Jak usługi związane z kupnem zwiększają cenę zakupu materiałów

AP
rozwiń więcej
inforCMS
Czy usługi takie jak np. cięcie materiału zwiększają cenę zakupu materiału, jeżeli księgi prowadzi się w cenach nabycia, czy też są to usługi obce?

Marek Dobek

Autopromocja

biegły rewident z M2 Audyt

Zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości cena nabycia to cena zakupu składnika aktywów obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatków (VAT, akcyzy), powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu, a obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski.

Możliwe są dwie sytuacje. Pierwsza dotyczy okoliczności, w której następuje dostawa materiału, który został pocięty w sposób umożliwiający jego przewiezienie lub wykorzystanie przez zamawiającego w przyszłości do różnych zleceń a w dacie wykonania usługi cięcia nie wiadomo jeszcze, do jakich zleceń materiały zostaną wykorzystane. W tym przypadku uważam, że koszt cięcia stanowi element ceny nabycia.

Problemu nie ma, jeżeli usługa cięcia dotyczyła jednorodnego materiału, ewidencjonowanego na jednym indeksie magazynowym. Wtedy koszt cięcia rozliczamy na ilość przyjętych materiałów. Jeżeli jednak cięcie dotyczy kilku rodzajów materiałów (ewidencjonowanych na oddzielnych indeksach), kłopotliwe może być rozdzielenie „kosztu” na poszczególne indeksy. Wówczas właściwe może okazać się zastosowanie klucza rozliczającego koszty nabycia materiałów (obejmujące również koszty cięcia), np. proporcjonalnie do wagi lub czasu potrzebnego do cięcia lub - alternatywnie - rozliczanie kosztów metodą globalnych odchyleń. W tym drugim przypadku koszty cięcia nie są rozliczane na indeksy, lecz traktowane tak jak odchylenia od cen ewidencyjnych. Możliwe jest stosowanie więcej niż jednego konta rozliczenia kosztów zakupu materiałów, jednego np. dla materiałów podlegających cięciu (desek, stali) oraz drugiego dla pozostałych.

Stosowanie globalnego rozliczania kosztów zakupu jako odchyleń pociąga za sobą obowiązek ich rozliczenia na koniec danego okresu rozliczeniowego na materiały zużyte do produkcji, sprzedane oraz pozostające na zapasie. Odpowiedni podział kosztów zakupu (kz) dokonywany jest z wykorzystaniem wzorów:

Wn (wskaźnik narzutu) = (kz obciążające stan początkowy materiałów + kz poniesione w ciągu bieżącego okresu) x 100 / (stan końcowy materiałów + rozchód materiałów obciążonych kz)

Kzor (koszty zakupu obciążające rozchód) = rozchód materiałów obciążonych kz x Wn / 100

Konto „rozliczenie kosztów zakupu materiałów” jest kontem bilansowym. Jego saldo, łącznie z saldem konta „materiały” składa się na wartość wykazywanego w bilansie zapasu końcowego materiałów według cen nabycia.

Druga sytuacja dotyczy okoliczności, w której następuje dostawa materiału, który został pocięty według wskazań zamawiającego pod konkretne zlecenie produkcyjne (np. deski zostały przycięte pod konkretny projekt dachu lub poszczególne elementy stalowe zostały pocięte pod konkretny projekt konstrukcji stalowej). Otrzymana faktura specyfikuje odrębnie materiał, odrębnie usługę cięcia materiału. W tym przypadku uważam, że cięcie stanowi koszt usługi obcej doliczany do wartości produkcji w toku i zaliczany w koszt własny sprzedaży w dacie zbycia produktu wytworzonego z użyciem nabytych materiałów.

(AP)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 28 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...