RADA
Należy przyjąć kurs waluty z dnia wystawienia faktury.
UZASADNIENIE
Paragraf 37 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług określa, z jakiego dnia przyjąć kurs waluty, aby przeliczyć na złote kwoty wykazane w walucie obcej. Podstawową zasadą jest, że przyjmujemy kurs z dnia wystawienia faktury, pod warunkiem że została wystawiona w terminie, w którym podatnik zobowiązany jest do jej wystawienia. Jeżeli faktura nie została wystawiona we właściwym terminie, przyjmujemy kurs z dnia powstania obowiązku podatkowego.
Dlatego w tym przypadku odpowiedź na pytanie będzie zależeć od tego, czy faktura za usługi transportowe wystawiona w dniu jej wykonania została wystawiona w odpowiednim terminie.
Między innymi dla usług transportowych przewidziano szczególne terminy wystawiania faktur dokumentujących ich wykonanie. W tym przypadku wystawia się je nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Faktury te nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.
Dla usług transportowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usługi. W pytaniu nie określiliście Państwo, kiedy dokładnie następuje zapłata za usługę. Możemy jednak stwierdzić, że faktura została wystawiona w terminie, tj. w dniu wykonania usługi. Oznacza to, że jeśli nawet przez 30 dni od dnia wykonania usługi kontrahent nie dokona zapłaty, obowiązek podatkowy powstanie 30. dnia od dnia wykonania usługi. Dlatego przyjęcie kursu waluty z dnia wystawienia faktury jest prawidłowe.
ZAPAMIĘTAJ!
Przykład
• § 15 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798
Agnieszka Jasiorowska