REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyszłość zawodu księgowego, oczekiwania firm wobec księgowych i biur rachunkowych

Warszawskie Centrum Doradztwa Finansowego I sp. z o.o.
Biuro rachunkowe. Outsourcing księgowości
Przyszłość zawodu księgowego, oczekiwania firm wobec księgowych i biur rachunkowych
Przyszłość zawodu księgowego, oczekiwania firm wobec księgowych i biur rachunkowych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zawód księgowego już od momentu powstania obarczony był dużą odpowiedzialnością. Żadne przedsiębiorstwo nie może funkcjonować bez działu księgowości, bez względu na to, czy zatrudnia księgowych, czy współpracuje z zewnętrznym biurem rachunkowym. Wszystkie dokumenty związane z finansami firmy przechodzą przez ręce księgowego, którego zadaniem jest czuwać nad ich poprawnością. Od niego może zależeć powodzenie biznesu. Czy konieczna jest regulacja zawodu księgowego? Czego oczekują przedsiębiorcy od księgowych i biur rachunkowych?

Dostęp do zawodu księgowego

Ustawa z 09 maja 2014 roku o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych zniosła wymagania dotyczące zawodu księgowego znacznie ułatwiając do niego dostęp. Wygląda na to, że od kilku lat w Polsce księgowym może zostać prawie każdy bez konieczności potwierdzania wiedzy merytorycznej uprawnieniami. To samo dotyczy zakładania i prowadzenia biur rachunkowych. Z drugiej jednak strony, obserwując obecne zmiany w prawie podatkowym, niejasności i zawiłości Polskiego Ładu, trudno wyobrazić sobie żeby osoby bez odpowiednich kompetencji skutecznie prowadziły finanse przedsiębiorstw.

Autopromocja

W lutym 2022 roku Ministerstwo Finansów ogłosiło prekonsultacje dokumentu "Zawód księgowego. Kierunki rozwoju" przygotowanego przez Departament Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości. Właśnie przedłużono czas trwania tych prekonsultacji do 30 września.

Zdefiniowanie zawodu księgowego – badanie opinii przedsiębiorców” – raport SKwP

Cała ta zawiła sytuacja skłoniła Stowarzyszenie Księgowych w Polsce do zbadania opinii przedsiębiorców na temat zawodu księgowego i potrzeby jego regulacji. Jako Warszawskie Centrum Doradztwa Finansowego prowadzimy outsourcing usług księgowych i jesteśmy żywo zainteresowani przyszłością zawodu księgowego. Dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się przeprowadzonym badaniom.

Stowarzyszenie Księgowych przeprowadziło ankietę wśród 1153 polskich przedsiębiorstw. Zdecydowana większość (85%) ankietowanych jest zadowolona ze współpracy z biurami rachunkowymi wskazując również na oczekiwania kompleksowej obsługi wykraczającej poza rachunkowość.

Przedsiębiorcy chcą przepisów regulujących zawód księgowego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co ciekawe jednocześnie ponad 76% respondentów opowiedziało się za potrzebą regulacji zawodu księgowego i to najlepiej w formie aktu prawnego.  Według 74% z nich brak uregulowania zawodu może negatywnie wpływać na jakość usług księgowych a nawet zagrażać bezpieczeństwu obrotu gospodarczego. To solidny argument w dyskusji dotyczącej regulacji tego zawodu. W procesie zapewniania bezpieczeństwa obrotu gospodarczego ważnym czynnikiem są informacje przygotowywane przez księgowych. Od kompetencji księgowych w dużym stopniu zależy jakość tych informacji, a w konsekwencji trafność podjętych na ich podstawie decyzji.

Zmiana biura rachunkowego to duże ryzyko dla przedsiębiorców

Odpowiedzi udzielone na pytanie „Czy przedsiębiorcy wyobrażają sobie prowadzenie biznesu bez księgowego?” świadczą że przedsiębiorcy doceniają pracę księgowych i ich wsparcie w codziennych czynnościach biznesowych, gdyż 78% odpowiedziało, że zmiana księgowego, w tym biura rachunkowego, wiąże się z dużym lub bardzo dużym ryzykiem.

Wykres - Czynniki ryzyka związane z niezapowiedzianą zmianą księgowego.

Czynniki ryzyka związane z niezapowiedzianą zmianą księgowego - raport SKwP 2022.

Czynniki ryzyka związane z niezapowiedzianą zmianą księgowego - raport SKwP 2022.

Źródło zewnętrzne

Źródło: Raport „Zdefiniowanie zawodu księgowego – badanie opinii przedsiębiorców”, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2022.

Czego firmy oczekują od księgowych i biur rachunkowych?

Przedsiębiorcy szczególnie obawiają się braku wsparcia w wystąpieniach przed organami kontroli oraz utraty źródła informacji o aktualnych zagrożeniach dotyczących prowadzonej działalności. W czasach Polskiego Ładu i złożoności przepisów wynik ten nie jest zaskakujący. Księgowi i biura rachunkowe pozostają pod coraz większą presją aktualizacji wiedzy, a oczekiwania wobec nich stale rosną. Obecna sytuacja gospodarcza jest swoistym testem jakości usług księgowych.

Potwierdzają to odpowiedzi respondentów na pytanie o oczekiwania w zakresie współpracy z biurem rachunkowym. Przedsiębiorcy oczekują wsparcia i doradztwa w prowadzeniu działalności. Aby spełnić te oczekiwania i zapewnić profesjonalne wsparcie dla biznesu księgowy musi być biegły w zmieniających się przepisach. Z doświadczenia wiemy, ze bez stałych szkoleń i podnoszenia kompetencji świadczenie usług księgowych na wysokim poziomie nie jest możliwe.

Wykres – Oczekiwania w zakresie współpracy z biurem rachunkowym.

Oczekiwania w zakresie współpracy z biurem rachunkowym - raport SKwP 2022

Oczekiwania w zakresie współpracy z biurem rachunkowym - raport SKwP 2022

Źródło zewnętrzne

Źródło: Raport „Zdefiniowanie zawodu księgowego – badanie opinii przedsiębiorców”, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2022.

Zachęcamy do samodzielnego zapoznania się z całym badaniem i wyciągnięcia wniosków.

W naszym odczuciu zawód księgowego mimo deregulacji nadal cieszy się zaufaniem społecznym i jest potrzebny dla wspierania biznesu oraz prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstw. W obecnych trudnych czasach i zmieniającej się z dnia na dzień rzeczywistości księgowi zmuszeni są bardziej niż kiedykolwiek aktualizować swoją wiedzę. Tego też oczekują od nich klienci. Stanowi to wyzwanie i nie jest to praca dla każdego. Zawód księgowego i wysokiej jakości usługi biur rachunkowych są i będą dalej niezbędne na polskim rynku.

Źródło: Raport „Zdefiniowanie zawodu księgowego – badanie opinii przedsiębiorców”, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2022. https://skwp.pl/stowarzyszenie/raporty/

Roksana Łukasik, Business Development Manager WCDF I Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA