REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyszłość zawodu księgowego, oczekiwania firm wobec księgowych i biur rachunkowych

Warszawskie Centrum Doradztwa Finansowego I sp. z o.o.
Biuro rachunkowe. Outsourcing księgowości
Przyszłość zawodu księgowego, oczekiwania firm wobec księgowych i biur rachunkowych
Przyszłość zawodu księgowego, oczekiwania firm wobec księgowych i biur rachunkowych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zawód księgowego już od momentu powstania obarczony był dużą odpowiedzialnością. Żadne przedsiębiorstwo nie może funkcjonować bez działu księgowości, bez względu na to, czy zatrudnia księgowych, czy współpracuje z zewnętrznym biurem rachunkowym. Wszystkie dokumenty związane z finansami firmy przechodzą przez ręce księgowego, którego zadaniem jest czuwać nad ich poprawnością. Od niego może zależeć powodzenie biznesu. Czy konieczna jest regulacja zawodu księgowego? Czego oczekują przedsiębiorcy od księgowych i biur rachunkowych?

Dostęp do zawodu księgowego

Ustawa z 09 maja 2014 roku o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych zniosła wymagania dotyczące zawodu księgowego znacznie ułatwiając do niego dostęp. Wygląda na to, że od kilku lat w Polsce księgowym może zostać prawie każdy bez konieczności potwierdzania wiedzy merytorycznej uprawnieniami. To samo dotyczy zakładania i prowadzenia biur rachunkowych. Z drugiej jednak strony, obserwując obecne zmiany w prawie podatkowym, niejasności i zawiłości Polskiego Ładu, trudno wyobrazić sobie żeby osoby bez odpowiednich kompetencji skutecznie prowadziły finanse przedsiębiorstw.

REKLAMA

Autopromocja

W lutym 2022 roku Ministerstwo Finansów ogłosiło prekonsultacje dokumentu "Zawód księgowego. Kierunki rozwoju" przygotowanego przez Departament Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości. Właśnie przedłużono czas trwania tych prekonsultacji do 30 września.

Zdefiniowanie zawodu księgowego – badanie opinii przedsiębiorców” – raport SKwP

Cała ta zawiła sytuacja skłoniła Stowarzyszenie Księgowych w Polsce do zbadania opinii przedsiębiorców na temat zawodu księgowego i potrzeby jego regulacji. Jako Warszawskie Centrum Doradztwa Finansowego prowadzimy outsourcing usług księgowych i jesteśmy żywo zainteresowani przyszłością zawodu księgowego. Dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się przeprowadzonym badaniom.

Stowarzyszenie Księgowych przeprowadziło ankietę wśród 1153 polskich przedsiębiorstw. Zdecydowana większość (85%) ankietowanych jest zadowolona ze współpracy z biurami rachunkowymi wskazując również na oczekiwania kompleksowej obsługi wykraczającej poza rachunkowość.

Przedsiębiorcy chcą przepisów regulujących zawód księgowego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co ciekawe jednocześnie ponad 76% respondentów opowiedziało się za potrzebą regulacji zawodu księgowego i to najlepiej w formie aktu prawnego.  Według 74% z nich brak uregulowania zawodu może negatywnie wpływać na jakość usług księgowych a nawet zagrażać bezpieczeństwu obrotu gospodarczego. To solidny argument w dyskusji dotyczącej regulacji tego zawodu. W procesie zapewniania bezpieczeństwa obrotu gospodarczego ważnym czynnikiem są informacje przygotowywane przez księgowych. Od kompetencji księgowych w dużym stopniu zależy jakość tych informacji, a w konsekwencji trafność podjętych na ich podstawie decyzji.

Zmiana biura rachunkowego to duże ryzyko dla przedsiębiorców

Odpowiedzi udzielone na pytanie „Czy przedsiębiorcy wyobrażają sobie prowadzenie biznesu bez księgowego?” świadczą że przedsiębiorcy doceniają pracę księgowych i ich wsparcie w codziennych czynnościach biznesowych, gdyż 78% odpowiedziało, że zmiana księgowego, w tym biura rachunkowego, wiąże się z dużym lub bardzo dużym ryzykiem.

Wykres - Czynniki ryzyka związane z niezapowiedzianą zmianą księgowego.

Czynniki ryzyka związane z niezapowiedzianą zmianą księgowego - raport SKwP 2022.

Czynniki ryzyka związane z niezapowiedzianą zmianą księgowego - raport SKwP 2022.

Źródło zewnętrzne

Źródło: Raport „Zdefiniowanie zawodu księgowego – badanie opinii przedsiębiorców”, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2022.

Czego firmy oczekują od księgowych i biur rachunkowych?

REKLAMA

Przedsiębiorcy szczególnie obawiają się braku wsparcia w wystąpieniach przed organami kontroli oraz utraty źródła informacji o aktualnych zagrożeniach dotyczących prowadzonej działalności. W czasach Polskiego Ładu i złożoności przepisów wynik ten nie jest zaskakujący. Księgowi i biura rachunkowe pozostają pod coraz większą presją aktualizacji wiedzy, a oczekiwania wobec nich stale rosną. Obecna sytuacja gospodarcza jest swoistym testem jakości usług księgowych.

Potwierdzają to odpowiedzi respondentów na pytanie o oczekiwania w zakresie współpracy z biurem rachunkowym. Przedsiębiorcy oczekują wsparcia i doradztwa w prowadzeniu działalności. Aby spełnić te oczekiwania i zapewnić profesjonalne wsparcie dla biznesu księgowy musi być biegły w zmieniających się przepisach. Z doświadczenia wiemy, ze bez stałych szkoleń i podnoszenia kompetencji świadczenie usług księgowych na wysokim poziomie nie jest możliwe.

Wykres – Oczekiwania w zakresie współpracy z biurem rachunkowym.

Oczekiwania w zakresie współpracy z biurem rachunkowym - raport SKwP 2022

Oczekiwania w zakresie współpracy z biurem rachunkowym - raport SKwP 2022

Źródło zewnętrzne

Źródło: Raport „Zdefiniowanie zawodu księgowego – badanie opinii przedsiębiorców”, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2022.

Zachęcamy do samodzielnego zapoznania się z całym badaniem i wyciągnięcia wniosków.

W naszym odczuciu zawód księgowego mimo deregulacji nadal cieszy się zaufaniem społecznym i jest potrzebny dla wspierania biznesu oraz prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstw. W obecnych trudnych czasach i zmieniającej się z dnia na dzień rzeczywistości księgowi zmuszeni są bardziej niż kiedykolwiek aktualizować swoją wiedzę. Tego też oczekują od nich klienci. Stanowi to wyzwanie i nie jest to praca dla każdego. Zawód księgowego i wysokiej jakości usługi biur rachunkowych są i będą dalej niezbędne na polskim rynku.

Źródło: Raport „Zdefiniowanie zawodu księgowego – badanie opinii przedsiębiorców”, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2022. https://skwp.pl/stowarzyszenie/raporty/

Roksana Łukasik, Business Development Manager WCDF I Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA