Jak rozliczać koszty usług pocztowych i kurierskich w małej firmie?

inforCMS
Przesyłanie informacji i dokumentów w formie elektronicznej jest powszechne w polskich przedsiębiorstwach, ale są sytuacje, w których skorzystanie z usług Poczty Polskiej lub firm kurierskich jest nieodzowne. Warto wiedzieć według jakich zasad można rozliczać koszty związane z tymi usługami.

 

Autopromocja

 

 

 


Księgowanie kosztów usług Poczty Polskiej


Do zaksięgowania wydatku związanego z usługami pocztowymi nie jest potrzebna faktura - wystarczy dowód poniesienia opłaty pocztowej, którym może być np. potwierdzenie nadania listu poleconego lub paczki. Gdy w ciągu miesiąca przedsiębiorca nadaje wiele przesyłek pocztowych, może dokonać zbiorczego księgowania wydatków z tym związanych za pomocą Dowodu Wewnętrznego (DW). W taki sam sposób należy postąpić, gdy przesyłki są rejestrowane w książce nadawczej.

Usługi świadczone przez Pocztę Polską korzystają z preferencyjnego zwolnienia z podatku VAT. W związku z tym przedsiębiorca nie ma obowiązku posiadania faktury VAT, by udokumentować koszty związane z korzystaniem z usług pocztowych. Oczywiście, faktura VAT z urzędu pocztowego także może posłużyć w celu zaksięgowania kosztów wysyłki.

W podatkowej księdze przychodów i rozchodów wydatki związane z usługami pocztowymi lub kurierskimi należy zaksięgować w kolumnie nr 13 "Pozostałe wydatki". Należy pamiętać, że w kosztach tych można uwzględnić jedynie te wydatki, które są bezpośrednio powiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z pewnością nie każda przesyłka pocztowa kwalifikuje się do tej kategorii.


Podatek VAT w usługach Poczty Polskiej


W związku z tym, że usługi pocztowe ustawowo nie są objęte podatkiem VAT, przedsiębiorca nie dokonuje żadnych odliczeń związanych z tym podatkiem. Sytuacja ta jednak najprawdopodobniej ulegnie zmianie z początkiem 2013 roku, gdy usługi pocztowe zostaną objęte 23% stawką podatku VAT. Ma to związek z planowanymi zmianami w prawie, których celem jest dostosowanie polskiego rynku usług pocztowych do zasad obowiązujących w Unii Europejskiej. Należy jednak zauważyć, że nowa stawka podatku VAT dotyczyć będzie jedynie niepowszechnych usług pocztowych, do których należy obsługa:

- paczek pocztowych plus o wadze 10 - 30 kg,

- przesyłek pobraniowych,

- przesyłek niestandardowych (o dużych wymiarach lub w formie rulonu),

- druków bezadresowych.

W przypadku powyższych usług konieczne będzie uzyskanie od Poczty Polskiej faktury, aby przedsiębiorca mógł odliczyć zapłacony VAT. Pozostałe usługi, z których chętnie korzystają osoby prowadzące działalność gospodarczą, np. doręczanie listów ekonomicznych lub poleconych oraz paczek o małym ciężarze po 1 stycznia 2013 roku nadal będą zwolnione z opodatkowania VAT.


Księgowanie kosztów związanych z usługami innych operatorów


Faktura VAT jest podstawowym dokumentem potwierdzającym wydatki ponoszone na usługi pocztowe i kurierskie świadczone przez innych operatorów niż Poczta Polska. W tym przypadku na podstawie faktury VAT przedsiębiorca może zaksięgować koszty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz odliczyć podatek VAT, który zapłacił.

Wydatki ponoszone na przesyłki pocztowe lub kurierskie często są niewielkie. Jednak zawsze warto je uwzględniać w kosztach związanych z działalnością firmy, tym bardziej, że można je księgować na podstawie różnych dokumentów, co jest dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców.

 

Księgowość
Luka VAT znowu wzrasta. Powrót do poziomu dwucyfrowego
28 kwi 2024

Nastąpił powrót luki VAT do poziomu dwucyfrowego. Minister finansów Andrzej Domański przekazał, że szacunki MF o luce VAT w 2023 r. mówią o 15,8 proc., wobec 7,3 proc. z roku 2022. "Potrzebujemy nowych narzędzi do tego, aby system uszczelniać" - powiedział minister.

Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

pokaż więcej
Proszę czekać...