Kiedy powstanie przychód z tytułu prowadzenia kursów językowych

Od niedawna prowadzę działalność gospodarczą polegającą m.in. na organizowaniu i prowadzeniu kursów językowych. Opłaty są wnoszone przez kursantów co miesiąc. W którym momencie powinienem rozliczyć przychód? Jak traktować przedpłaty? Czy ma znaczenie, że jestem zwolniony z VAT?

RADA
Przychód ze świadczenia tego typu usług powstanie w dniu wystawienia rachunku, nie później jednak niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym wykonano usługę. Dotyczy to również częściowego wykonania usługi, jeśli według umowy lub innych przepisów stanowi ono tytuł do zapłaty. W przypadku kursów wskazanych w pytaniu przychód powstanie po zakończeniu miesiąca nauki.

UZASADNIENIE
Przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, nawet jeśli nie zostały faktycznie otrzymane, pomniejszone o wartość zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. W sytuacji przedstawionej w pytaniu za datę powstania przychodu należy przyjąć dzień, w którym podatnik wystawi rachunek. Jeżeli rachunek nie zostanie wystawiony, przychód i tak powstanie – ostatniego dnia miesiąca, w którym wykonano usługę. Dotyczy to również ostatniego dnia miesiąca, w którym częściowo wykonano usługę, jeśli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty.
Zwolnienie z VAT ma znaczenie, ponieważ jeśli podatnik:
• jest podatnikiem VAT niekorzystającym ze zwolnienia od tego podatku oraz
• prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, oraz
• ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury, czyli memoriałowo
– za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie – dzień, w którym faktura powinna być wystawiona.
Zasada ta nie ma zastosowania w omawianym przypadku, ponieważ czytelnik jest zwolniony z VAT.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
U prowadzącego działalność usługową zwolnionego z VAT przychód powstanie w dniu wystawienia rachunku, najpóźniej w ostatnim dniu miesiąca, w którym wykonano usługę. Zasada ta dotyczy też częściowego wykonania usługi, jeśli stanowi ono odrębny tytuł do zapłaty.
W związku z tym, jeśli świadczenie ma charakter ciągły i polega na wykonaniu określonych usług w ciągu oznaczonego czasu, przychód powstanie z upływem miesiąca, w którym usługi te zostały wykonane. Jeżeli więc wpłaty są pobierane na poczet usług wykonywanych w dłuższym czasie, w tym również w następnych okresach sprawozdawczych, np. miesiącu lub roku podatkowym, rozliczenie przychodu nastąpi w miesiącu (roku podatkowym) wykonania usługi lub częściowego jej wykonania.
W przedstawionej sytuacji przychód powstanie więc po zakończeniu określonego miesiąca nauki. Przychodem będzie należność za wykonaną w tym czasie część usługi. Stanowisko takie potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie (np. pismo z 28 stycznia 2005 r., sygn. PD-2/005/2-971/04/WK).
Poza tym do przychodów z działalności gospodarczej nie zaliczymy pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Pobrana wpłata na poczet usług stanie się przychodem z działalności gospodarczej dopiero z chwilą wykonania usługi.

• art. 14 ust. 1 i ust. 1c pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723

Sławomir Liżewski
ekspert w zakresie podatków dochodowych
Księgowość
Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

pokaż więcej
Proszę czekać...