Czy przychód ze sprzedaży zagranicznej obejmuje zapłacony za granicą VAT

Spółka z o.o. w Polsce prowadzi sprzedaż wysyłkową towaru (mebli) dla odbiorców - wyłącznie osób fizycznych. Do faktur jest naliczany podatek VAT obowiązujący w Niemczech (16%), wpłacany do urzędu w Niemczech. Sprzedaż jest księgowana w cenie netto. Pozostałe podatki (dochodowy itd.) są wpłacane w Polsce. Czy od podatku VAT wpłacanego w Niemczech należy również wpłacić w Polsce podatek dochodowy 19%?
RADA
Nie ma obowiązku uznawania za przychód podatkowy kwot należnego podatku od wartości dodanej z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Stanowisko to podzieliło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. Jest to konsekwencją uznania przez Ministra Finansów poprawności stosowania wykładni celowościowej i systemowej w odniesieniu do art. 12 ust. 4 pkt 9 updop.

UZASADNIENIE
Odpowiedź na pytanie Czytelnika należy rozpocząć od tego, że przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze oraz wartości pieniężne. Interpretując ten przepis dosłownie, należałoby dojść do wniosku, że przychodem podatnika jest cała kwota brutto, którą otrzymuje na przykład z tytułu dokonywanej sprzedaży. Aby jednak wyeliminować taką sytuację, ustawodawca wprowadził przepis art. 12 ust. 4 pkt 9 updop, który zawiera wyłączenie z obowiązku opodatkowania dotyczące należnego podatku od towarów i usług.
W związku z tym nie budzi wątpliwości, że w przypadku dokonywania w kraju sprzedaży i otrzymywania z jej tytułu zapłaty w kwocie brutto, zawierającej należny podatek od towarów i usług, jako przychód podatkowy powinna zostać potraktowana jedynie kwota netto zapłaty.
Wątpliwości podatników budziła natomiast sytuacja, która mogła powstać, gdy są oni zarejestrowani dla celów podatku od wartości dodanej (VAT) w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej i tam płacą ten podatek, który również otrzymują w kwocie należności brutto. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wyłącza bowiem z kategorii przychodów jedynie podatek od towarów i usług. Traktując jednak przepis art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dosłownie, należałoby uznać, iż dotyczy on jedynie polskiego VAT, gdyż jedynie ten podatek posiada nazwę „podatek od towarów i usług”. W innych krajach VAT nazywa się bowiem inaczej, a właściwym uregulowaniem byłoby określenie, iż wyłączony z opodatkowania jest należny podatek od towarów i usług oraz należny podatek od wartości dodanej, zapłacony na przykład w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej.
W związku z niejasną sytuacją wielu podatników w powyższej kwestii wypowiedziało się Ministerstwo Finansów. W piśmie stanowiącym odpowiedź na interpelację poselską Ministerstwo Finansów 24 listopada 2005 r. wyjaśniło, że:
W polskim systemie prawnym podatek od towarów i usług obowiązujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest odpowiednikiem podatku od wartości dodanej, funkcjonującego w innych państwach Unii Europejskiej. (…)
Pojęcie podatku od wartości dodanej obejmuje więc zarówno „podatek od towarów i usług” obowiązujący na terenie Polski, jak i „podatek od wartości dodanej”, o którym mowa w ustawie o podatku od towarów i usług (art. 2 pkt 11), tj. podatek nakładany na terenie innych państw członkowskich Unii Europejskiej, z wyjątkiem polskiego podatku od towarów i usług.
Z uwagi na tożsamość podatku od wartości dodanej oraz podatku od towarów i usług podatek ten powinien podlegać tym samym regulacjom podatkowym przewidzianym w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) co podatek od towarów i usług obowiązujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to, że rozwiązania zawarte w przepisach art. 12 ust. 4 pkt 9 updop, na mocy którego do przychodów podatkowych nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług, należy odnieść także do podatku od wartości dodanej.
Ministerstwo Finansów opowiedziało się w tym piśmie za zastosowaniem wykładni celowościowej oraz systemowej, której skutkiem jest możliwość zastosowania art. 12 ust. 4 pkt 9 updop do podatku VAT bez względu na jego nazwę przyjętą w danym państwie.
Trzeba więc opowiedzieć się za prawidłowością wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, zgodnie z którym nie ma konieczności płacenia w Polsce podatku dochodowego od VAT należnego zawartego w cenie towaru lub usługi w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej. Należy jednak zaznaczyć, iż odpowiedź na interpelację poselską nie jest dla podatników ani organów podatkowych wiążąca, nie jest także oficjalną interpretacją Ministerstwa Finansów.

• art. 12 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Marcin Sikora
doradca podatkowy


Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...