Ujmowanie przychodów w sprawozdaniach finansowych - nowy MSSF 15

Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB) pod koniec maja opublikowała nowe zasady regulujące ujmowanie przychodów w sprawozdaniach finansowych. Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) 15 będzie miał zastosowanie niemal do wszystkich umów podpisywanych z klientami, a to oznacza, że firmy muszą przygotować się na duże zmiany.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Autopromocja


W Polsce obowiązek stosowania MSSF mają banki oraz spółki giełdowe w swoich skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych. Nowy MSSF, który w wersji globalnej będzie obowiązywał od początku 2017 roku (standard nie został jeszcze zatwierdzony do stosowania na terenie UE, przewiduje się, iż standard ten zostanie zatwierdzony w drugim kwartale 2015 roku), zastąpi dotychczasowe standardy MSR 18 „Przychody”, MSR 11 „Umowy o usługę budowlaną” oraz wiele innych interpretacji związanych z ujmowaniem przychodów. Standard ma zastosowanie do prawie wszystkich umów z klientami. Główne wyjątki dotyczą umów leasingowych, instrumentów finansowych oraz umów ubezpieczeniowych.

Zapisz się na nasz newsletter

Fundamentalną zasadą nowego standardu jest ujmowanie przychodów w sporządzanym sprawozdaniu w taki sposób, aby wskazać transfer towarów lub usług na rzecz klientów w takiej kwocie, która odzwierciedla wysokość wynagrodzenia (tj. płatność), którego spółka spodziewa się w zamian za te towary lub usługi. Zgodnie z nowymi regulacjami przychód powstaje w momencie, gdy kontrola nad towarami lub usługami przechodzi w ręce klienta. „Spółki będą musiały zidentyfikować wszystkie umowy zawarte z klientami i zapoznać się z ich kluczowymi warunkami, aby mieć pewność, że model został zastosowany w sposób prawidłowy i zgody z nowymi wymogami. MSSF 15 wprowadza także nowe wytyczne określające czy przychód należy rozpoznać w danym momencie czy też można rozłożyć jego ujęcie w czasie. Zmiana ta zastępuje poprzednie rozróżnienie na towary i usługi” - objaśnia Piotr Sokołowski, Partner w Dziale Audytu, Deloitte.

UE wprowadza standardy e-faktur w zamówieniach publicznych

Aby mieć pewność, że nowy standard jest stosowany prawidłowo, spółki powinny dokonać następujących czynności:

- identyfikacja umowy / umów z klientem,

- określenie zobowiązania w zakresie świadczeń wynikających z umowy,

- ustalenie ceny transakcyjnej,

- przyporządkowanie ceny do poszczególnych zobowiązań wynikających z umowy,

- rozpoznanie przychodu w chwili, kiedy podmiot zrealizuje zobowiązanie w zakresie świadczenia (lub w toku takiej realizacji świadczenia).

Nowy standard odnosi się w sposób szczególny do sytuacji, gdy wysokość przychodu jest zmienna. W takiej sytuacji standard wprowadza nowy próg jego rozpoznania. Zgodnie z wprowadzonymi właśnie zasadami, kwoty zmienne są zaliczane do przychodów, o ile istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości nie nastąpi odwrócenie ujęcia przychodu w wyniku przeszacowania wartości. W sprzedaży i należnościach licencyjnych wynikających z użytkowania własności intelektualnych stosuje się inne podejście - w takich przypadkach przychód zostanie rozpoznany dopiero w momencie dokonania sprzedaży lub faktycznego wykorzystania. „Zastosowanie różnych elementów zmienionych wytycznych będzie wymagało od osób sporządzających sprawozdania dokonywania znaczących osądów i szacunków” - wyjaśnia Marcin Samolik, Starszy Menedżer w Dziale Audytu, Grupa ds. MSSF Deloitte.

Dochody spółki przejętej w sprawozdaniu finansowym

 

Ponadto MSSF 15 podaje szczegółowe wytyczne co do różnych innych kwestii, takich jak identyfikacja poszczególnych zobowiązań w zakresie świadczeń, rozliczanie zmian umów oraz wartości pieniądza w czasie. Prezentuje też szczegółowe wytyczne wdrożeniowe odnośnie sprzedaży z prawem zwrotu, opcji konsumenta w zakresie dodatkowych towarów czy usług, zagadnień dotyczących agentów i mocodawców, licencji czy też umów sprzedaży ze wstrzymaną dostawą („bill and hold”).

Nowy standard wprowadza także nowe wytyczne w kwestii kosztów realizacji i pozyskania kontraktów, wskazując sytuacje, w których koszty te należy aktywować. Te, które nie spełniają określonych kryteriów, należy rozliczyć już w momencie ich poniesienia.

Eksperci Deloitte podkreślają, że standard znacznie zmienia wymogi dotyczące ujawniania przychodu w ramach sprawozdania finansowego sporządzonego zgodnie z MSSF, w związku z tym warto już teraz zapoznawać się z treścią tego standardu. „Spółki mogą być zmuszone dokonać przeglądu swoich systemów informacyjnych, aby stwierdzić czy zachodzi konieczność zmiany wewnętrznych procedur, kontroli i procesów służących pozyskiwaniu niezbędnych informacji, by zapewnić ich zgodność z nowymi wymogami oraz zmianami w ujęciu przychodów i spójnym aktywowaniu kosztów” - podsumowuje Paweł Tendera, Menedżer w Dziale Audytu, Grupa ds. MSSF Deloitte.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...