Jak określić wartość transakcji między podmiotami powiązanymi

Nasza spółka utworzyła spółkę córkę. Wiemy, kiedy jesteśmy obowiązani do sporządzenia dokumentacji i mamy schemat takiej dokumentacji. Nie wiemy jednak, jak należy wyliczyć wartość transakcji - czy jest nią kwota brutto czy netto? Jakie mogą być funkcje przy usługach najmu pomieszczeń biurowych? Jak należy przeprowadzić kalkulację ceny?
RADA
Zalecałabym Państwu uwzględnić kwoty brutto. Przykładowe funkcje wymieniłam w uzasadnieniu, proszę jednak pamiętać, że najistotniejsze są funkcje faktycznie wykonywane przez strony.

UZASADNIENIE
W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych postanowiono, że obowiązek sporządzenia dokumentacji transakcji między krajowymi podmiotami powiązanymi istnieje, jeżeli kwota wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza określone limity. Kwota tych limitów to:
• 30 000 euro – w przypadku świadczenia/korzystania z usług, sprzedaży lub udostępniania wartości niematerialnych i prawnych;
• 100 000 euro – dla transakcji o wartości nieprzekraczającej 20% wartości kapitału zakładowego EWSA pomniejszonego o wartość kapitału nieopłaconego, pochodzącego z konwersji wierzytelności z tytułu pożyczek i kredytów od udziałowców lub pokrytego aportem w postaci wartości niematerialnych i prawnych niepodlegających amortyzacji;
• 50 000 euro – w przypadku pozostałych transakcji zawieranych między podmiotami powiązanymi;
• 20 000 euro – dla transakcji, w związku z którą zapłata należności wynikająca z takiej transakcji dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego siedzibę lub zarząd w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.
Przepis ten nie jest precyzyjny. Aby zrozumieć pojęcie wartości transakcji, należy wskazać najistotniejsze kwestie.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Do sporządzenia dokumentacji może być zobowiązana zarówno strona świadcząca usługę (sprzedająca towar), jak i strona kupująca usługę lub towar.
Aby wyodrębnić transakcję z podmiotem powiązanym, należy wziąć pod uwagę cechy charakterystyczne transakcji (czyli przedmiot transakcji, np. usługi najmu powierzchni biurowej, zakres zaangażowania stron w transakcję, a więc funkcje i ryzyko stron oraz aktywa, metodę kalkulacji ceny itp.). Po zakończeniu roku podatkowego należy zsumować kwoty z faktur dotyczących danej transakcji i tę wartość przyjąć jako podstawę oceny, czy został przekroczony limit.
(-) Ustawodawca nie wskazał, czy powinna to być kwota brutto czy netto. Aby uniknąć ewentualnego sporu, warto uwzględniać kwoty brutto, które dają wyższe wartości.
Natomiast o tym, jakie są funkcje stron zaangażowanych w transakcję, przesądza wola stron. Ważne jest, aby nie sugerować się jedynie zapisami zawartymi w umowie.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Funkcje stron wynikają z wykonania umowy, dlatego powinny je określać osoby bezpośrednio zaangażowane w transakcje.
Przykładowo mogą to być takie funkcje, jak udostępnienie powierzchni biurowej, zapewnienie ochrony, monitoringu, kart wstępu do biurowca, mediów, zapewnienie urządzeń związanych z ochroną przeciwpożarową i dbałość o nie, konserwacja pomieszczeń, dokonywanie remontów pomieszczeń, zapewnienie sprzątania powierzchni, dostarczenie mebli biurowych.
Jednak w praktyce funkcje te mogą rozkładać się inaczej. Na przykład najemca może sam zapewniać bieżące sprzątanie powierzchni biurowej, ale już za mycie okien będzie odpowiedzialny wynajmujący.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Wymienione funkcje należy potraktować jedynie jako funkcje przykładowe, mogące wystąpić przy transakcji usług najmu powierzchni biurowej, ale w sporządzanej dokumentacji trzeba wymienić funkcje realizowane w praktyce.
W rozporządzeniu dotyczącym cen transferowych przedstawiono preferowane metody kalkulacji ceny. W § 4 ust. 4 rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu określania dochodów podatników w drodze oszacowania cen w transakcjach dokonywanych przez tych podatników wskazano, że wtedy, gdy możliwe jest zastosowanie metody porównywalnej ceny niekontrolowanej, tę właśnie metodę stosuje się w pierwszej kolejności, przed innymi metodami.
Wydaje się, że przy transakcji usług najmu powierzchni biurowej istnieje możliwość zastosowania tej metody. Najem powierzchni biurowej jest popularną transakcją. Specyficzna sytuacja niepozwalająca na zastosowanie tej metody wystąpi więc sporadycznie.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Sporządzając kalkulację, powinniście Państwo wziąć pod uwagę ceny stosowane wobec pomiotów niepowiązanych. Jeżeli nie wynajmujecie powierzchni biurowej innym podmiotom, wówczas przy kalkulacji ceny trzeba uwzględnić poziom cen wynajmu powierzchni biurowej na danym terenie.
Podstawą tak ustalonej ceny są raporty, notatki i inne dane na temat cen rynkowych dla danego typu transakcji, na podstawie których dokonywana była kalkulacja.
Jeżeli natomiast wystąpią specyficzne warunki niepozwalające na zastosowanie tej metody (np. w danej miejscowości nie ma powierzchni biurowych), wówczas możecie Państwo zastosować inną metodę, np. koszt plus. W kalkulacji tej należałoby uwzględnić wszystkie koszty związane z transakcją (z wyjątkiem kosztów zarządu, ogólnego kosztu funkcjonowania spółki) oraz zysk.

• art. 11 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
• § 4 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 10 października 1997 r. w sprawie sposobu i trybu określania dochodów podatników w drodze oszacowania cen w transakcjach dokonywanych przez tych podatników – Dz.U. Nr 128, poz. 833; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 189, poz. 1856

Marta Balcer
specjalista w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych


Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...