Controlling i rachunkowość zarządcza

Wojciech Strama
rozwiń więcej
Controlling i rachunkowość zarządcza / inforCMS
Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność , tworzący nowy podmiot muszą rejestrować zdarzenia gospodarcze zgodnie z ustawą o rachunkowości i innymi aktami prawnymi regulującymi te kwestie. Często w początkowej fazie działalności zlecają ewidencję tych zdarzeń podmiotom zewnętrznym, kancelariom podatkowym i biurom rachunkowym.

We wstępnej  fazie działalności  zwykle do rejestracji i przetwarzania danych wystarcza arkusz kalkulacyjny. Wraz ze wzrostem skali działalności pojawia się potrzeba wykorzystania bardziej złożonych narzędzi i systemów wspomagających zarządzanie – systemu BI i controllingu.

Autopromocja

Polecamy: Controlling i Rachunkowość Zarządcza – prenumerata

Polecamy: Finanse + Controlling – prenumerata

Definicje i przedmiot controllingu są dostępne w literaturze przedmiotu, tutaj chciałbym przekazać początkującym przedsiębiorcom kilka praktycznych uwag, które pomogą im ustrzec się błędów często popełnianych w początkowym stadium organizacji.

Wraz ze wzrostem skali działalności  przedsiębiorcom zaczyna brakować czasu, organizacja zaczyna funkcjonować z mniejszą sprawnością, w naturalny sposób pojawia się potrzeba skuteczniejszego zarządzania danymi i automatyzacji procesów obróbki danych. Przedsiębiorcy wtedy dopiero zaczynają doceniać rangę tych danych, rangę informacji, które gromadzą. Często dopiero na tym etapie zwracają się o poradę do specjalistów i dowiadują się, że część informacji już bezpowrotnie utracili. Można je odzyskać, ale trzeba iście benedyktyńskiej pracy, aby uzyskać zadowalające efekty. Oczywiście taka sytuacja jest charakterystyczna z reguły  dla przedsiębiorstw z grupy małych i średnich nie działających w systemach franszyzowych.

Jakie dokumenty sprawdza biegły rewident podczas badania sprawozdania

 Co zrobić, aby nie angażując zbytnio środków w początkowym okresie działalności ustrzec się błędów i bezpowrotnie nie utracić cennych danych? Systemy BI i bardziej wyrafinowane narzędzia informatyczne wspomagające zarządzanie są zwykle w momencie rozpoczynania działalności niedostępne głównie z powodu ich ceny, ale też braku wiedzy i umiejętności obsługi tych narzędzi.

 Rozwiązaniem w tej fazie rozwoju może być budowa właściwej struktury organizacji i zakładowego planu kont zarządczych uwzględniających scenariusze rozwoju i docelowy kształtu struktury organizacji. Jest to bardzo ważny proces, fundament, na którym można będzie zbudować w przyszłości system BI i wdrożyć narzędzia controllingowe w przedsiębiorstwie. Pozwoli też na dokonywanie właściwego opisu zdarzeń gospodarczych, który w przyszłości pozwoli na wygenerowanie raportów zawierających dane historyczne istotne dla podejmowanych na przyszłość decyzji. Pozwoli też na właściwą rejestracje istotnych zdarzeń, które z punktu widzenia ustawy o rachunkowości w ogóle nie wymagają rejestracji ( np. zapytań ofertowych, rejestracji kosztów dla miejsca ich powstania itp.) Warto na tym etapie zainwestować stosunkowo niewielkie środki – da to w przyszłości duże oszczędności i pozwoli zoptymalizować decyzje o wyborze właściwych, dopasowanych do rodzaju i skali działalności  narzędzi wspomagających zarządzanie organizacją. Pozwoli też znacząco obniżyć koszt i usprawnić proces wdrożenia narzędzi, o których mowa.

Międzynarodowe Standardy Rewizji Finansowej stosowane w Polsce

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...