Czy od unijnej pomocy należy się podatek

Podmioty realizujące projekty w ramach programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL często nie wiedzą, czy otrzymana przez nie dotacja stanowi podstawę opodatkowania VAT i czy podatek jest tzw. kosztem kwalifikowanym, który powinien podlegać refundacji.
Program EQUAL ma na celu testowanie i popieranie nowych sposobów zwalczania dyskryminacji i nierówności na rynku pracy. Dotyczy zarówno osób zatrudnionych, jak i poszukujących pracy. Obejmuje również działania na rzecz społecznej i zawodowej integracji osób ubiegających się o azyl. Finansowany jest głównie z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Groźny VAT

Zgodnie z art. 29 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, mające bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Z tego mogłoby wynikać, że dotacja stanowi podstawę opodatkowania VAT, skoro jej otrzymanie ma związek z ceną świadczonych usług lub dostarczanych towarów. W przypadki instytucji realizującej projekt w ramach EQUAL, dotacja nie ma jednak wpływu na cenę usług, powinna być jedynie zwrotem poniesionych kosztów.
Marina Koj ze spółki Procesy Inwestycyjne, która administruje programem związanym z promocją elastycznych stanowisk pracy i ochroną kapitału intelektualnego mówi, że z powodu niejasnych przepisów partnerzy realizujący projekty mają kłopoty.
– Urzędy skarbowe wydają różne interpretacje. Wystąpiliśmy do naszego urzędu skarbowego o interpretację, ale jeszcze nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Jeżeli okaże się, że VAT nie zostanie uznany za koszt kwalifikowany, to będziemy musieli dopłacić do programu. Tymczasem zakłada on, że wydatki poniesione na jego realizację powinny być refundowane – mówi Marina Koj.
Jolanta Ostrowska zajmująca się realizacją Programu dla Zawidawia przyznaje, że od samego początku program EQUAL był pełen niewiadomych. – Stąpamy po niepewnym gruncie. Wątpliwości są znakiem firmowym EQUAL. Nas szczęście nasz projekt jest merytorycznie prosty, więc nas problemy z VAT nie dotyczą – mówi.
Nie wszyscy mają jednak tyle szczęścia. Z interpelacją w tej sprawie wystąpiła do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (Instytucja Zarządzająca EQUAL) poseł Grażyna Ciemniak z SLD. Resort dostrzega problem. Twierdzi, że zgodnie z wytycznymi podmioty realizujące program zgłaszają się do właściwego dla danego partnera urzędu skarbowego z prośbą o wydanie decyzji o stosowaniu VAT w określonym przypadku. Sęk w tym, że różne urzędy skarbowe wydają odmienne interpretacje.

Europejskie wymogi

Zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej projekty w ramach EQUAL realizowane są przez tzw. Partnerstwa na Rzecz Rozwoju, a nie przez pojedyncze podmioty. Partnerzy wybierają spośród siebie administratora, który podpisuje umowę o dofinansowanie projektu. To na jego konto wpływają pieniądze. Administrator przekazuje je partnerom w formie zaliczek lub jako refundację poniesionych kosztów. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego uważa, że rozliczenie finansowe operacji gospodarczych mających miejsce między administratorem projektu a partnerami nie są odpłatną dostawą towarów lub usług, a więc nie podlegają VAT. Zdaniem Małgorzaty Lublińskiej, naczelnika wydziału EQUAL w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, różne interpretacje urzędów skarbowych są wynikiem braku jednolitego stanowiska resortu finansów.

Odpowiedź na interpelację

W odpowiedzi na interpelację Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zapewniło, że zwracało się już wielokrotnie do Ministerstwa Finansów o zajęcie wiążącego stanowiska w sprawie. Ponieważ wystąpienia te nie przyniosły spodziewanego skutku, resort zaproponował pani poseł współpracę w zainteresowaniu Ministerstwa Finansów znaczeniem interpretacji, o jaką wnioskowała Instytucja Zarządzająca EQUAL.
– To nie do pomyślenia, że rząd stara się eliminować bariery w dostępie do środków unijnych, tymczasem uzgodnienie spójnej interpretacji rodzi tyle problemów. Zwróciłam się do ministra finansów w tej sprawie podczas debaty sejmowej. Jeżeli nie uzyskam odpowiedzi na piśmie, wystąpię z interpelacją – mówi poseł Grażyna Ciemniak.
Na początku tygodnia do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego dotarło kolejne pismo z Ministerstwa Finansów, które według Małgorzaty Lublińskiej niewiele zmienia.
– Ministerstwo Finansów w dalszym ciągu twierdzi, że nie jest możliwe wydanie jednolitej interpretacji. Problem nie został rozwiązany – mówi naczelnik wydziału EQUAL w MRR.

POSTULUJEMY
Wydanie przez Ministerstwo Finansów jednoznacznej interpretacji przepisów o VAT, która pozwoli podmiotom realizującym projekty w ramach EQUAL właściwe kwalifikowanie VAT.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Musiał
marcin.musial@infor.pl


Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...