Kiedy należy opodatkować wypłatę zaliczki na pensję

Pracownik wystąpił do nas z prośbą o wypłatę w lipcu 2006 r. zaliczki na poczet wynagrodzenia, które otrzyma w sierpniu 2006 r. Pieniądze chciał przeznaczyć na wakacyjny wypoczynek. Spółka wyraziła zgodę na wypłatę. W którym miesiącu powinniśmy opodatkować zaliczkę na przyszłą pensję? Pensję za lipiec wypłaciliśmy pracownikom z końcem lipca.
RADA
Zaliczkę na wynagrodzenie za sierpień 2006 r. wypłaconą w lipcu należy opodatkować tak, jakby był to element pensji pracownika, czyli w lipcu.

UZASADNIENIE
Co jest przychodem ze stosunku pracy, określa art. 12 updof. Przepis ten nie wymienia „zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia”. Dla organów podatkowych jest to jednak przychód ze stosunku pracy w momencie, gdy pracownik otrzymał taką zaliczkę. Tak samo jest w przypadku postawienia zaliczki do dyspozycji pracownika. Pracodawca jako płatnik jest zobowiązany od takiej wypłaty obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. W praktyce pobór zaliczki na podatek następuje od sumy wypłat pieniężnych w danym miesiącu niezależnie od sposobu określenia tytułu wypłaty. Należy więc do 20 sierpnia 2006 r. wpłacić na konto właściwego dla Państwa urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy. Organy podatkowe, kontrolując pracodawców pod kątem tego typu wypłat, używają niezmiennie argumentu, iż taka zaliczka jest przychodem ze stosunku pracy. Jedynym powodem jej wypłaty jest posiadanie przez otrzymującego zaliczkę statusu pracownika. Organy podatkowe wskazują, że gdyby pracownik nie był związany stosunkiem pracy z pracodawcą, nigdy nie otrzymałby „zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia”.
Organy podatkowe zajmują w tej kwestii jednolite stanowisko. Przykładowo spółka z o.o. zgodziła się wypłacić pracownikowi zaliczkę na poczet przyszłego wynagrodzenia. Spółka z o.o. jako płatnik uważała, że od tej wypłaty nie oblicza się oraz nie potrąca zaliczki na podatek dochodowy. Użyła argumentu, że moment pobrania zaliczki na podatek dochodowy następuje dopiero, gdy pracownikowi stawiane jest pełne wynagrodzenie brutto do dyspozycji lub wypłacane wynagrodzenie netto tzw. „na rękę”. Dopiero w tym momencie pracownik otrzymuje kwotę pomniejszoną m.in. o zaliczkę na podatek dochodowy. W odpowiedzi na ten argument Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w piśmie z 12 maja 2006 r. (sygn. PBB3-4117/3-0022/2006) odpowiedział:Według Słownika Języka Polskiego Wydawnictwa Naukowego PWN SA (Warszawa 1997–2006): zaliczka „jest to część należności wpłacana lub wypłacana z góry na poczet tej należności”. Zgodnie z powyższą definicją wypłacona pracownikowi w danym miesiącu zaliczka stanowi część należności (wynagrodzenia ze stosunku pracy), otrzymanej przez niego na poczet tej należności (tj. przyszłego wynagrodzenia). (...) art. 12 ust. 1 updof zawiera przykładowe wyliczenie świadczeń stanowiących przychody ze stosunku pracy, co oznacza, iż nie należy traktować go jako wyczerpującego katalogu rodzajów świadczeń zaliczanych do przychodów z tych tytułów. (...) Dlatego do przychodów określonych w tym przepisie należy zaliczyć również inne niewymienione wprost w nim świadczenia, jeżeli uzyskiwane są przez pracownika w związku z wykonywaną przez niego pracą. Zatem właściwym jest stwierdzenie, że do przychodów ze stosunku pracy należy również zaliczyć „zaliczkę na poczet przyszłego wynagrodzenia”.

• art. 12, art. 31, art. 38 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723

Małgorzata Korycka
konsultant biura rachunkowego
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...