REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyszłość zawodu księgowego, oczekiwania firm wobec księgowych i biur rachunkowych

Warszawskie Centrum Doradztwa Finansowego I sp. z o.o.
Biuro rachunkowe. Outsourcing księgowości
Przyszłość zawodu księgowego, oczekiwania firm wobec księgowych i biur rachunkowych
Przyszłość zawodu księgowego, oczekiwania firm wobec księgowych i biur rachunkowych
Shutterstock

REKLAMA

Zawód księgowego już od momentu powstania obarczony był dużą odpowiedzialnością. Żadne przedsiębiorstwo nie może funkcjonować bez działu księgowości, bez względu na to, czy zatrudnia księgowych, czy współpracuje z zewnętrznym biurem rachunkowym. Wszystkie dokumenty związane z finansami firmy przechodzą przez ręce księgowego, którego zadaniem jest czuwać nad ich poprawnością. Od niego może zależeć powodzenie biznesu. Czy konieczna jest regulacja zawodu księgowego? Czego oczekują przedsiębiorcy od księgowych i biur rachunkowych?

Dostęp do zawodu księgowego

Ustawa z 09 maja 2014 roku o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych zniosła wymagania dotyczące zawodu księgowego znacznie ułatwiając do niego dostęp. Wygląda na to, że od kilku lat w Polsce księgowym może zostać prawie każdy bez konieczności potwierdzania wiedzy merytorycznej uprawnieniami. To samo dotyczy zakładania i prowadzenia biur rachunkowych. Z drugiej jednak strony, obserwując obecne zmiany w prawie podatkowym, niejasności i zawiłości Polskiego Ładu, trudno wyobrazić sobie żeby osoby bez odpowiednich kompetencji skutecznie prowadziły finanse przedsiębiorstw.

W lutym 2022 roku Ministerstwo Finansów ogłosiło prekonsultacje dokumentu "Zawód księgowego. Kierunki rozwoju" przygotowanego przez Departament Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości. Właśnie przedłużono czas trwania tych prekonsultacji do 30 września.

Zdefiniowanie zawodu księgowego – badanie opinii przedsiębiorców” – raport SKwP

Cała ta zawiła sytuacja skłoniła Stowarzyszenie Księgowych w Polsce do zbadania opinii przedsiębiorców na temat zawodu księgowego i potrzeby jego regulacji. Jako Warszawskie Centrum Doradztwa Finansowego prowadzimy outsourcing usług księgowych i jesteśmy żywo zainteresowani przyszłością zawodu księgowego. Dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się przeprowadzonym badaniom.

Stowarzyszenie Księgowych przeprowadziło ankietę wśród 1153 polskich przedsiębiorstw. Zdecydowana większość (85%) ankietowanych jest zadowolona ze współpracy z biurami rachunkowymi wskazując również na oczekiwania kompleksowej obsługi wykraczającej poza rachunkowość.

Autopromocja

Przedsiębiorcy chcą przepisów regulujących zawód księgowego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co ciekawe jednocześnie ponad 76% respondentów opowiedziało się za potrzebą regulacji zawodu księgowego i to najlepiej w formie aktu prawnego.  Według 74% z nich brak uregulowania zawodu może negatywnie wpływać na jakość usług księgowych a nawet zagrażać bezpieczeństwu obrotu gospodarczego. To solidny argument w dyskusji dotyczącej regulacji tego zawodu. W procesie zapewniania bezpieczeństwa obrotu gospodarczego ważnym czynnikiem są informacje przygotowywane przez księgowych. Od kompetencji księgowych w dużym stopniu zależy jakość tych informacji, a w konsekwencji trafność podjętych na ich podstawie decyzji.

Zmiana biura rachunkowego to duże ryzyko dla przedsiębiorców

Odpowiedzi udzielone na pytanie „Czy przedsiębiorcy wyobrażają sobie prowadzenie biznesu bez księgowego?” świadczą że przedsiębiorcy doceniają pracę księgowych i ich wsparcie w codziennych czynnościach biznesowych, gdyż 78% odpowiedziało, że zmiana księgowego, w tym biura rachunkowego, wiąże się z dużym lub bardzo dużym ryzykiem.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Wykres - Czynniki ryzyka związane z niezapowiedzianą zmianą księgowego.

Czynniki ryzyka związane z niezapowiedzianą zmianą księgowego - raport SKwP 2022.

Czynniki ryzyka związane z niezapowiedzianą zmianą księgowego - raport SKwP 2022.

Źródło zewnętrzne

Źródło: Raport „Zdefiniowanie zawodu księgowego – badanie opinii przedsiębiorców”, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2022.

Czego firmy oczekują od księgowych i biur rachunkowych?

Przedsiębiorcy szczególnie obawiają się braku wsparcia w wystąpieniach przed organami kontroli oraz utraty źródła informacji o aktualnych zagrożeniach dotyczących prowadzonej działalności. W czasach Polskiego Ładu i złożoności przepisów wynik ten nie jest zaskakujący. Księgowi i biura rachunkowe pozostają pod coraz większą presją aktualizacji wiedzy, a oczekiwania wobec nich stale rosną. Obecna sytuacja gospodarcza jest swoistym testem jakości usług księgowych.

Potwierdzają to odpowiedzi respondentów na pytanie o oczekiwania w zakresie współpracy z biurem rachunkowym. Przedsiębiorcy oczekują wsparcia i doradztwa w prowadzeniu działalności. Aby spełnić te oczekiwania i zapewnić profesjonalne wsparcie dla biznesu księgowy musi być biegły w zmieniających się przepisach. Z doświadczenia wiemy, ze bez stałych szkoleń i podnoszenia kompetencji świadczenie usług księgowych na wysokim poziomie nie jest możliwe.

Wykres – Oczekiwania w zakresie współpracy z biurem rachunkowym.

Oczekiwania w zakresie współpracy z biurem rachunkowym - raport SKwP 2022

Oczekiwania w zakresie współpracy z biurem rachunkowym - raport SKwP 2022

Źródło zewnętrzne

Źródło: Raport „Zdefiniowanie zawodu księgowego – badanie opinii przedsiębiorców”, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2022.

Autopromocja

Zachęcamy do samodzielnego zapoznania się z całym badaniem i wyciągnięcia wniosków.

W naszym odczuciu zawód księgowego mimo deregulacji nadal cieszy się zaufaniem społecznym i jest potrzebny dla wspierania biznesu oraz prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstw. W obecnych trudnych czasach i zmieniającej się z dnia na dzień rzeczywistości księgowi zmuszeni są bardziej niż kiedykolwiek aktualizować swoją wiedzę. Tego też oczekują od nich klienci. Stanowi to wyzwanie i nie jest to praca dla każdego. Zawód księgowego i wysokiej jakości usługi biur rachunkowych są i będą dalej niezbędne na polskim rynku.

Źródło: Raport „Zdefiniowanie zawodu księgowego – badanie opinii przedsiębiorców”, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2022. https://skwp.pl/stowarzyszenie/raporty/

Roksana Łukasik, Business Development Manager WCDF I Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Marta
  2022-05-26 18:53:15
  Dość jednoznaczne podejście lobbystyczne. Kiedyś odchodziliśmy od pseudo księgowych a dziś wrócimy i będziemy płakać i płacić za papierek jakiegoś gogusia - który za psie pieniądze zatrudnia księgowych do rozliczania podatków. Sam buja się na "seselach", a pracujący na te wczasy mają zarobić, pomijając podwyżki ich pensji. Jest to najbardziej zdeprawowana grupa działaczy - właściciel biura rachunkowego lub podatkowego. Nasze podatki rozliczają zwykli pracownicy i to z nimi rozmawiamy a nie z tymi pseudo-gogusiami. Widzę tutaj duży lęk bo księgowi-pracownicy nie chcą tyrać za psie pieniądze. Oczytany i kompetentni doradcy i księgowi z certyfikatami sprzed 2014 roku poczuli konkurencję a pracować osobiście się nie chce.
  5
 • Aga
  2022-07-06 12:40:58
  Regulacja zawodu księgowego czy regulacja prowadzenia biura rachunkowego niczego nie zmieni. Osobiście znam ludzi po studiach rach.-fnans. a nie mają pojęcia o KPiR nie mówiąc już o KH i do tego prowadzą biura rachunkowe. Uważam, że jedyną zmianą jaka powinna zostać wprowadzona to obowiązkowe szkolenia, które będą zgłaszane do MF.
  1
 • Filc
  2022-10-27 23:26:52
  I jeszcze d...pę powinny biura podcierać. Biura rachunkowe zajmują się rachunkami. Nie umiesz, nie ogarniasz prowadzenia biznesu to się doucz lub zapłać ekspertom z danej dziedziny a nie wszystko księgowa.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

WIBOR konsekwentnie w dół a za nim spadają raty kredytów. Rynek już wie co zrobi RPP w październiku 2023 r.?

Kredytobiorcy mający kredyty w złotówkach oparte o WIBOR 3M mogą dziś spodziewać się spadku raty o około 8-10%. A to dlatego, że WIBOR zdążył już spaść nie tylko po wrześniowym cięciu stóp, ale też w oczekiwaniu na kolejny ruch w dół w październiku 2023 roku. Aktualne notowania sugerują, że rynek jest pewien cięcia stóp procentowych w październiku  o 25 punktów bazowych, a nie wykluczony jest ruch w dół o 50 punktów. 

Tabela kursów średnich NBP nr 191/A/NBP/2023 - z 3 października 2023

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 3 października 2023 roku. NBP nr 191/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6147 zł.

Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2024 roku?

Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w 2024 roku zależy od limitu przychodów za rok obecny. Konieczność prowadzenia ksiąg powstanie po przekroczeniu kwoty 9 218 200 zł. Zdecydował o tym kurs euro z 2 października br.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2024 - limity, stawki, najem prywatny

Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2024 roku? Jakie stawki ryczałtu obowiązują w 2024 roku?

PKPiR 2024 (podatkowa księga przychodów i rozchodów) - limit przychodów. Które przychody trzeba uwzględnić licząc limit?

PKPiR 2024 - limit przychodów. Podatkową księgę przychodów i rozchodów (stosuje się skróty: pkpir lub kpir) może prowadzić w 2024 roku ten rozliczający się wg skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym podatnik PIT (tj. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie i przedsiębiorstwa w spadku – wykonujące działalność gospodarczą), który w 2023 r. uzyskał mniej niż 9.218.200,- zł (2.000.000,- euro x 4,6091 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Średni kurs euro w NBP wyniósł 2 października 2023 r. (pierwszy dzień roboczy tego miesiąca) - 4,6091 zł.

MF: 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku na OPP

Polacy przekazali w tym roku organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok; OPP otrzymały 416 mln zł więcej niż rok temu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodano, że 1,5 proc. podatku przekazało 12,7 mln podatników, o 3,2 mln mniej niż w roku ubiegłym. Najmniejsza przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,20 zł, a przeciętna 121 zł.

MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

REKLAMA