W jaki sposób analizować sprawozdania finansowe

Grzegorz Mazur
rozwiń więcej
inforCMS
Analizując sprawozdanie finansowe, powinniśmy otrzymać odpowiedzi na pytania: czy działalność prowadzona przez firmę jest opłacalna, czy przynosi korzyści, czy dalsza kontynuacja działalności firmy ma sens.

Sprawozdawczość w postaci rachunku zysków i strat, bilansu oraz rachunku przepływów pieniężnych dostarcza informacji niezbędnych przy podejmowaniu decyzji także tych przyszłościowych. Szczegółowe dane z bilansu i rachunku zysków i strat pozwalają na ustalenie wskaźników finansowych, które służą ocenie sytuacji finansowej danego podmiotu.

Autopromocja

Najlepiej jest analizować wskaźniki nie w wartości dla jednego okresu, ale porównywać ich zmianę w czasie i z tym co dzieje się w branży. Dokonując oceny, należy zadbać o porównywalność danych. W przeciwnym razie wyniki badań analitycznych będą nieobiektywne i mogą powodować mylną ocenę. Należy też zastanowić się, czy pogorszenie wskaźnika jest tylko chwilowe czy może taka tendencja utrzymuje się już od dłuższego czasu.

Obraz sytuacji majątkowej

Wskaźniki struktury aktywów pozwalają ocenić, jakimi środkami gospodarczymi, i w jakich rozmiarach, dysponuje firma i czy struktura aktywów odpowiada specyfice i skali działalności. Nie można ustalić stałych proporcji między aktywami trwałymi i obrotowymi. W praktyce jest tak, że w przedsiębiorstwie przemysłowym zwykle przeważają aktywa trwałe, a w przedsiębiorstwie handlowym aktywa obrotowe. Firma powinna dbać o to, aby w trakcie działalności była w stanie wypracować taką gotówkę, która wystarczy na terminowe regulowanie zobowiązań bieżących, oraz posiadać na tyle duże rezerwy finansowe, aby wystarczyły na przewidywane przez firmę wydatki.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wskaźnik bieżącej płynności

Wskaźnik bieżącej płynności określa stopień pokrycia zobowiązań krótkoterminowych aktywami obrotowymi. Aktywa obrotowe powinny z nadwyżką pokrywać zobowiązania krótkoterminowe. Zaleca się, aby wartość tego wskaźnika oscylowała wokół wartości 2,0. Prawidłowy poziom wskaźnika jest ściśle związany z branżą, w jakiej działa firma. W branży detalicznej typowe są bardzo niskie wartości wskaźnika bieżącej płynności.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wskaźnik szybkiej płynności

Wartość tego wskaźnika powinna oscylować wokół 1. Oznacza to, że łatwo płynne aktywa obrotowe powinny w całości pokrywać zobowiązania.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wskaźnik natychmiastowy

Wskaźnik natychmiastowy (wskaźnik płynności I stopnia) określa, w jakiej części zobowiązania krótkoterminowe pokryte są gotówką i jej ekwiwalentami, czyli najbardziej płynnymi aktywami. Wartość wskaźnika natychmiastowego jest bardzo mało stabilna, a zatem jego wartość poznawcza jest również ograniczona i powinien on pełnić rolę jedynie wskaźnika pomocniczego. W zasadzie powinno się dokonywać ciągłej analizy płynności finansowej firmy. Zarówno w dłuższych okresach sprawozdawczych, jak np. miesiąc, jak w krótkich, czyli tygodniowych, a nawet i krótszych.

Źródła finansowania

Proporcje pomiędzy kapitałami własnymi a kapitałami obcymi są analizowane szczególnie przez kredytodawców. Jako stabilniejsze postrzegane są kapitały długoterminowe i dla celów analiz traktowane są jak kapitały własne (kapitały własne wraz z kapitałami obcymi długoterminowymi nazywane są kapitałami stałymi). Poziom każdego zadłużenia powinien pozostawać jednak pod czujną i stałą kontrolą.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wskaźnik struktury kapitału

Wskaźnik daje informację o tym, ile razy dług długoterminowy przewyższa kapitały własne. Im wyższe są wskaźniki zarówno te oparte na analizie zadłużenia długoterminowego, jak i te na analizie zadłużenia globalnego, tym ryzyko prowadzonej działalności gospodarczej jest większe. Jeśli rośnie udział kapitałów własnych w strukturze kapitałów całkowitych, to w aspekcie wypłacalności można stwierdzić, że umacnia się pozycja finansowa takiej firmy. Prowadząc prawidłową politykę finansową, koszt pozyskania obcych kapitałów powinien być niższy od rentowności kapitału całkowitego. Tylko w takiej sytuacji jednostka osiąga dodatkowe korzyści w postaci wzrostu efektywności kapitałów własnych. Ta różnica w poziomie rentowności kapitałów własnych i kapitału całkowitego wyraża efekt działania dźwigni finansowej.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przykład

Grzegorz Mazur

pgp@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...