Jak rozliczyć fakturę dokumentującą półroczny najem

Izabela Grochola
rozwiń więcej
inforCMS
W grudniu 2007 r. nasza spółka otrzymała fakturę za najem maszyn budowlanych w okresie 1 grudnia 2007 r. - 31 maja 2008 r. Czy fakt, że usługa będzie wykonywana w przyszłości, ma znaczenie dla możliwości odliczenia VAT z otrzymanej faktury? Czy poniesiony koszt musimy rozbijać na poszczególne miesiące, czy możemy odnieść jednorazowo w koszty w miesiącu otrzymania faktury? Czy to samo rozwiązanie można przyjąć dla celów podatkowych i bilansowych?

RADA

Autopromocja

Jeżeli spółka ocenia, że kwota uiszczonej z góry opłaty za najem nie wpływa istotnie na jej wynik finansowy, to nie ma przeszkód, by dla celów bilansowych wartość faktury odnieść w koszty jednorazowo. Należy jednak pamiętać, że dla celów podatkowych jest to koszt pośredni, wykraczający poza rok podatkowy, i jako taki podlega uwzględnieniu w kosztach podatkowych proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczy.

Fakt, że usługa nie została jeszcze wykonana, w przypadku usług najmu nie ma znaczenia dla możliwości odliczenia VAT przez nabywcę. Spółka ma prawo rozliczyć VAT w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Zgodnie z zapisami ustawy o rachunkowości zapłacony z góry czynsz najmu to koszt dotyczący w części przyszłych okresów, stanowiący co do zasady tytuł do dokonywania czynnych rozliczeń międzyokresowych (art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości).

Stopniowe odpisywanie poniesionego wydatku w koszty dla celów rachunkowych nie jest jednak wymogiem bezwzględnie obowiązującym. Jeżeli według oceny jednostki koszt ten nie wpływa w istotny sposób na jej wynik finansowy, to wówczas - korzystając z zasady istotności, możliwe jest jednorazowe odpisanie poniesionego wydatku w koszty.

Niestety, takiego uproszczenia nie można zastosować dla celów podatku dochodowego.

Opłata za najem to typowy koszt pośredni prowadzonej działalności. Zgodnie z art. 15 ust. 4d updop koszty pośrednie podlegają uwzględnieniu w kosztach podatkowych w momencie poniesienia. Jeżeli jednak - tak jak w omawianym przypadku - poniesiony koszt wykracza poza rok podatkowy, to spółka nie może uwzględnić go w kosztach jednorazowo. Zakaz ten wynika z dalszej części artykułu regulującego moment potrącania kosztów pośrednich. Stanowi on, że jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, to stanowią one koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. W przypadku pytającej spółki oznacza to, że w 2007 r. będzie mogła uwzględnić w kosztach podatkowych 1/6 wartości faktury, a pozostałą część dopiero w 2008 r. (jednorazowo w styczniu lub w ratach miesięcznych, jeżeli spółka rozlicza koszt najmu w czasie).

Wątpliwości pytającej spółki budzi też prawidłowy moment dla odliczenia VAT z otrzymanej faktury. Co do zasady - określonej w art. 86 ust. 12 ustawy o VAT - jeżeli podatnik otrzymuje fakturę dokumentującą dostawę towarów bądź wykonanie usługi, które jeszcze nie zostały dokonane, prawo do odliczenia podatku przysługuje w momencie nabycia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel lub z chwilą wykonania usługi. Jednak w omawianym przypadku ograniczenie to nie będzie miało zastosowania. Ustawodawca nie stawia tego warunku dla faktur dokumentujących czynności, dla których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7 oraz 9-11 ustawy o VAT, wśród których znajdują się m.in. usługi najmu. Spółka może więc odliczyć VAT już w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym.

PRZYKŁAD

W grudniu 2007 r. spółka otrzymała fakturę za wynajem maszyn budowlanych za okres 1 grudnia - 31 maja 2007 r. na łączną wartość 18 000 zł + 22% VAT. Spółka uznała, że kwota czynszu istotnie wpływa na wynik finansowy i podjęła decyzję o jej rozliczaniu w czasie.

1. Faktura otrzymana od wynajmującego

Wn konto 300„Rozliczenie zakupu usług” 21 960,00 zł

Ma konto 202„Rozrachunki z dostawcami” (w analityce: konto imienne kontrahenta) 21 960,00 zł

2. Rozliczenie otrzymanej faktury

Wn konto 402„Usługi obce” 18 000,00 zł

Wn konto 223„VAT naliczony i jego rozliczenie” 3 960,00 zł

Ma konto 300„Rozliczenie zakupu usług” 21 960,00 zł

3. Przeksięgowanie kosztów najmu do rozliczenia w czasie

Wn konto 641„Rozliczenia międzyokresowe kosztów” 18 000,00 zł

Ma konto 490„Rozliczenie kosztów” 18 000,00 zł

4. Rata czynszu w części dotyczącej grudnia (18 000/6)

Wn konto 490„Rozliczenie kosztów” 3 000,00 zł

Ma konto 641„Rozliczenia międzyokresowe kosztów” 3 000,00 zł

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 39 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

• art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11, art. 86 ust. 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

• art. 15 ust. 4d ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Izabela Grochola

główna księgowa w spółce z o.o.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...