Terminy składania sprawozdań budżetowych

Przewodniczący Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych (KR RIO) skierował do Ministerstwa Finansów pytania dotyczące interpretacji przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej oraz z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych dotyczące m.in. terminowego sporządzania sprawozdań.

Odkąd zmieniły się przepisy ustawy z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (art. 18 ust. 2) stanowiące, że naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest nieprzekazanie w terminie sprawozdania z wykonania procesów gromadzenia środków publicznych i ich rozdysponowania, nagle pojawił się problem dotyczący dochowania terminu przekazania sprawozdań w przypadku, gdy termin złożenia sprawozdania przypada na sobotę. Zaczęto różnie definiować pojęcie „dzień wolny od pracy”, „dzień ustawowo wolny od pracy” (mimo że w rozporządzeniach Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej oraz z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych nie ma mowy o dniu wolnym ustawowo od pracy), wyjaśniać takie pojęcia, jak: „przekazanie”, „złożenie”.

Autopromocja

Poniżej odpowiedzi Ministerstwa Finansów dotyczące terminów sporządzania sprawozdań.

Gdy termin złożenia sprawozdania przypada na sobotę

Jak należy rozumieć zapis zawarty w rozporządzeniach Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej oraz z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych: „W przypadku gdy ostatni dzień złożenia sprawozdania jest dniem wolnym od pracy - pierwszy dzień roboczy następujący po tym dniu”. Proszę o informację, czy w przypadku gdy termin złożenia sprawozdania przypada na sobotę, to złożenie sprawozdania w pierwszym dniu roboczym, czyli w poniedziałek, będzie oznaczać nieprzekazanie sprawozdania w terminie?

Zgodnie z ustawą z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, dniami wolnymi są wymienione w ustawie święta oraz niedziele. Czy taki zapis ustawy oznacza, że aby dotrzymać terminu złożenia sprawozdania, należy je złożyć w piątek?

Zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej, kierownicy samorządowych jednostek organizacyjnych sporządzający sprawozdania są obowiązani do terminowego przekazywania sprawozdań odbiorcom sprawozdań. Terminy sprawozdań, zgodnie z ust. 2 tego paragrafu, w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego określa załącznik nr 44 do rozporządzenia. Użyte w § 17 i 18 ww. rozporządzenia pojęcie „przekazanie” zostało doprecyzowane w załącznikach: 42, 43 i 44 do tego rozporządzenia.

Rozstrzygnięcie kwestii, dotyczącej interpretacji przepisu art. 57 k.p.a. - odnośnie do dni wolnych od pracy - nie należy do właściwości Ministerstwa Finansów, lecz do właściwości merytorycznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Termin dostarczenia odbiorcy wersji papierowej sprawozdań

W jakim terminie należy dostarczyć odbiorcy wersję papierową sprawozdań, ażeby dochować terminu? Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie sprawozdawczości budżetowej w § 18 pkt 2 zawiera zapis, że: „Terminy przekazywania sprawozdań oraz odbiorców sprawozdań w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego określa załącznik nr 44 do rozporządzenia”, natomiast w załączniku 44 użyto określenia: „Termin złożenia sprawozdania po upływie okresu sprawozdawczego nie później niż...”. Wydaje się, że zgodnie z art. 57 ust. 5 pkt 2 k.p.a. termin uznaje się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo (sprawozdanie) zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego, a termin przekazania sprawozdania jest dochowany, niezależnie od daty jego wpływu do odbiorcy.

 

Ministerstwo Finansów informuje również, że nie podziela poglądu - wyrażonego w punkcie 2 pisma Przewodniczącego KR RIO - w sprawie dochowania terminu na przekazanie odbiorcy sprawozdań z wykonania procesów gromadzenia środków publicznych i ich rozdysponowania. Przepisy załącznika nr 44 do rozporządzenia Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej określają termin złożenia sprawozdania w jednostce otrzymującej, a nie termin przekazania sprawozdania przez jednostkę sporządzającą, co nie pozwala na zastosowanie art. 57 ust. 5 pkt 2 k.p.a., mówiącego, że termin uznaje się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego.

Termin przekazania sprawozdań Rb-30, Rb-31, Rb-33, Rb-34

W jakim terminie należy przekazać do regionalnych izb obrachunkowych sprawozdania Rb-30, Rb-31, Rb-33, Rb-34? Zgodnie z § 23 ust. 1 nowego rozporządzenia Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej, kierownicy zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych, jednostek budżetowych i placówek dysponujący rachunkami dochodów własnych, dysponenci funduszy celowych sporządzają i przekazują sprawozdania tych jednostek do dnia zakończenia ich likwidacji lub zmiany formy organizacyjno-prawnej, zgodnie z przepisami (starego) rozporządzenia Ministra Finansów z 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Zgodnie z załącznikiem nr 38 starego rozporządzenia termin złożenia sprawozdań półrocznych do RIO upływa nie później niż do 24 lipca, a rocznych do 25 lutego roku następnego. W nowym rozporządzeniu terminy te zostały skrócone i nakazują złożenie, odpowiednio, do 22 lipca i 23 lutego. Wydaje się, że terminy przekazania sprawozdań powinny wynikać również z zapisów starego rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej.

Zapis w § 23 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej zawarty w rozdziale 7 „Przepisy przejściowe i końcowe” określa terminy przekazywania sprawozdań przez kierowników jednostek podlegających likwidacji lub zmianie formy organizacyjno-prawnej na okres likwidacji lub zmiany formy organizacyjno-prawnej, zgodnie z przepisami rozporządzenia z 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Natomiast jednostki samorządu terytorialnego powinny przekazać do regionalnych izb obrachunkowych zbiorcze sprawozdania w terminach określonych w załączniku nr 38 do rozporządzenia z 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej, tj. półroczne - do 24 lipca, a roczne do 25 lutego roku następnego.

Ministerstwo Finansów Departament Finansów Samorządu Terytorialnego (ST2-4834-27/SZH/2010/1212)

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...