Ulga nie tylko na polskie mieszkania

Likwidacja zwolnienia z PIT środków ze sprzedaży mieszkań, gdy podatnik oświadczy, że przeznaczy je na inne cele mieszkaniowe w Polsce, pozwoli uniknąć zarzutów o niezgodności tych regulacji z prawem unijnym.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie C-345/05 Komisja Europejska przeciwko Portugalii. W wyroku Trybunał zakwestionował portugalskie przepisy, które uzależniają zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości od warunku, by zostały one ponownie zainwestowane w nabycie nieruchomości położonej na terytorium Portugalii. Utrzymując w mocy te przepisy Portugalia uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą na mocy art. 18 WE, 39 WE i 43 WE, jak również art. 28 i 31 Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym z dnia 2 maja 1992 r.

Mamy to samo zwolnienie

Dziś w Polsce obowiązuje podobne zwolnienie z PIT przy sprzedaży nieruchomości jak w Portugalii. Nasuwa się więc pytanie, czy Unia uzna również nasze przepisy za niezgodne z prawem wspólnotowym? Zdaniem ekspertów mogłoby się tak stać. Na szczęście zwolnienie to zniknie z naszego porządku prawnego od przyszłego roku.

– Wyrok ETS odnosi się do niemal analogicznej sytuacji prawnej, z jaką mamy do czynienia na gruncie art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o PIT – twierdzi Andrzej Pośniak, prawnik z CMS Cameron McKenna. Jego zdaniem w obecnym brzmieniu przepis ten również ogranicza możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego poprzez odniesienie się do nabycia nieruchomości zlokalizowanej na terytorium Polski. Dodaje, że brak odpowiedniej zmiany tego przepisu może narazić Polskę na zarzuty, podobnie jak w przypadku Portugalii.

Podobnego zdania jest Justyna Bauta-Szostak, radca prawny i doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, która twierdzi, że polskie przepisy uzależniają zwolnienie przychodów ze sprzedaży nieruchomości od przeznaczenia uzyskanych ze sprzedaży środków na zakup w Polsce innej nieruchomości w ciągu 2 lat od daty sprzedaży. Warunek ten jest analogiczny do wynikającego z przepisu portugalskiego.

– Zatem również polskie regulacje mogłyby zostać uznane za niezgodne z przepisami unijnymi. W projekcie zmian do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wykreślono ten warunek. Jeżeli projektowane przepisy wejdą w życie, niezgodność polskiego prawa z unijnym w zakresie, o którym mowa w wyroku ETS, zostanie usunięta – dodała nasza rozmówczyni.

Zgodnie z polską ustawą o PIT, gdy złożymy w urzędzie skarbowym oświadczenie, że pieniądze ze sprzedaży mieszkania przeznaczymy w ciągu 2 lat na inne cele mieszkaniowe na terytorium Polski – podatku nie zapłacimy. Marek Bytof, doradca podatkowy w kancelarii Taxways uważa, że tak naprawdę sprawa ma dwa aspekty. Wyrok ETS dotyczy tylko jednego – swobodnego przepływu osób. Na tym tle polskie przepisy mają niewątpliwie walor dyskryminujący, a nasz ustawodawca słusznie wykonał manewr uprzedzający zapowiadając nowy sposób opodatkowania.

Państwa mają swobodę

– Jednak aktywność obywateli UE na polskim czy portugalskim rynku nieruchomości ma przeważnie charakter inwestycyjny. ETS chyba nie dostrzegł, że w istocie rzeczy nie chodzi o swobodny przepływ osób, ale o swobodny przepływ kapitału – dodaje Marek Bytof. A tu już sprawa nie jest tak prosta. Państwa mogą bowiem stosować środki różnicujące, jeśli przemawia za tym spójność systemu podatkowego.

KIEDY POLSKI PODATNIK NIE PŁACI PIT
Z PIT zwolnione są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:
• na nabycie na terytorium Polski budynku lub lokalu mieszkalnego, gruntu albo prawa użytkowania wieczystego gruntu,
• na nabycie na terytorium Polski spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
• na nabycie na terytorium Polski gruntu lub prawa użytkowania wieczystego gruntu przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego,
• na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Polski,
• na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację – na cele mieszkalne – własnego budynku lub lokalu niemieszkalnego położonych na terytorium Polski.

Ewa Matyszewska
Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...