Jak udokumentować przekazanie środka trwałego na potrzeby własne podatnika

Prowadzę działalność gospodarczą przede wszystkim w zakresie handlu artykułami spożywczymi. Podatek dochodowy rozliczam na zasadach ogólnych. Jedną z chłodziarek, stanowiącą środek trwały, chciałbym przekazać na swoje prywatne potrzeby. Jak udokumentować taką operację?
RADA
Wycofując środek trwały z działalności gospodarczej, należy przede wszystkim wykreślić go z ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Podatnik powinien również sporządzić dokument, z którego będzie wynikało, który środek trwały i od kiedy zostaje wycofany z tej działalności. Trzeba też wskazać, że wymieniony środek trwały będzie przekazany na potrzeby własne podatnika.

UZASADNIENIE
Jeśli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie takiego środka trwałego, wspomniane przekazanie należy opodatkować VAT i udokumentować fakturą wewnętrzną.
Składniki majątku wykorzystywane w działalności gospodarczej jako środki trwałe w momencie wycofania powinny zostać wykreślone z ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Wykreślenia dokonuje się, wpisując w ewidencji datę likwidacji środka trwałego, czyli w tym przypadku wycofania w związku z przekazaniem na własne potrzeby.
Wykreślenie środka trwałego z ewidencji następuje na podstawie odpowiedniego dokumentu. Zwykle jest to oświadczenie podatnika, w którym należy m.in.:
• określić wycofywany środek trwały (podać jego nazwę, typ itd.),
• wskazać pozycję w ewidencji środków trwałych, datę wprowadzenia środka trwałego do ewidencji, dokument, na podstawie którego został do niej wpisany, oraz wartość początkową,
• podać datę wykreślenia z ewidencji środków trwałych,
• wskazać przyczynę wycofania z działalności gospodarczej (w tym przypadku przekazanie na potrzeby własne).

Przykład
Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, polegającą na handlu artykułami spożywczymi i przemysłowymi. Dla celów tej działalności używa kilku chłodziarek, w których przechowywane są produkty spożywcze, a także dwóch samochodów dostawczych. Jedną z chłodziarek oraz samochód postanowił wycofać z działalności i przekazać nieodpłatnie żonie w związku z ustanowieniem rozdzielności majątkowej i podziałem majątku (por. postanowienie Urzędu Skarbowego w Lubinie z 10 sierpnia 2005 r., sygn. PDI-415/1/89/BF/19/05).

Wykreślenie środków trwałych podatnik udokumentował następującym dokumentem:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Należy również pamiętać o obowiązkach w zakresie VAT w przypadku przekazania towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika na cele inne niż związane z tym przedsiębiorstwem, np. na cele osobiste podatnika, ale też jego pracowników, byłych pracowników, wspólników itd. W takim przypadku przekazanie towarów traktuje się jak dostawę dla celów VAT, pod warunkiem że podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie tych towarów.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Przekazanie towarów podlegające opodatkowaniu VAT powinno być udokumentowane fakturą wewnętrzną. Przypomnijmy, że w razie braku konkretnego nabywcy towaru faktura taka nie zawiera danych dotyczących tego nabywcy.
Faktury wewnętrzne można wystawiać w jednym egzemplarzu. Trzeba je przechowywać wraz z całą dokumentacją dotyczącą podatku od towarów i usług. Podstawą opodatkowania w takim przypadku jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje – koszt wytworzenia określony w momencie dostawy przekazywanych towarów. Natomiast (…) w sytuacji gdy podatnikowi nie przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług w momencie nabycia towarów, nieodpłatne przekazanie towarów nie podlega opodatkowaniu (…) VAT (patrz postanowienie Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z 3 czerwca 2005 r., sygn. PP/443-86-1/05).

• art. 22n ust. 2 pkt 13 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
• art. 7 ust. 2 pkt 1, art. 29 ust. 10, art. 106 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756

Sławomir Liżewski
konsultant podatkowy


Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...