Przyszłość zawodu księgowego, oczekiwania firm wobec księgowych i biur rachunkowych
REKLAMA
REKLAMA
Dostęp do zawodu księgowego
Ustawa z 09 maja 2014 roku o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych zniosła wymagania dotyczące zawodu księgowego znacznie ułatwiając do niego dostęp. Wygląda na to, że od kilku lat w Polsce księgowym może zostać prawie każdy bez konieczności potwierdzania wiedzy merytorycznej uprawnieniami. To samo dotyczy zakładania i prowadzenia biur rachunkowych. Z drugiej jednak strony, obserwując obecne zmiany w prawie podatkowym, niejasności i zawiłości Polskiego Ładu, trudno wyobrazić sobie żeby osoby bez odpowiednich kompetencji skutecznie prowadziły finanse przedsiębiorstw.
REKLAMA
W lutym 2022 roku Ministerstwo Finansów ogłosiło prekonsultacje dokumentu "Zawód księgowego. Kierunki rozwoju" przygotowanego przez Departament Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości. Właśnie przedłużono czas trwania tych prekonsultacji do 30 września.
„Zdefiniowanie zawodu księgowego – badanie opinii przedsiębiorców” – raport SKwP
Cała ta zawiła sytuacja skłoniła Stowarzyszenie Księgowych w Polsce do zbadania opinii przedsiębiorców na temat zawodu księgowego i potrzeby jego regulacji. Jako Warszawskie Centrum Doradztwa Finansowego prowadzimy outsourcing usług księgowych i jesteśmy żywo zainteresowani przyszłością zawodu księgowego. Dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się przeprowadzonym badaniom.
Stowarzyszenie Księgowych przeprowadziło ankietę wśród 1153 polskich przedsiębiorstw. Zdecydowana większość (85%) ankietowanych jest zadowolona ze współpracy z biurami rachunkowymi wskazując również na oczekiwania kompleksowej obsługi wykraczającej poza rachunkowość.
Przedsiębiorcy chcą przepisów regulujących zawód księgowego
Co ciekawe jednocześnie ponad 76% respondentów opowiedziało się za potrzebą regulacji zawodu księgowego i to najlepiej w formie aktu prawnego. Według 74% z nich brak uregulowania zawodu może negatywnie wpływać na jakość usług księgowych a nawet zagrażać bezpieczeństwu obrotu gospodarczego. To solidny argument w dyskusji dotyczącej regulacji tego zawodu. W procesie zapewniania bezpieczeństwa obrotu gospodarczego ważnym czynnikiem są informacje przygotowywane przez księgowych. Od kompetencji księgowych w dużym stopniu zależy jakość tych informacji, a w konsekwencji trafność podjętych na ich podstawie decyzji.
Zmiana biura rachunkowego to duże ryzyko dla przedsiębiorców
Odpowiedzi udzielone na pytanie „Czy przedsiębiorcy wyobrażają sobie prowadzenie biznesu bez księgowego?” świadczą że przedsiębiorcy doceniają pracę księgowych i ich wsparcie w codziennych czynnościach biznesowych, gdyż 78% odpowiedziało, że zmiana księgowego, w tym biura rachunkowego, wiąże się z dużym lub bardzo dużym ryzykiem.
Wykres - Czynniki ryzyka związane z niezapowiedzianą zmianą księgowego.
Źródło: Raport „Zdefiniowanie zawodu księgowego – badanie opinii przedsiębiorców”, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2022.
Czego firmy oczekują od księgowych i biur rachunkowych?
REKLAMA
Przedsiębiorcy szczególnie obawiają się braku wsparcia w wystąpieniach przed organami kontroli oraz utraty źródła informacji o aktualnych zagrożeniach dotyczących prowadzonej działalności. W czasach Polskiego Ładu i złożoności przepisów wynik ten nie jest zaskakujący. Księgowi i biura rachunkowe pozostają pod coraz większą presją aktualizacji wiedzy, a oczekiwania wobec nich stale rosną. Obecna sytuacja gospodarcza jest swoistym testem jakości usług księgowych.
Potwierdzają to odpowiedzi respondentów na pytanie o oczekiwania w zakresie współpracy z biurem rachunkowym. Przedsiębiorcy oczekują wsparcia i doradztwa w prowadzeniu działalności. Aby spełnić te oczekiwania i zapewnić profesjonalne wsparcie dla biznesu księgowy musi być biegły w zmieniających się przepisach. Z doświadczenia wiemy, ze bez stałych szkoleń i podnoszenia kompetencji świadczenie usług księgowych na wysokim poziomie nie jest możliwe.
Wykres – Oczekiwania w zakresie współpracy z biurem rachunkowym.
Źródło: Raport „Zdefiniowanie zawodu księgowego – badanie opinii przedsiębiorców”, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2022.
Zachęcamy do samodzielnego zapoznania się z całym badaniem i wyciągnięcia wniosków.
W naszym odczuciu zawód księgowego mimo deregulacji nadal cieszy się zaufaniem społecznym i jest potrzebny dla wspierania biznesu oraz prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstw. W obecnych trudnych czasach i zmieniającej się z dnia na dzień rzeczywistości księgowi zmuszeni są bardziej niż kiedykolwiek aktualizować swoją wiedzę. Tego też oczekują od nich klienci. Stanowi to wyzwanie i nie jest to praca dla każdego. Zawód księgowego i wysokiej jakości usługi biur rachunkowych są i będą dalej niezbędne na polskim rynku.
Źródło: Raport „Zdefiniowanie zawodu księgowego – badanie opinii przedsiębiorców”, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2022. https://skwp.pl/stowarzyszenie/raporty/
Roksana Łukasik, Business Development Manager WCDF I Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat