Jak ewidencjonować przedawnioną należność

Co mam zrobić z niedopłatą należności od kontrahenta zagranicznego? Niedopłata powstała jeszcze w 2000 r. i wiadomo, że kontrahent już nie zapłaci, a firma nie chce dochodzić tej należności. Jak mam to zaksięgować pod względem podatkowym i bilansowym?
RADA
Należność, której termin wymagalnej zapłaty upłynął w 2000 r., przedawniła się po dwóch latach. W takim przypadku pod względem podatkowym nie dokonuje się żadnych zmian, natomiast na potrzeby bilansu należy dokonać przeksięgowań w zależności od kwoty należności: na „Pozostałe koszty operacyjne”, jeżeli jest to nieznaczna kwota, lub na „Stratę z lat ubiegłych”, jeżeli jest to kwota znacząca.

UZASADNIENIE
Jak stanowi art. 554 Kodeksu cywilnego, roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w ramach działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy przedawniają się z upływem dwóch lat. Niedopłata należności, o której wspomina Czytelnik, powstała w 2000 r., a więc przedawniła się w 2002 r. W tej sytuacji istnieją dwa rozwiązania. Jeżeli nie jest to istotna kwota, można w bieżącym roku obrachunkowym zdjąć ją z aktywów i przeksięgować w „Pozostałe koszty operacyjne”.
Jednak jeśli kwota przedawnionej należności jest istotna (co jest prawdopodobne w przypadku zagranicznego kontrahenta), jej nieuwzględnienie w okresie wymaganym przepisami należy uznać za błąd podstawowy. Powoduje on, że sprawozdanie za 2002 r. nie jest rzetelne (art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Błąd ten korygujemy ewidencjonując należność:
•  Wn „Strata z lat ubiegłych”, w analityce – „Rozliczenie wyniku finansowego”,
•  Ma „Należności”.
W obu przypadkach na koniec roku obrachunkowego przedawnioną należność trzeba wycenić po średnim kursie ustalonym przez Narodowy Bank Polski obowiązującym na dzień bilansowy dla danej waluty. Podczas wyceny powstaną różnice kursowe, które należy zaliczyć do kosztów lub przychodów finansowych. Trzeba także pamiętać, że zarówno w przypadku przeksięgowania w „Pozostałe koszty operacyjne”, jak i na „Stratę z lat ubiegłych” odpis ten nie stanowi kosztów uzyskania przychodów przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Maria Rubinkowska
doradca podatkowy

•  art. 554 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 281, poz. 2783
•  art. 4 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 184, poz. 1539


Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...