Jakie obowiązki podatkowe ma przedsiębiorca działający w Anglii

Rezydenci Wielkiej Brytanii będący osobami prawnymi podlegają opodatkowaniu brytyjskim podatkiem dochodowym od wszystkich swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Natomiast rezydenci innych państw, np. Polski, podlegają opodatkowaniu w Anglii, jeżeli prowadzą tam działalność za pośrednictwem tzw. zakładu.
Za rezydenta Wielkiej Brytanii co do zasady uważana jest spółka założona w Anglii oraz – niezależnie od kraju inkorporacji – spółka, której centrum zarządzania zlokalizowane jest na Wyspach i która jest kontrolowana z tego kraju. Zdaniem Sylwii Migdał, doradcy podatkowego Ernst & Young, niezależnie od opisanej zasady rezydentem nie jest spółka, która na podstawie reguł rozstrzygających zawartych w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania została uznana za rezydenta innego państwa.

Dochody polskiej spółki

Rezydenci innych państw podlegają opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii, jeżeli prowadzą działalność gospodarczą w Anglii za pośrednictwem tzw. zakładu w rozumieniu umowy zawartej między rządem PRL a rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych, podpisanej w Londynie 16 grudnia 1976 r. (Dz.U. z 1978 r. nr 7, poz. 20; dalej umowa).

– W świetle umowy zakładem polskiego przedsiębiorcy w Wielkiej Brytanii jest stała placówka, poprzez którą przedsiębiorca ten prowadzi działalność gospodarczą na terenie Anglii (z ściśle określonymi wyjątkami) – wyjaśnia Kamila Szydłowska, doradca podatkowy z Ernst & Young.

Przykładowo, zakładem jest miejsce zarządu, filia, biuro, fabryka, warsztat czy też kopalnia, źródło ropy naftowej lub gazu ziemnego, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych. Dodatkowo, zakład polskiego przedsiębiorcy może powstać w Wielkiej Brytanii, jeżeli osoba upoważniona przez przedsiębiorcę zawiera w jego imieniu umowy sprzedaży w tym kraju. W przypadku robót budowlanych zakład polskiego przedsiębiorcy powstanie, gdy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy będzie on utrzymywał w Wielkiej Brytanii plac budowy czy też prowadził prace budowlane lub instalacyjne.

Jak podkreśla ekspert Ernst & Young, co do zasady, dochód alokowany do zakładu (określany w oparciu o zasady rynkowe) podlega opodatkowaniu, tak jak zyski brytyjskiej spółki, będącej podatnikiem CIT.

ROZLICZENIE WSZYSTKICH PRZYCHODÓW
Przychody i koszty polskiego przedsiębiorcy związane z działalnością brytyjskiego zakładu są łączone z przychodami i kosztami wypracowanymi w Polsce. W konsekwencji strata zakładu może pomniejszyć dochód osiągany w Polsce, zaś zysk podlegać będzie opodatkowaniu polskim CIT. Jeżeli zysk ten został opodatkowany również w Wielkiej Brytanii, polski przedsiębiorca ma możliwość obniżenia polskiego podatku o kwotę podatku uiszczonego od tego zysku w Wielkiej Brytanii, nie wyższą jednak niż kwota podatku obliczona według polskich reguł.

Wysokość podatku

Według informacji Kamili Szydłowskiej z Ernst & Young zasadniczo dochody osiągane przez brytyjskich podatników CIT podlegają opodatkowaniu 30-proc. stawką podatku dochodowego od osób prawnych. Jeżeli dochód podatkowy spółki nie przekroczył w danym okresie rozliczeniowym 300 000 funtów, wówczas stawka podatku wynosi 19 proc. Warto zaznaczyć, że w Wielkiej Brytanii rok podatkowy dla osób prawnych trwa, co do zasady, od kwietnia do marca – przypomina Sylwia Migdał.

– Do końca marca 2006 roku istniały obniżone stawki, które zniesiono w stosunku do dochodów osiąganych od 1 kwietnia 2006 r. W celu ułatwienia wprowadzenia zmiany istnieją pewne przejściowe ulgi – podkreślają nasze rozmówczynie. Jednocześnie dodają, że co do zasady zakłady przedsiębiorców zagranicznych nie mają możliwości skorzystania z 19-proc. stawki CIT. Ograniczenie to nie dotyczy jednak przedsiębiorców z państw, z którymi Wielka Brytania zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, gwarantującą tym przedsiębiorcom równe traktowanie. Umowa polsko-brytyjska zawiera taką klauzulę, a więc zakład polskiego przedsiębiorcy powinien mieć możliwość skorzystania z 19-proc. stawki.

OPODATKOWANIE ODSETEK
Odsetki wypłacane pomiędzy rezydentami Wielkiej Brytanii i Polski nie podlegają opodatkowaniu u źródła. Natomiast należności licencyjne opodatkowane są 10-proc. podatkiem u źródła.

Podstawa opodatkowania

Generalnie podstawę opodatkowania CIT ustala się w zgodzie z międzynarodowymi zasadami księgowymi, z uwzględnieniem pewnych korekt dla celów podatkowych (np. z uwagi na amortyzację).

– Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wyłącznie wydatki poniesione w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, z pewnymi wyjątkami.

Przykładowo, wyłączeniu z kosztów podlegają wydatki na rozrywkę (z wyjątkiem przeznaczonej dla pracowników), ulepszenia lokali (w przeciwieństwie do napraw) i, co do zasady, tzw. złe długi – tłumaczy Kamila Szydłowska.

W zakresie wydatków na badania i rozwój przepisy przewidują specjalną ulgę (lub w przypadku spółki odnotowującej stratę – gotówkowy zwrot podatku). Dochód ze zbycia składników majątkowych ustalany jest jako nadwyżka przychodu ze zbycia ponad historyczny koszt nabycia aktywa.

– Jednak istnieje specyficzna ulga, której celem jest zapewnienie, że podatek nakładany jest na faktyczny dochód, a nie na wartość będącą skutkiem inflacji. W przypadku dochodu ze zbycia nieruchomości używanej do prowadzenia działalności (lub innych określonych aktywów) zobowiązanie podatkowe może zostać odroczone, jeżeli przychód ze zbycia zostanie wykorzystany na nabycie nowego składnika majątkowego – podkreśla Kamila Szydłowska.

Przychody od spółek zależnych

Dywidenda otrzymana od zagranicznej spółki podlega 30-proc. podatkowi. Podatek ten, przy spełnieniu określonych warunków, spółka brytyjska może obniżyć o podatek zagraniczny (np. uiszczony w Polsce podatek u źródła). Dodatkowo możliwe jest odliczenie podatku uiszczonego przez polską spółkę zależną od zysku dystrybuowanego w formie dywidendy (kredyt podatkowy). Jak podkreśla Kamila Szydłowska, warunkiem odliczenia jest posiadanie przez brytyjską spółkę co najmniej 10 proc. udziałów (akcji) w polskiej spółce. Część kredytu podatkowego niewykorzystaną w danym roku brytyjska spółka może przenieść trzy lata wstecz (w celu skorygowania zobowiązania podatkowego za te lata), może ją również wykorzystać w kolejnych latach podatkowych.

Dochody ze zbycia udziałów/akcji w spółce zależnej mogą być zwolnione z opodatkowania. Również w tym przypadku jednym z podstawowych warunków zastosowania zwolnienia jest posiadanie przez brytyjską spółkę ponad 10 proc. udziałów w spółce zależnej przez 12 miesięcy (liczonych w okresie ostatnich 24 miesięcy). Ponadto działalność zarówno spółki sprzedającej, jak i sprzedawanej (lub działalność całej grupy) musi mieć charakter handlowy.

Rozliczanie strat podatkowych

– Straty podatkowe wynikające z działalności handlowej mogą obniżać dochody uzyskiwane przez podatników (również z innych źródeł) w bieżącym i w poprzednim roku obrotowym. Również w każdym kolejnym roku, bez limitu w czasie, mogą one obniżyć dochód realizowany przez podatnika, ale wyłącznie z działalności gospodarczej. W bieżącym roku podatkowym straty mogą zostać przekazane innej brytyjskiej spółce z grupy – tłumaczy Sylwia Migdał.

Straty wynikające z działalności inwestycyjnej (pożyczki, derywaty, różnice kursowe) mogą wpłynąć na dochód z innych źródeł w roku poniesienia lub w poprzednim roku. Niewykorzystana strata może zostać przeniesiona na kolejne okresy rozliczeniowe i wpłynąć na dochód z działalności innej niż handlowa.

Inne rodzaje strat (wynikające np. z wartości niematerialnych i prawnych) mogą obniżać przyszłe zobowiązania podatkowe spółki wynikające z tej samej działalności. W niektórych przypadkach spółka może stracić prawo do dalszego rozliczania strat w przypadku zmiany udziałowca.

Płatności dla polskich rezydentów

Zdaniem ekspertów, którzy udzielili nam danych na temat obowiązków podatkowych w Anglii, dywidendy wypłacane ze spółek brytyjskich do Polski nie podlegają opodatkowaniu u źródła na mocy przepisów lokalnych.

Jak dodaje Kamila Szydłowska, należności licencyjne mogą też podlegać zwolnieniu z opodatkowania na podstawie Dyrektywy 2003/49/EC o wspólnym systemie podatkowym w odniesieniu do odsetek oraz należności licencyjnych płaconych między spółkami powiązanymi z różnych państw UE.

Brytyjski podatek u źródła obciążający należności licencyjne podlega zaliczeniu na CIT płacony przez polską spółkę. Zaliczenie takie nie może przekroczyć tej części podatku, jaka należna jest w Polsce od dochodu otrzymanego z Wielkiej Brytanii (a więc 19 proc. kwoty brutto).

Ewa Matyszewska
Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...