Zmiany w ustawie o rachunkowości - skutki dla organizacji pozarządowych w 2008 r.

Gyöngyvér Takáts
rozwiń więcej
inforCMS
23 stycznia 2008 r. została uchwalona ustawa o zmianie ustawy o rachunkowości. Od tego roku zastosowanie będą miały tylko niektóre przepisy nowelizacji - najważniejsze zmiany będą dotyczyły roku 2009. Jednak już w tym roku wchodzi w życie kilka regulacji, na które organizacje powinny zwrócić szczególną uwagę.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości jest wynikiem spełnienia obowiązku dostosowania zakresu ustawy do wymogów Dyrektywy 2006/46/EW Parlamentu Europejskiego i Rady z 14 czerwca 2006 r. (zmieniającej dyrektywy Rady: 78/660/EWS w sprawie rocznych sprawozdań finansowych niektórych rodzajów spółek, 83/349/EWG w sprawie skonsolidowanych sprawozdań finansowych, 86/635/EWG w sprawie rocznych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych banków i innych instytucji finansowych oraz 91/674/EWG w sprawie rocznych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych zakładów ubezpieczeń). Dodatkowo wiele przepisów prawa bilansowego zostało doprecyzowanych, dostosowanych do nowych warunków gospodarczych. Ostatnia istotna nowelizacja odbyła się w 2000 r. Po ośmiu latach nastąpił znaczący rozwój gospodarczy, do którego regulowania przepisy rachunkowe też musiały zostać odpowiednio dostosowane.

Autopromocja

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Uwaga!

Podany w dyrektywie okres na wprowadzenie do prawodawstwa państw członkowskich UE jej postanowień wynosi 24 miesiące od daty wejścia w życie. Termin ten upływa we wrześniu 2008 r., stąd 3-etapowe wejście w życie przepisów ustawy.

Nowe przepisy wchodzą w życie w trzech etapach:

• 14 dni po ogłoszeniu,

• 14 dni po ogłoszeniu i mając zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2008 r.,

• 1 stycznia 2009 r., mając zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2009 r.

I. Zmiany wchodzące w życie 14 dni po ogłoszeniu dotyczące nowego rozdziału 8a regulującego usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz delegacji ustawowych

Zmiany te nie mają bezpośredniego wpływu na działalność i ewidencję księgową organizacji non profit. Są to przepisy przeniesione z rozporządzenia MF w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych na poziom ustawowy.

II. Zmiany, które wchodzą w życie 14 dni po ogłoszeniu i będą miały zastosowanie już do sprawozdań finansowych za 2008 r., służą uporządkowaniu ładu korporacyjnego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W ramach nowych przepisów wprowadza się obowiązek i odpowiedzialność członków organów za sporządzenie i publikację sprawozdań finansowych i sprawozdań z działalności.

Dotychczas to jedynie kierownik jednostki miał obowiązek prowadzić i na nim spoczywała cała odpowiedzialność za sprawozdawczość jednostki. Wszyscy członkowie organu jednostki będą solidarnie odpowiadać za spełnianie przez sprawozdanie finansowe (sporządzone za 2008 r.) wymogów ustawy o rachunkowości.

Można też stwierdzić, że przedstawione w powyższej tabeli przepisy mają na celu wprowadzenie prawidłowego funkcjonowania ładu korporacyjnego nie tylko w spółkach giełdowych, ale w każdej działającej na rynku jednostce gospodarczej. Jest to zmiana szczególnie istotna dla organizacji non profit, gdzie członkowie organów (zarządu, rady nadzorczej) odpowiadają całym swoim majątkiem za jednostkę.

III. Zmiany wchodzące w życie od 1 stycznia 2009 r. i mające zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2009 r.

Zmiany te obejmują szereg nowych i zmienionych definicji znajdujących się w art. 3 ustawy (m.in. definicję inwestycji, pozostałych kosztów i przychodów, wartości niematerialnych i prawnych, środków trwałych), nowe zasady sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych, nowe zasady wyceny transakcji gospodarczych w walutach obcych, nowe możliwości wyceny, ustalenia kosztu wytworzenia itp.

 


1 24 stycznia 2008 r. ustawa została przekazana Prezydentowi i Marszałkowi Senatu. Senat zgłosił swoje poprawki, które Sejm na następnym posiedzeniu albo przyjmie, albo odrzuci. Dlatego ostateczny kształt ustawy będzie znany już po oddaniu numeru do druku.

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe kontrolują konta bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
06 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...