REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyszłość zawodu księgowego, oczekiwania firm wobec księgowych i biur rachunkowych

Warszawskie Centrum Doradztwa Finansowego I sp. z o.o.
Biuro rachunkowe. Outsourcing księgowości
Przyszłość zawodu księgowego, oczekiwania firm wobec księgowych i biur rachunkowych
Przyszłość zawodu księgowego, oczekiwania firm wobec księgowych i biur rachunkowych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zawód księgowego już od momentu powstania obarczony był dużą odpowiedzialnością. Żadne przedsiębiorstwo nie może funkcjonować bez działu księgowości, bez względu na to, czy zatrudnia księgowych, czy współpracuje z zewnętrznym biurem rachunkowym. Wszystkie dokumenty związane z finansami firmy przechodzą przez ręce księgowego, którego zadaniem jest czuwać nad ich poprawnością. Od niego może zależeć powodzenie biznesu. Czy konieczna jest regulacja zawodu księgowego? Czego oczekują przedsiębiorcy od księgowych i biur rachunkowych?

Dostęp do zawodu księgowego

Ustawa z 09 maja 2014 roku o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych zniosła wymagania dotyczące zawodu księgowego znacznie ułatwiając do niego dostęp. Wygląda na to, że od kilku lat w Polsce księgowym może zostać prawie każdy bez konieczności potwierdzania wiedzy merytorycznej uprawnieniami. To samo dotyczy zakładania i prowadzenia biur rachunkowych. Z drugiej jednak strony, obserwując obecne zmiany w prawie podatkowym, niejasności i zawiłości Polskiego Ładu, trudno wyobrazić sobie żeby osoby bez odpowiednich kompetencji skutecznie prowadziły finanse przedsiębiorstw.

Autopromocja

W lutym 2022 roku Ministerstwo Finansów ogłosiło prekonsultacje dokumentu "Zawód księgowego. Kierunki rozwoju" przygotowanego przez Departament Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości. Właśnie przedłużono czas trwania tych prekonsultacji do 30 września.

Zdefiniowanie zawodu księgowego – badanie opinii przedsiębiorców” – raport SKwP

Cała ta zawiła sytuacja skłoniła Stowarzyszenie Księgowych w Polsce do zbadania opinii przedsiębiorców na temat zawodu księgowego i potrzeby jego regulacji. Jako Warszawskie Centrum Doradztwa Finansowego prowadzimy outsourcing usług księgowych i jesteśmy żywo zainteresowani przyszłością zawodu księgowego. Dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się przeprowadzonym badaniom.

Stowarzyszenie Księgowych przeprowadziło ankietę wśród 1153 polskich przedsiębiorstw. Zdecydowana większość (85%) ankietowanych jest zadowolona ze współpracy z biurami rachunkowymi wskazując również na oczekiwania kompleksowej obsługi wykraczającej poza rachunkowość.

Przedsiębiorcy chcą przepisów regulujących zawód księgowego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co ciekawe jednocześnie ponad 76% respondentów opowiedziało się za potrzebą regulacji zawodu księgowego i to najlepiej w formie aktu prawnego.  Według 74% z nich brak uregulowania zawodu może negatywnie wpływać na jakość usług księgowych a nawet zagrażać bezpieczeństwu obrotu gospodarczego. To solidny argument w dyskusji dotyczącej regulacji tego zawodu. W procesie zapewniania bezpieczeństwa obrotu gospodarczego ważnym czynnikiem są informacje przygotowywane przez księgowych. Od kompetencji księgowych w dużym stopniu zależy jakość tych informacji, a w konsekwencji trafność podjętych na ich podstawie decyzji.

Zmiana biura rachunkowego to duże ryzyko dla przedsiębiorców

Odpowiedzi udzielone na pytanie „Czy przedsiębiorcy wyobrażają sobie prowadzenie biznesu bez księgowego?” świadczą że przedsiębiorcy doceniają pracę księgowych i ich wsparcie w codziennych czynnościach biznesowych, gdyż 78% odpowiedziało, że zmiana księgowego, w tym biura rachunkowego, wiąże się z dużym lub bardzo dużym ryzykiem.

Wykres - Czynniki ryzyka związane z niezapowiedzianą zmianą księgowego.

Czynniki ryzyka związane z niezapowiedzianą zmianą księgowego - raport SKwP 2022.

Czynniki ryzyka związane z niezapowiedzianą zmianą księgowego - raport SKwP 2022.

Źródło zewnętrzne

Źródło: Raport „Zdefiniowanie zawodu księgowego – badanie opinii przedsiębiorców”, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2022.

Czego firmy oczekują od księgowych i biur rachunkowych?

Przedsiębiorcy szczególnie obawiają się braku wsparcia w wystąpieniach przed organami kontroli oraz utraty źródła informacji o aktualnych zagrożeniach dotyczących prowadzonej działalności. W czasach Polskiego Ładu i złożoności przepisów wynik ten nie jest zaskakujący. Księgowi i biura rachunkowe pozostają pod coraz większą presją aktualizacji wiedzy, a oczekiwania wobec nich stale rosną. Obecna sytuacja gospodarcza jest swoistym testem jakości usług księgowych.

Potwierdzają to odpowiedzi respondentów na pytanie o oczekiwania w zakresie współpracy z biurem rachunkowym. Przedsiębiorcy oczekują wsparcia i doradztwa w prowadzeniu działalności. Aby spełnić te oczekiwania i zapewnić profesjonalne wsparcie dla biznesu księgowy musi być biegły w zmieniających się przepisach. Z doświadczenia wiemy, ze bez stałych szkoleń i podnoszenia kompetencji świadczenie usług księgowych na wysokim poziomie nie jest możliwe.

Wykres – Oczekiwania w zakresie współpracy z biurem rachunkowym.

Oczekiwania w zakresie współpracy z biurem rachunkowym - raport SKwP 2022

Oczekiwania w zakresie współpracy z biurem rachunkowym - raport SKwP 2022

Źródło zewnętrzne

Źródło: Raport „Zdefiniowanie zawodu księgowego – badanie opinii przedsiębiorców”, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2022.

Zachęcamy do samodzielnego zapoznania się z całym badaniem i wyciągnięcia wniosków.

W naszym odczuciu zawód księgowego mimo deregulacji nadal cieszy się zaufaniem społecznym i jest potrzebny dla wspierania biznesu oraz prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstw. W obecnych trudnych czasach i zmieniającej się z dnia na dzień rzeczywistości księgowi zmuszeni są bardziej niż kiedykolwiek aktualizować swoją wiedzę. Tego też oczekują od nich klienci. Stanowi to wyzwanie i nie jest to praca dla każdego. Zawód księgowego i wysokiej jakości usługi biur rachunkowych są i będą dalej niezbędne na polskim rynku.

Źródło: Raport „Zdefiniowanie zawodu księgowego – badanie opinii przedsiębiorców”, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2022. https://skwp.pl/stowarzyszenie/raporty/

Roksana Łukasik, Business Development Manager WCDF I Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA