Trzeba zmienić dyrektywę

Unia powinna zmienić załącznik H do VI Dyrektywy lub go doprecyzować, aby w Polsce po 1 stycznia 2008 r. nadal obowiązywał obniżony VAT w budownictwie. Eksperci twierdzą, że Polska nie może sama wypracować definicji budownictwa społecznego uprawniającej do niższego VAT.
W Polsce nie obowiązuje definicja budownictwa socjalnego. Chodzi jednak o to, że VI Dyrektywa nie jest prawidłowo rozumiana. – Dyrektywa nie mówi o budownictwie socjalnym, tylko o budownictwie realizowanym w ramach polityki socjalnej państwa. To są dwie zupełnie różne rzeczy – powiedział Jacek Bielecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Uważa on, że nie musimy formułować definicji budownictwa socjalnego, żeby móc objąć obniżoną stawką VAT budownictwo mieszkaniowe.

– Wystarczy, że będzie prowadzona polityka socjalna państwa obejmująca całość budownictwa mieszkaniowego – dodał Jacek Bielecki. Stwierdził, że można by to łatwo uzasadnić, ponieważ Polska ma statystycznie najmniej mieszkań na 1000 mieszkańców ze wszystkich krajów Wspólnoty.

– Jeśli nie uda się doprowadzić do przedłużenia obniżonych stawek, które mamy zapisane w traktacie akcesyjnym, co jest naszym priorytetem, to można – wykorzystując załącznik H do VI Dyrektywy – objąć obniżoną stawką całe budownictwo mieszkaniowe – stwierdził Jacek Bielecki.

Pomysł, aby zinterpretować załącznik H w taki sposób, aby można stosować obniżone stawki VAT w budownictwie po 31 grudnia 2007 r., podsunął Polsce Laszlo Kovacs, unijny komisarz do spraw podatkowych.

– Zainteresowaliśmy się interpretacją Laszlo Kovacsa co do rozumienia terminu „budownictwo socjalne”. Chcielibyśmy wiedzieć, na ile jest to interpretacja trwała i oficjalna. Wiemy, że Czesi podążyli podobną drogą, ale nam to nie wystarcza. Chcielibyśmy mieć swego rodzaju pewność, że Komisja Europejska zleci przeprowadzenie przeglądu obowiązujących derogacji i że takie opracowanie będzie gotowe zanim skończy się nam okres preferencji VAT – powiedziała podczas niedawnej konferencji prasowej minister finansów prof. Zyta Gilowska.

Zdaniem Romana Namysłowskiego, menedżera w zespole VAT Ernst & Young, nie jest tak, jak proponował komisarz Laszlo Kovacs, że Polska może sformułować swoją definicję „budownictwa socjalnego”.

– Kluczowym sformułowaniem w pkt 9 załącznika H jest to mówiące o polityce socjalnej państwa. Nie sądzę, żeby sprzedaż mieszkań, która się u nas dokonuje, to była polityka socjalna – powiedział Roman Namysłowski. Jego zdaniem niezbędne w tej sprawie jest stanowisko Komisji Europejskiej, interpretacja Komitetu VAT lub rozporządzenie unijne.

– Jeśli będzie sformułowane stanowisko, w którym będzie powiedziane, że do polityki socjalnej zalicza się budownictwo mieszkaniowe, to wtedy będziemy mogli zastosować obniżoną stawkę VAT. Pierwszy krok musi jednak zrobić Unia, ponieważ sformułowanie w załączniku H, które mamy obecnie, pozwala na stosowanie obniżonej stawki w węższym zakresie niż byśmy chcieli – stwierdził ekspert Ernst & Young.
Sformułowanie w załączniku H do VI Dyrektywy powinno więc być tak zmienione, aby zapewniło Polsce korzystanie z preferencyjnych stawek VAT po 31 grudnia 2007 r. Zdaniem Romana Namysłowskiego prace nad załącznikiem idą właśnie w tym kierunku.

– Taki argument użyła Austria w rozmowie z Czechami, dlatego oni wycofali się z weta – stwierdził. Czechy, po posiedzeniu rady ministrów finansów krajów Unii (Ecofin), również sprzeciwiały się porozumieniu w sprawie preferencyjnych stawek VAT, ale po wyjaśnieniach Prezydencji Austrii przyłączyły się do porozumienia. Minister Zyta Gilowska pytana, dlaczego Polska nie skorzystała z podobnego rozwiązania co Czesi, powiedziała, że Polska nie ma zamiaru korzystać z sugestii Laszlo Kovacsa. – My prosimy, żeby Komisja Europejska wydała oświadczenie, jak rozumie sformułowania, które interesują Czechów i nas – powiedziała minister finansów.

Komu zależy na niższym VAT w budownictwie
osobom zamierzającym kupić mieszkania po 1 stycznia 2008 r.,
firmom budowlanym,
wykonującym prace budowlane,
firmom deweloperskim,
bankom udzielającym kredytów mieszkaniowych.

Łukasz Zalewski


Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...