Roczne sprawozdania finansowe spółek

Od przeszło dwóch lat trwają prace związane ze zmianą dyrektyw Rady 78/660/EWG i 83/349/EWG w sprawie rocznych sprawozdań finansowych niektórych rodzajów spółek oraz skonsolidowanych sprawozdań finansowych. Obecnie po uzgodnieniach i poprawkach wniosek skierowany został do Parlamentu Europejskiego.

Zgodnie z uzasadnieniem Komisja uznała, że w celu zapobiegania nadużyciom korporacyjnym i finansowym należy w ww. dyrektywa ma wprowadzić następujące zapisy:

W spółkach, których papiery wartościowe nie są dopuszczane do obrotu na rynkach regulowanych, zasada ujawniania informacji będzie rozciągnięta na inne rodzaje podmiotów powiązanych, jak np. główni członkowie władz i współmałżonkowie członków zarządu.

Ujawnienie informacji o istotnych transakcjach z udziałem organów powiązanych, przeprowadzonych w warunkach odbiegających od normalnych warunków rynkowych, umożliwi użytkownikom rocznych sprawozdań finansowych ocenę sytuacji finansowej spółki, a także sytuacji finansowej całej grupy kapitałowej, jeżeli spółka wchodzi w jej skład. Natomiast spółki, których papiery wartościowe dopuszczono do obrotu na rynku regulowanym, będą zobowiązane do ujawniania corocznego oświadczenia na temat nadzoru korporacyjnego, stanowiącego oddzielną część raportu rocznego. Sprawozdanie powinno zapewnić akcjonariuszom i udziałowcom dostępne i istotne informacje na temat rzeczywistych praktyk w zakresie nadzoru korporacyjnego stosowanych w spółce, w tym opis głównych cech wszelkich systemów zarządzania ryzykiem i mechanizmów kontroli wewnętrznej w odniesieniu do procesu sprawozdawczości finansowej. Oświadczenie w sprawie nadzoru korporacyjnego powinno jasno określać, czy spółka stosuje inne przepisy dotyczące nadzoru korporacyjnego niż przewidziane w prawie krajowym, bez względu na to, czy przepisy te są bezpośrednio zawarte w kodeksie nadzoru korporacyjnego, którego przestrzega spółka, czy w innym kodeksie nadzoru korporacyjnego, który spółka postanowiła zastosować.

Dyrektywa przewiduje dla państw członkowskich możliwość zwolnienia małych spółek z wymagań dotyczących podmiotów powiązanych i transakcji pozabilansowych. Ponadto uznano, że od spółek, które już ujawniają w swoich sprawozdaniach finansowych informacje na temat transakcji z podmiotami powiązanymi zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości przyjętymi w Unii Europejskiej, nie powinno się wymagać ujawniania dalszych informacji zgodnie z projektowaną dyrektywą, ponieważ stosowanie Międzynarodowych Standardów Rachunkowości już daje rzetelny i prawdziwy obraz takiej spółki. Postanowienia dyrektywy dotyczące oświadczenia w sprawie nadzoru korporacyjnego będą mieć zastosowanie do wszystkich spółek, w tym banków, przedsiębiorstw ubezpieczeniowych oraz emitentów obligacji, których papiery wartościowe zostały dopuszczone do obrotu, mających siedziby na terenie Wspólnoty. Postanowienia dotyczące obowiązków i odpowiedzialności członków zarządów, a także dotyczące sankcji będą mieć zastosowanie do wszystkich spółek, których dotyczą dyrektywy 78/660/EWG, 86/635/EWG i 91/674/EWG oraz wszystkich przedsiębiorstw, sporządzających skonsolidowane sprawozdania finansowe.

Oprac. A.C.


Projekt 2004/0250 (COD) pełny teks na stronach http://ec.europa.eu/prelex.
Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...