Niższe stawki podatku korporacyjnego tylko dla wybranych niezgodne z prawem Unii

Państwa stosujące system podatkowy, według którego firmy z siedzibą na wydzielonym terytorium są opodatkowane niższym CIT, niż obowiązujący na terenie reszty kraju, działają niezgodnie z prawem UE.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie systemu podatku korporacyjnego obowiązującego na Azorach (C-88/03). Trybunał uznał, że system niższych stawek podatkowych jest niezgodny z prawem Unii Europejskiej.

W 1999 roku Azory wprowadziły regionalny system podatkowy, w którym firmy mające siedzibę na tej wyspie opodatkowane są niższym niż w Portugalii podatkiem korporacyjnym. Redukcja ta ma na celu ułatwienie działania spółek, które prowadzą działalność na wyspie.

Nowe przepisy zostały zbyt późno zgłoszone Komisji Europejskiej i weszły w życie bez jej autoryzacji. Po przeprowadzeniu postępowania w tej sprawie Komisja Europejska uznała, że stanowi ona pomoc operacyjną. A taka może być udzielana, jedynie gdy jest usprawiedliwiona wkładem do rozwoju regionalnego i proporcjonalne do dodatkowych kosztów, jakie ponoszą firmy ze względu na działanie w tym regionie. Rozwiązania te nie mogą więc, według Komisji, być stosowane w odniesieniu do działalności finansowej, które nie stanowią wkładu dla rozwoju gospodarki regionalnej. Komisja Europejska zażądała od Portugalii zmiany tych przepisów.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wskazał, że dla oceny selektywności rozwiązania wprowadzonego przez organ regio-nalny lub lokalny i służącego ustanowieniu jedynie na części terytorium państwa członkowskiego stawki opodatkowania obniżonej w stosunku do stawki obowiązującej na pozostałym obszarze tego państwa należy zbadać, czy omawiany środek został przyjęty przez ten organ w ramach wykonywania kompetencji w wystarczającym stopniu autonomicznych w stosunku do kompetencji organów centralnych.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że jeżeli spadek dochodów podatkowych, który dla regionu Azorów może wynikać z omawianego obniżenia stawki opodatkowania, jest rekompensowany dzięki mechanizmowi finansowania, który jest zarządzany na poziomie centralnym, ramy prawne mające znaczenie dla oceny selektywności omawianych środków o charakterze podatkowym nie mogą być wyznaczone wyłącznie w geograficznych granicach regionu Azorów. Środki te muszą być ocenianie w odniesieniu do całości terytorium Portugalii.

Ważne!
Obniżone stawki CIT mogą obejmować tylko całe terytorium państwa członkowskiego UE. Jeśli obowiązują na części terytorium kraju, mogą być traktowane jako pomoc operacyjna

OPINIA
Marek Bytof
prawnik z kancelarii TaxWays
Trybunał w istocie uznał, że bardzo niskie stawki podatku dochodowego są zgodne z prawem unijnym. Jednak preferencyjne przepisy nie mogą być zaakceptowane, jeśli ich adresatem są tylko niektóre podmioty, chyba że przemawiają za tym względy szczególne. Tym samym Europejski Trybunał Sprawiedliwości potwierdził standardy międzynarodowej konkurencji podatkowej. Obniżone stawki CIT mogą obejmować tylko całe terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej. W praktyce oznacza to, że skala obniżek podatkowych będzie uzależniona od potrzeb budżetowych poszczególnych państw.

Ewa Matyszewska
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...