Czy sprzedaż nowych towarów można opodatkować marżą

W pewnych przypadkach ustawa o VAT przewiduje możliwość opodatkowania marżą (art. 120 ust. 4). Dotyczy to między innymi towarów używanych. Czy zgodnie z ich definicją zawartą w art. 120 ust. pkt 4 ustawy o VAT za towary używane można uznać fabrycznie nowe meble (nabywane od podmiotu zwolnienego podmiotowo od VAT)?
Nie. Towarami używanymi nie mogą być towary fabrycznie nowe, w szczególności takie towary nabywane od podmiotu zwolnionego podmiotowo z VAT.

Artykuł 120 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2005 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, 535 z późn. zm.) wyraźnie stwierdza, iż szczególnym zasadom opodatkowania podlegać mogą jedynie „ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku”. Mowa jest zatem o towarze faktycznie używanym przez jakikolwiek, choć najkrótszy, okres czasu, przez kogokolwiek. Wskazuje to wyraźnie zwrot „do dalszego użytku”, który rozstrzyga, iż wcześniej – przed odsprzedażą – towar był używany.
Mowa jest oczywiście o użytku zgodnym lub niezgodnym z pierwotnym przeznaczeniem rzeczy, jednak o użytku innym niż wykorzystywanie jako towar. Wykorzystywania w charakterze towaru nie można bowiem uznać – na podstawie językowych dyrektyw wykładni – jako używanie. Taki towar pozostaje nowy i nieużywany,
Jako że zasady opodatkowania określone w art. 120 ustawy o VAT stanowią wyjątek od zasady ogólnej wyrażonej w jej art. 29, to na sprzedawcy opodatkowanym marżą ciążyć będzie obowiązek wykazania, iż sprzedawane przez niego przedmioty były już wcześniej używane. Oznacza to w praktyce, iż nie można przekazać do dalszej odsprzedaży na omawianych zasadach szczególnych towarów fabrycznie zapakowanych, co do których nie ma wątpliwości, iż nie były nigdy używane. W przypadku towarów rozpakowanych, choćby były fabrycznie nowe i choćby ich pierwotny nabywca ich nie używał, ani sprzedawca opodatkowany na zasadzie marży, ani też organ kontroli, nie mają żadnych możliwości zakwestionowania faktu jego wcześniejszego używania przez pierwotnego nabywcę. Nie ma przy tym znaczenia, czy pierwotny nabywca wraz z towarem zbył również fabryczne opakowanie, instrukcję obsługi i inne przedmioty otrzymane wraz z towarem, gdyż fakt przechowywania opakowania i ponownego wykorzystania go przy odsprzedaży nie czyni z towaru mało używanego towaru nowego.
Katalog podmiotów, od których można nabyć towary zdatne do opodatkowania na zasadzie marży, zawiera art. 120 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Są wśród nich podatnicy VAT zobowiązani do wystawienia faktury. W przypadku zakupu od podatników VAT brak faktury zakupu u sprzedawcy opodatkowanego na zasadzie marży może powodować podejrzenie, iż towar został nabyty na warunkach uniemożliwiających zastosowanie szczególnych zasad opodatkowania. Ostatecznie decyduje jednak nie dokument, ale okoliczności faktyczne. Sprzedawca powinien posiadać (dla ewentualnych celów dowodowych) dane pozwalające na identyfikację swoich dostawców. Nie musi to być ani faktura, ani też zawarta na piśmie umowa, ani nawet pokwitowanie odbioru zapłaty (choć tego rodzaju dokumenty ograniczają ryzyko zaprzeczenia przez dostawcę, że sprzedaż miała miejsce). Należy jednak przynajmniej odnotować, od kogo dany towar używany został zakupiony.

Artur M. Brzeziński,
doradca podatkowy, właściciel Kancelarii Prawniczej w Kaliszu

Not. KP


Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...