Czy zwrot pracownikowi części kosztów Internetu w systemie "praca w domu" jest opodatkowany

Spółka cywilna stosuje system "praca w domu". Pracownicy dwa dni w tygodniu pracują w domu za pomocą Internetu (łącze szerokopasmowe). Pracodawca zwraca pracownikom część poniesionych przez nich opłat abonamentowych na rzecz dostawcy Internetu. Czy przekazanie miesięcznie z tego tytułu każdemu pracownikowi kilkudziesięciu złotych podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu, czy też korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego?
RADA
Organy podatkowe tego typu dofinansowanie pracowników traktują jako przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu. Niektórzy pracodawcy próbują stosować zwolnienie od podatku dochodowego z tytułu używania przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzi, materiałów lub sprzętu stanowiącego ich własność. Internet nie jest jednak zdaniem organów podatkowych narzędziem i pracodawcy popełniają błąd, stosując to zwolnienie. Szczegóły – w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
W Polsce jako przychody z pracy opodatkowana jest nie tylko pensja. Podatek może objąć wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, czy też świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika. Dlatego pokrycie przez pracodawcę kosztów Internetu podłączonego do sieci w miejscu zamieszkania pracownika będzie traktowane jako przychód pracownika z pracy i opodatkowane oraz oskładkowane.
Przykład
W agencji reklamowej każdy pracownik zobowiązany jest do posiadania w swoim mieszkaniu albo domu szerokopasmowego dostępu do Internetu. Pracownicy pracują w miejscu zamieszkania, z wyjątkiem zadań wymagających osobistego stawienia się w siedzibie firmy (np. prezentacja gotowych projektów klientowi). Agencja reklamowa zwraca pracownikom 50 zł miesięcznie z tytułu ponoszonych przez nich wydatków na Internet. Jest to przychód ze stosunku pracy podlegający oskładkowaniu i opodatkowaniu.
Pracodawca może próbować podpisać umowę o dostęp do Internetu bezpośrednio z firmą świadczącą tego typu usługi. Wydaje się, że będzie to w praktyce bardzo utrudnione ze względu na brak tytułu prawnego pracodawcy do mieszkania pracownika. Jest on wymagany przez dostawców Internetu również do wypożyczenia modemu szerokopasmowego, bowiem tytuł prawny do mieszkania gwarantuje dostawcy jego odzyskanie. Jednak nawet podpisanie umów o dostęp do Internetu bezpośrednio z dostawcą Internetu niewiele zmieni w sytuacji pracownika, pomimo że stronami umowy będzie operator telekomunikacyjny oraz pracodawca. Organy podatkowe potraktują dostęp do Internetu w takiej sytuacji jako nieodpłatne świadczenie wynikające ze stosunku pracy albo wręcz jako darowiznę.
Zwolnienie od opodatkowania ekwiwalentów pieniężnych za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt stanowiące ich własność jest możliwe na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 updof. Organy podatkowe stoją jednak na stanowisku, że przekazanie przez pracodawcę dostępu do Internetu nie jest przekazaniem narzędzi niezbędnych pracownikowi do pracy. Przykładem takiej interpretacji jest pismo z 11 maja 2005 r., którego autorem jest Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie (nr 1472/RPŁ/415-25/05/KMP). Zapytanie o interpretację przepisów podatkowych złożyła spółka, która refunduje swoim pracownikom koszty zakupionych przez nich usług dostępu do Internetu. Pracownicy wykorzystywali łącze internetowe do celów służbowych. Pytający uważał, że w przypadku wykorzystywania przez pracowników łącza internetowego do wykonywania pracy ekwiwalenty pieniężne wypłacane z tego tytułu podlegają zwolnieniu z art. 21 ust. 1 pkt 13 updof. Naczelnik urzędu skarbowego udzielił w tej sprawie następującej odpowiedzi, nie zgadzając się z taką interpretacją przepisów:Definicja zawarta w słowniku języka polskiego PWN mówi, iż przez narzędzie rozumie się: „urządzenie proste lub złożone umożliwiające wykonywanie jakiejś czynności lub pracy; przyrząd, instrument”. Zgodnie z tą definicją usługa dostępu do Internetu nie jest narzędziem. (....) W związku z powyższym kwoty, o których mowa w przedmiotowym wniosku, wypłacone pracownikom, nie podlegają zwolnieniu wynikającemu z art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc Spółka jako płatnik jest obowiązana do doliczenia ich do pozostałych dochodów ze stosunku pracy i opodatkować je podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Można się spodziewać, że organy podatkowe będą w takich sprawach zapewne dodatkowo argumentować, że pracownicy mogą wykorzystywać Internet zarówno w pracy, jak i do użytku osobistego.

• art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Małgorzata Korycka
specjalista w zakresie podatków dochodowych


Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...