Jak prawidłowo liczyć siedmiodniowy termin wystawienia faktury

Jak należy prawidłowo wyliczyć termin siedmiu dni, jaki ustawa przewiduje do wystawienia faktury sprzedaży? Czy należy brać pod uwagę dzień sprzedaży, czy też termin ten liczyć od dnia następnego?
RADA
Dnia, w którym dojdzie do sprzedaży bądź do wykonania usługi, nie wlicza się do siedmiodniowego terminu, jaki przewidziany jest do wystawienia faktury. Termin ten należy liczyć od dnia następnego po dniu dokonania sprzedaży bądź wykonania usługi.

UZASADNIENIE
Zarejestrowani czynni podatnicy podatku od towarów i usług dokonujący sprzedaży towarów i świadczenia usług zobowiązani są w celu udokumentowania dokonanych czynności do wystawiania faktur VAT.
Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług nie wskazuje szczególnego sposobu liczenia terminu siedmiodniowego do wystawienia faktury VAT. W związku z tym należy odwołać się do przepisów ustawy Ordynacja podatkowa. Ustawa ta reguluje bowiem wszelkie zasady dotyczące liczenia terminów określonych w prawie podatkowym, w związku z tym będzie miała zastosowanie również do terminów wystawiania faktur VAT. Należy zatem przywołać art. 12 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym, jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie to nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu.
Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że za początek terminu w podatku VAT uważa się wydanie towaru, wykonanie usługi bądź powstanie obowiązku podatkowego.
Skoro w myśl przepisów Ordynacji podatkowej przy obliczaniu terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie to nastąpiło, liczenie siedmiodniowego terminu do wystawienia faktury VAT należy rozpocząć od następnego dnia po dniu, w którym nastąpiła sprzedaż bądź wykonanie usługi. Zatem dnia, w którym nastąpiło zdarzenie, nie wlicza się do okresu siedmiu dni.
WAŻNE!
Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
W myśl ogólnej zasady fakturę należy wystawiać nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru bądź wykonania usługi. Jeżeli ostatni dzień wypada w dniu wolnym, należy fakturę wystawić do dnia następnego po tym wolnym dniu.
Spółka dokonała sprzedaży 10 marca 2006 r. Fakturę w takiej sytuacji zobowiązana jest wystawić najpóźniej 17 marca 2006 r. Kolejnej sprzedaży dokonała 12 marca. Termin do wystawienia faktury upływa 19 marca, ale ponieważ 19 marca jest to niedziela, czyli dzień wolny od pracy, sprzedawca może wystawić fakturę najpóźniej 20 marca, tj. w poniedziałek, kolejnego dnia po dniu wolnym od pracy.
Może również zdarzyć się tak, że następuje po sobie kilka dni wolnych od pracy, na przykład w okresie świątecznym. Wówczas termin do wystawienia faktury automatycznie wydłuża się o te kolejne dni wolne od pracy. Tak będzie w przypadku Świąt Wielkanocnych. Jeśli termin do wystawienia faktury upływa 16 kwietnia, czyli w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych, termin do wystawienia faktury przedłuża się do 18 kwietnia, ponieważ zarówno niedziela, jak i poniedziałek wielkanocny są dniami wolnymi od pracy.
Jeśli podatnik określa w fakturze wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.
W przypadku zaliczek, zadatków czy rat fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy towaru bądź usługi. Fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności w formie zaliczki, przedpłaty czy zadatku.
Podsumowując, należy stwierdzić, iż Czytelnik musi stosować zasady omówione powyżej w zależności od tego, jaką fakturę wystawia, tj. czy normalną fakturę sprzedaży czy też fakturę zaliczkową. Może również zdarzyć się, że dojdzie do naruszenia terminu wystawienia faktury.

• § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798
• art. 12 § 1, art. 12 § 5 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199

Ewa Michalak
specjalista w zakresie VAT


Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...