Obsługa raportów kasowych i poleceń przelewów

Meritus
Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.
rozwiń więcej
programy księgowe, obsługa raportów kasowych i poleceń przelewów
Zgodnie z obowiązującymi przepisami firma jest zobowiązana do księgowania wyciągów bankowych. W tym celu z systemu bankowego generowany jest okresowo raport transakcji. Obecnie jest wiele standardów formatów wyciągów bankowych między innymi MT940. Coraz powszechniej banki udostępniają formaty „ogólne” typu CSV lub XML. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie więcej informacji o każdej transakcji.

Wprowadzenie tych formatów spowodowało odejście od powszechnych standardów (MT940), teraz każdy bank tworzy format pliku według własnego systemu. Żeby nadążyć za tymi zmianami systemy ERP posiadające moduł Kasa i Bank muszą posiadać rozbudowaną konfigurację wczytywania wyciągów bankowych. Zazwyczaj polega to na zdefiniowaniu każdego pola z danego formatu i określeniu jakie informacje mają być odczytane. Bardziej zaawansowane programy pozwalają na określenie tych pól za pomocą wyrażeń regularnych. Rozwiązanie takie umożliwi skonfigurowanie modułu tak, żeby umiał wczytywać dowolne formaty kwot typu tysiące rozdzielone kropką, spacją lub nierozdzielone.

Autopromocja

Skojarzenie przelewu z dokumentem

Cenną funkcjonalnością ułatwiającą wprowadzanie wyciągów bankowych jest kojarzenie przelewu z dokumentem. Zastosowane algorytmy wyszukują kontrahenta po nazwie lub numerze konta bankowego, a następnie sprawdza dokument za który został zrobiony przelew. Szukanie odbywa się poprzez analizę opisu przelewu oraz dopasowywanie kwot dokumentów. Tylko w przypadku jednoznacznego skojarzenia przelewu z dokumentem system odnajdzie wymagany dokument. Dzięki automatyzacji funkcjonalność ta bardzo ułatwia pracę, ponieważ rola osoby wprowadzającej wyciągi bankowe ogranicza się do zweryfikowania wybranych dokumentów z opisem przelewu oraz do uzupełnienia braków tj, niepowiązanych dokumentów.

 

Automatyczne wykonanie wielu przelewów

Podobne systemy ERP z modułem Kasa i Bank posiadają możliwość eksportu paczki przelewów do systemu bankowego w celu wykonania automatycznie wielu przelewów. Z programu księgowego wybierane są poprzez zaznaczenie dokumenty, które mają zostać opłacone. Przy każdym dokumencie jest określane czy ma być on opłacony w całości bądź w części. Jeżeli stan banku jest aktualizowany na bieżąco w programie księgowym, wtedy można również używając specjalnej funkcji sprawdzić, czy w banku znajduje się wystarczająco dużo pieniędzy, żeby opłacić zaznaczone dokumenty.

Zapraszamy do dyskusji na forum

Dzięki funkcjom automatycznego importu wyciągów bankowych oraz eksportu paczki przelewu w module Kasa i Bank używanym z programu księgowego możliwe jest zaoszczędzenie czasu na czynności które mogą być wykonane automatycznie.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...