Co reguluje ustawa o rachunkowości?

Paweł Kula
prawnik, redaktor portalu Infor.pl
rozwiń więcej
ustawa o rachunkowości kogo dotyczy / Inne
Ustawa o rachunkowości jest najważniejszą podstawą prawną określającą zasady formalnego odzwierciedlania działalności gospodarczej. Uzupełnieniem ustawy o rachunkowości są Krajowe Standardy Rachunkowości, Międzynarodowe Standardy Rachunkowości, Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej oraz ustawa o biegłych rewidentach.

O czym jest ustawa o rachunkowości?

Ustawa o rachunkowości określa zasady rachunkowości oraz zasady działalności podmiotów wykonujących profesjonalną działalność w zakresie ksiąg rachunkowych.

Autopromocja

Jakie są zasady rachunkowości?

Zasady rachunkowości to uniwersalne reguły ustalone w oparciu o przepisy prawne oraz standardy rachunkowości, są niezbędne w procesie ewidencji przy użyciu ksiąg rachunkowych. Można wśród nich wyróżnić zasady uniwersalne, podstawowe i szczegółowe. Przykładowe zasady rachunkowości:

  • Zasada podmiotowości – jednostki gospodarcze muszą być odpowiednio wyodrębnione pod względem prawnym oraz muszą dysponować przypisanym do nich majątkiem. Poszczególne czynności ujmowane w księgach rachunkowych mają wpływ na położenie finansowe konkretnego podmiotu.
  • Zasada periodyzacji – zakłada występowanie przedziałów czasowych, do których przypisywane są zdarzenia gospodarcze. Kluczowym pojęciem w ramach zasady periodyzacji jest rok obrotowy.
  • Zasada istotności – zdarzenia istotne które realnie wpływają na położenie finansowe jednostki należy ująć w sprawozdaniu finansowym. Zdarzenia mniejszej wagi można zaksięgować w sposób uproszczony.
  • Zasada ostrożnej wyceny (lub zasada ostrożności) – wycena aktywów i pasywów przedsiębiorstwa nie może powodować zniekształcenia wyniku finansowego. Z tego powodu należy wziąć pod uwagę np. zmniejszenie wartości użytkowej środków trwałych lub ryzyko niewywiązania się przez kontrahenta ze spłaty wierzytelności.
  • Zasada ciągłości – przyjęta polityka rachunkowości musi być stosowana w sposób ciągły w kolejnych latach obrotowych, tak aby dane z różnych lat obrotowych były porównywalne. Odnosi się to m.in. do wyceny aktywów i pasywów oraz dokonywania odpisów amortyzacyjnych.
  • Zasada współmierności i memoriału – obie te zasady są w jakimś sensie przeciwstawne ale jednocześnie nawzajem się uzupełniają. Zasada memoriału zakłada, że przychody i związane z nimi koszty należy przypisać do danego roku obrotowego. Jednak ścisłe przestrzeganie tej zasady może zniekształcić obraz kondycji finansowej przedsiębiorstwa.

Koszty powstałe w danym roku obrotowym mogą generować przychody w przyszłych latach. Z tego powodu zastosowanie znajduje zasada współmierności określona w art. 6. ust. 2 ustawy o rachunkowości: „Dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego zaliczane będą koszty lub przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na ten okres sprawozdawczy koszty, które jeszcze nie zostały poniesione.”

Do których podmiotów nie stosuje się ustawy o rachunkowości?

Określone podmioty gospodarcze (będące określoną formą prawną), które nie osiągnęły przychodu 2 mln euro za rok obrotowy nie muszą posiadać pełnej księgowości (ksiąg rachunkowych), a tym samym nie są związane ustawą o rachunkowości. Te formy prawne to:

  • Jednoosobowa działalność gospodarcza
  • Spółka jawna
  • Spółka partnerska

Przedsiębiorstwa niezobowiązane do pełnej księgowości mają możliwość ewidencji w oparciu o księgowość uproszczoną w formach:

  • Karta podatkowa
  • Podatkowa księga przychodów i rozchodów
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Kto jest zobowiązany do prowadzenia pełnej księgowości? Kogo dotyczy ustawa o rachunkowości

Obowiązek pełnej księgowości (tzw. pełne księgi) dotyczy określonych spółek ze względu na ich formę prawną:

  • Spółki komandytowe
  • Spółki komandytowo-akcyjne
  • Spółki z o.o.
  • Spółki akcyjne

Obowiązek pełnej księgowości dotyczy również przedsiębiorstw w innych formach prawnych, których przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość 2 000 000 euro. Należy dokonać przeliczenia uwzględniając średni kurs euro NBP z dnia 1 października 2021 r. „Pełne księgi” obowiązują przedsiębiorstwa, które w 2021 r. osiągnęły przychód 9 188 200 PLN.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości

Polecamy: „Amortyzacja środków trwałych w praktyce. Przyjęcie do używania, amortyzacja i likwidacja”

Księgowość
Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

pokaż więcej
Proszę czekać...