Czy od pożyczki udzielonej podmiotowi wspólnotowemu należy zapłacić pcc

Nasza spółka zamierza udzielić pożyczki podmiotowi zagranicznemu (UE), który jest jednocześnie podmiotem powiązanym (spółka matka). Czy taka transakcja jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Jeśli tak, to w jakiej wysokości? Czy może być potraktowana jako jednorazowa usługa pośrednictwa finansowego?

RADA
Opodatkowanie pcc tej pożyczki zależy od miejsca jej wykonania. Stawka podatku dla pożyczek wynosi 2%. Pożyczka ta może być potraktowana jako usługa pośrednictwa finansowego. W związku z tym, że jest świadczona na rzecz kontrahenta wspólnotowego, nie podlega VAT w Polsce i z tego tytułu nie będzie zwolniona z pcc. Fakt, że pożyczka jest udzielana pomiędzy podmiotami powiązanymi, z punktu widzenia pcc nie ma znaczenia. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Pożyczki podlegają pcc na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o pcc.
W tym przypadku należy jednak rozpatrzyć jedno wyłączenie z opodatkowania oraz sprawdzić, czy są spełnione kryteria opodatkowania tej pożyczki w Polsce.

Jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania danej czynności jest opodatkowana VAT lub jest z niego zwolniona, to czynności takie nie podlegają pcc (z pewnymi wyjątkami, które nie mają tu zastosowania). Wyłączenie to nie może jednak nastąpić w tym przypadku. Usługi pośrednictwa finansowego świadczone na rzecz wspólnotowego kontrahenta nie podlegają bowiem w Polsce VAT.

Jednocześnie czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi pcc (z pewnymi zastrzeżeniami, które nie mają tu znaczenia), jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się:
• na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
• za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wszystkie warunki muszą być spełnione łącznie. W związku z tym czynności nie podlegają pcc, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe dokonane za granicą.

Powstaje pytanie, jak należy rozumieć dokonanie umowy pożyczki? Wśród interpretacji organów skarbowych nie ma jednolitego stanowiska. Pożyczka taka podlegałaby zwolnieniu jedynie w przypadku, w którym zawarto by umowę pożyczki za granicą oraz pieniądze lub rzeczy stanowiące przedmiot pożyczki zostały przekazane za granicą.
Przytaczamy kilka interpretacji:
• W informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z 22 kwietnia 2004 r., sygn. PD 423-37/04, wydanej przez Lubelski Urząd Skarbowy, stwierdzono, iż:
(…) Zgodnie z art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych konieczne jest wyjaśnienie, gdzie w chwili zawarcia umowy pożyczki znajdowały się pieniądze (lub inne rzeczy) będące przedmiotem czynności. Jeżeli w chwili zawarcia umowy pożyczki pieniądze lub inne rzeczy znajdowały się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, to czynność ta podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, bez względu na to, gdzie została zawarta i gdzie mają miejsce zamieszkania (siedziby) strony umowy.
• W postanowieniu z 29 marca 2006 r., sygn. 1433/NL/LM/R – 7/06/JK, Urząd Skarbowy Warszawa Mokotów podkreślił, iż:
umowa pożyczki nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ponieważ przedmiotem umowy będą rzeczy znajdujące się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zostanie ona zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
umowa pożyczki nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ponieważ przedmiotem umowy będą rzeczy znajdujące się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zostanie ona zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
• Zupełnie odmienne stanowisko zajął Opolski Urząd Skarbowy w postanowieniu z 13 stycznia 2006 r., sygn. PD/463-4/MG/05/06, w którym stwierdził, że:
W ocenie tut. organu decydującym w sprawie umowy pożyczki nie jest miejsce położenia przedmiotu pożyczki/pieniędzy, lecz kryterium miejsca wykonania umowy. Skoro więc prawo wynikające z umowy pożyczki wykonano za granicą i to prawo powiększało majątek podmiotu mającego siedzibę za granicą, to obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnej w ogóle nie istniał.

Zakładamy, że zawrą Państwo umowę pożyczki, przekażą pieniądze z polskiego konta, a następnie pożyczkobiorca będzie z nich korzystał w Niemczech. W związku z tym to miejsce zawarcia umowy oraz przekazania przedmiotu pożyczki zdecyduje o tym, czy pożyczka będzie podlegała pcc, czy nie. Jeśli umowa pożyczki zostanie zawarta w Polsce oraz pieniądze zostaną przekazane w Polsce, to pożyczka ta będzie podlegała pcc. Stawka podatku dla pożyczek wynosi 2%.

Zaznaczmy, że organy podatkowe zajmują również inne, korzystniejsze stanowisko (np. ostatnia z przytoczonych interpretacji). Dlatego powinni Państwo wystąpić do organu skarbowego z wnioskiem o dokonanie interpretacji przepisów w tej kwestii. Warto powołać się w nim na przytoczoną interpretację Opolskiego Urzędu Skarbowego.

PRZYKŁAD
Polska spółka Y (pożyczkodawca) zawarła umowę pożyczki z firmą niemiecką (pożyczkobiorca). Umowa została zawarta w Niemczech. Przedmioty stanowiące przedmiot tej pożyczki spółka Y przekazała również na terenie Niemiec. Taka czynność zdecydowanie nie będzie podlegała pcc, ponieważ nabywca ma zagraniczną siedzibę, umowa została zawarta za granicą, tam także przekazano pożyczkę i tam jest wykorzystywana.

• art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b), art. 1 ust. 4, art. 2 ust. 4 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych – j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1418

Marta Balcer
ekspert w zakresie podatków w dużej spółce akcyjnej
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...