Nowe terminy rozliczeń VAT

inforCMS
Prace rządu nad projektem ustawy o VAT dobiegają końca. Został już przyjęty przez komitet stały Rady Ministrów. Teraz trafi do Sejmu. Projekt znacząco modyfikuje najważniejsze regulacje w ustawie o VAT, tj. obowiązek podatkowy, faktury VAT, odliczanie VAT naliczonego, ustalenie podstawy opodatkowania. Niestety, większość zmian jest na niekorzyść podatników.


Chociaż najistotniejsze zmiany wejdą w życie dopiero od 1 lipca 2013 r., jednak już w tym roku warto rozpocząć przygotowania do wprowadzenia zarówno nowych regulacji obowiązujących od 1 stycznia, jak i tych obowiązujących od 1 lipca 2013 r. Część nowych rozwiązań będzie wymagać zmiany wewnętrznych procedur, przyzwyczajeń i nawyków podatników (ich pracowników), a nawet systemów stosowanych na potrzeby wystawiania faktur.

Autopromocja


Zasada „+7 dni”


Jedną z najistotniejszych zmian przewidzianych w projekcie jest ta dotycząca zasad wyznaczania momentu powstania obowiązku podatkowego. Moment ten będzie zasadniczo wyznaczała data dokonania dostawy lub wykonania usługi. Jednak z pierwszym dniem lipca 2013 r. zostanie zniesiona ogólna zasada „+ 7 dni”, która dzisiaj pozwala na odsunięcie momentu opodatkowania nawet na następny miesiąc.


Świadczenia okresowe


Nie odnajdziemy w nowych regulacjach szczególnych rozwiązań, jak chociażby tych, które obecnie wiążą moment powstania obowiązku podatkowego z terminem płatności, np. dla najmu, leasingu, dostawy mediów (gaz, prąd itp.). Za to podatnicy, którzy wykonują świadczenia okresowe (z wyjątkiem m.in. leasingu finansowego, użytkowania wieczystego), będą mieli wprost zapisaną zasadę, że usługi takie są wykonane z upływem każdego okresu rozliczeniowego i on będzie wyznaczał datę powstania obowiązku podatkowego (chyba że będą dłuższe niż rok). Ważne jest to, że ta zasada ma zastosowanie również do dostawy towarów, czyli np. energii.


Praktyczne warsztaty. Jak przygotować firmę do zmian w VAT od 2013 roku >>>


Zaliczka na media


Należy zwrócić uwagę, że również w przypadku dostawy tzw. mediów ma obowiązywać zasada, iż wcześniejsze otrzymanie zapłaty rodzi obowiązek podatkowy. Ta zmiana może w istotny sposób skomplikować funkcjonowanie tych podatników, u których obecnie moment otrzymania zapłaty nie wyznacza momentu opodatkowania (właśnie tzw. media). Z całą pewnością muszą oni zacząć się przygotowywać do zmiany ze znacznym wyprzedzeniem (tj. dostosować procedury wewnętrzne, systemy, umowy z bankami, a może nawet zatrudnić nowych pracowników).

W szczególności zmiany dotyczące świadczeń okresowych wymuszają dostosowanie umów do nowych przepisów. W wielu przypadkach konieczne będzie wyraźne doprecyzowanie, co jest okresem rozliczeniowym i w jakim momencie on się kończy. Czasami będzie się to musiało wiązać z odróżnieniem okresu rozliczeniowego od kalkulacyjnego.


Rozliczenie kasowe


W nowo dodanym art. 19a ma być zamieszczona krótka lista przypadków kasowego wyznaczania momentu powstania obowiązku podatkowego, ale obecnie próżno byłoby na niej szukać typowych świadczeń podatników. Obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą otrzymania zapłaty wyłącznie w przypadku: sprzedaży komisowej, świadczenia usług finansowych zwolnionych, świadczenia wykonywanego z nakazu władzy, na zlecenie sądów itp., otrzymania dotacji, subwencji itp.

Jak zatem widać, zmiany dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego będą bardzo istotne i dla większości podatników będą oznaczały przyspieszenie daty opodatkowania. Niewątpliwie konieczne jest więc przygotowanie się do nich - zarówno proceduralne, jak i systemowe, a nawet mentalne. Niestety, wiele modyfikacji nie tylko spowoduje wewnętrzne zmiany u nas jako podatnika, ale także dotyczyć będzie naszych relacji z kontrahentami, dlatego by się do nich przygotować, potrzebujemy więcej czasu.


Więcej o projektowanych zmianach VAT i ich wpływie na funkcjonowanie firmy przeczytacie Państwo w numerze 20 Biuletynu VAT


Zamów prenumeratę Biuletynu VAT >>

 

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...