysokości dotacji celowej z budżetu państwa na realizację tego zadania. Ta nowelizacja ma wejść w życie od lipca 2024 r. razem ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

pokaż więcej
Proszę czekać...