Dyplomowany Księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

Dyplomowany Księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce
W związku z deregulacją zawodów związanych z finansami w tym usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, zdaniem ekspertów branży wzrastać będzie prestiż i zapotrzebowanie na certyfikaty gwarantujące klientowi wysoką jakość świadczonych usług przez księgowych.

Dzisiaj by uzyskać certyfikat księgowy należy spełnić szereg warunków: odbyć praktykę, należy posiadać wyższe wykształcenie lub średnie, wtedy jednak należy złożyć z wynikiem pozytywnym państwowy egzamin.

Autopromocja

Ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych – wprowadzająca deregulację w zakresie wydawania certyfikatów księgowych - została ostatecznie uchwalona przez Sejm w dniu 9 maja 2014 r. i podpisana przez Prezydenta RP w dniu 30 maja 2014 r. Ustawa wejdzie w życie po upływie 60 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zmiany zakładają całkowitą deregulację wyżej wskazanej profesji, jedynymi wymogami będzie: posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych, nie bycie karanym za poszczególne przestępstwa oraz opłacanie składki OC. W związku z tym każdy będzie mógł zostać księgowym. Nie będzie wymagane jakiekolwiek sprawdzenie kompetencji kandydatów, jedynym wyznacznikiem jakości świadczonych usług będzie rynek. Na Zachodzie gdzie od lat zawód księgowego jest zderegulowany istnieją najróżniejsze dobrowolne certyfikaty potwierdzające znajomość zagadnień z zakresu finansów i rachunkowości wydawane przez korporacje zawodowe lub prywatne podmioty.

W Polsce księgowi mają możliwość zdobycia tytułu Dyplomowanego Księgowego wydawanego przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Poniżej prezentujemy procedurę uzyskania tytułu Dyplomowanego Księgowego.

DEKLARACJA ZGŁOSZENIOWA

W pierwszej kolejności osoba chcąca przystąpić do egzaminu na dyplomowanego księgowego wypełnia wniosek dostępny na stronie www.dk.skwp.pl o dopuszczenie do egzaminu i przesyła go do Instytutu Certyfikacji Zawodowej SKwP

Egzamin dla kandydatów na dyplomowanych księgowych składa się z 4 części:

Część A - zakres tematyczny stopnia I (księgowy) i stopnia II (specjalista ds. rachunkowości) systemu certyfikacji,

Część B - zakres tematyczny stopnia III (główny księgowy) systemu certyfikacji,

Część C - zakres tematyczny stopnia IV (dyplomowany księgowy) systemu certyfikacji,

Część D - zadanie problemowe.

Na wniosek kandydata Komisja może uznać część A i B egzaminu za zaliczoną w następujących przypadkach:

1) część A uznaje się za zaliczoną w przypadku, gdy kandydat:

a) zdał egzamin kończący II stopień ścieżki edukacyjnej Stowarzyszenia lub

b) posiada certyfikat uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wydany przez Ministerstwo Finansów, lub

2) część A i B uznaje się za zaliczoną w przypadku, gdy kandydat:

a) zdał egzamin kończący III stopień ścieżki edukacyjnej Stowarzyszenia lub

b) ukończył kurs IV stopnia ścieżki edukacyjnej Stowarzyszenia.

Jeżeli dany kandydat jest uprawniony do zwolnienia z części egzaminu, składa odpowiedni wniosek, załączając do niego kopię zaświadczenia o ukończeniu danego stopnia. Wzory wniosków dostępne są na stronie www.dk.skwp.pl.

Wnioski rozpatrywane są przez Główną Zawodową Komisję Egzaminacyjną, która dokonuje ich weryfikacji a następnie zawiadamia zainteresowanego o dopuszczeniu do udziału w procesie sprawdzania kwalifikacji.

Na podstawie decyzji Komisji kandydat, po uiszczeniu opłaty egzaminacyjnej, dostaje zaproszenie na egzamin z podaną datą, miejscem i godziną egzaminu.

ZAKRES EGZAMINÓW CZĘŚCI C I D

Egzaminy są egzaminami pisemnymi.

Przebieg i kryteria oceny części C egzaminu na tytuł zawodowy „dyplomowany księgowy” dla osób po kursie IV stopnia:

Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej - pytania testowe – 20; zagadnienia sytuacyjne – do 3.

Konsolidacja sprawozdań finansowych -  pytania testowe – 20, zagadnienia sytuacyjne – do 2.

Rachunkowość w szczególnych sytuacjach z elementami etyki zawodowej - pytania testowe – 20, zagadnienia sytuacyjne – do 2.

Elementy wiedzy na temat organizacji i biznesu - pytania testowe – 10

Maksymalna liczba punktów do uzyskania: 280

Przy ocenie prac stosowane są następujące kryteria:

1) w pytaniach testowych:

- za udzielenie poprawnej odpowiedzi kandydat otrzyma dwa punkty,

- za udzielenie błędnej odpowiedzi kandydat otrzyma jeden punkt ujemny,

- za nieudzielenie żadnej odpowiedzi kandydat otrzyma zero punktów.

2) w zagadnieniach sytuacyjnych:

- przy ocenie nie stosuje się punktów ujemnych,

- za rozwiązanie każdego z zagadnień sytuacyjnych można uzyskać punkty według kryteriów podanych w tematach egzaminacyjnych.

Pozytywna ocena z egzaminu jest uwarunkowana uzyskaniem przez kandydata ogółem 168 punktów, tj. co najmniej 60% ogólnej liczby punktów możliwych do uzyskania.

Przebieg i kryteria oceny części D egzaminu na tytuł zawodowy „dyplomowany księgowy”

 W skład części D egzaminu wchodzi jedno zadanie pisemne – studium przypadku, przy ocenie którego:

- przy ocenie nie stosuje się punktów ujemnych,

- za rozwiązanie zadania – studium przypadku można uzyskać punkty według kryteriów podanych w tematach egzaminacyjnych.

Pozytywna ocena z egzaminu jest uwarunkowana uzyskaniem przez kandydata ogółem 54 punktów, tj. co najmniej 60% ogólnej liczby punktów możliwych do uzyskania.

PROCEDURA EGZAMINACYJNA

Część C trwa 3 godziny zegarowe, część D – 2 godziny zegarowe. Każda z części egzaminu organizowana jest innego dnia.

Prace powinny być pisane przyborem dającym pismo utrwalone, kolorem niebieskim lub czarnym, wyłącznie na papierze, ostemplowanym pieczątką GZKE, dostarczonym przez zespół przeprowadzający egzamin. Prace wykonane bez zachowania tych warunków nie podlegają ocenie.

W czasie egzaminu wolno korzystać z przepisów prawa, w tym MSR/MSSF - bez komentarzy, dopisków czy notatek. W czasie egzaminu wolno korzystać z kalkulatorów, które nie posiadają funkcji gromadzenia, przetwarzania i przenoszenia danych.

W przypadku braku własnych materiałów przekazanie materiałów przez innego zdającego może odbywać się za zgodą i w obecności członka zespołu egzaminacyjnego.

Informacje o wynikach egzaminu są przekazywane zdającym poprzez stronę internetową Instytutu Certyfikacji Zawodowej Księgowych, z zachowaniem anonimowości poprzez zakodowanie dostępu.


NADANIE TYTUŁU

Po pomyślnym zdaniu egzaminu kandydat na dyplomowanego księgowego SKwP składa wniosek o wpis do rejestru dyplomowanych księgowych. Do wniosku załącza dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań opisanych w Uchwale Zarządu Głównego SKwP w sprawie tytułu zawodowego „dyplomowany księgowy” (m.in. wymóg wykształcenia, praktyki zawodowej, niekaralności, członkostwa w Stowarzyszeniu).

Na podstawie weryfikacji wniosków, przeprowadzonej przez Główną Zawodową Komisję Egzaminacyjną, tytuł zawodowy nadaje w formie uchwały Prezydium Zarządu Głównego SKwP.

Dyplomy oraz certyfikaty dyplomowanych księgowych zostają po wydrukowaniu przesłane do Oddziałów Okręgowych Stowarzyszenia. Oddziały zapraszają kandydatów na uroczystość złożenia przyrzeczenia i odbiór dyplomów.

   „Przyrzekam, że jako dyplomowany księgowy, wykonując zawód księgowego będę wypełniać powierzone mi obowiązki w poczuciu odpowiedzialności, z należytą rzetelnością, kierując się w swoim postępowaniu etyką zawodową i nie splamię godności nadanego mi tytułu dyplomowanego księgowego. Przyrzekam, że będę stale poszerzać wiedzę i doskonalić umiejętności zawodowe zgodnie z nałożonymi na mnie obowiązkami oraz w celu osobistego rozwoju zawodowego.”

 Przyrzeczenie odbierane jest przez Prezesa Zarządu Oddziału Okręgowego SKwP.

Źródło: Stowarzyszenie Księgowych w Polsce

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...