Czy do końca września trzeba kupić nowe kasy rejestrujące

Ewa Sławińska
rozwiń więcej
inforCMS
Od 1 kwietnia 2013 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. W treści rozporządzenia znalazł się jeden niepokojący zapis. Sugeruje on, że podatnicy, których kasy rejestrujące nie spełniają warunków określonych w nowym rozporządzeniu, mogą je stosować tylko do 30 września 2013 r.

 

Autopromocja

Jeżeli nie ma możliwości technicznych, aby kasa została dostosowana do warunków określonych w nowym rozporządzeniu, podatnik może być zmuszony do zakupu nowej kasy. 

W rozporządzeniu w sprawie kas obowiązującym od 1 kwietnia 2013 r. został wprowadzony zapis:

§ 37. Do dnia 30 września 2013 r. podatnicy mogą prowadzić ewidencję oraz zapewnić spełnienie warunków używania kas zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 111 ust. 9 ustawy obowiązującymi na dzień 31 marca 2013 r.

Z przepisu tego można wnioskować, że tylko do 30 września 2013 r. podatnicy mogą używać kas, które nie spełniają warunków określonych w przepisach obowiązujących od 1 kwietnia 2013 r.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. nr 51, poz. 363)


Posłuchaj także audycji RADIA INFOR PL - „Nowe przepisy o kasach fiskalnych” na www.inforfk.pl


Należy więc rozważyć, jakie nowe warunki zostały wskazane w rozporządzeniu obowiązującym od 1 kwietnia 2013 r., których nie było w poprzednich przepisach.

Podatnicy zobowiązani do stosowania kas rejestrujących powinni sprawdzić, czy używane przez nich kasy umożliwiają wystawianie paragonów z nowymi (lub zmodyfikowanymi elementami). O ile w większości przypadków nie powinno być problemu z dostosowaniem, o tyle wystawienie paragonu z NIP-em nabywcy może sprawić podatnikom kłopot. Dotychczas wyprodukowane kasy nie zawierają bowiem możliwości wystawienia paragonu z NIP-em nabywcy, a obowiązek wystawienia takiego paragonu na żądanie nabywcy przewiduje nowe rozporządzenie.

Podatnik jest odpowiedzialny za to, aby kasa spełniała wszystkie warunki wymienione w przepisach. Skoro kasa takich warunków nie spełnia, to podatnik powinien nabyć nową kasę.

Kiedy rozpocząć ewidencjonowanie obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej

Przechowywanie paragonów (rolek kasowych) w 2013 r.

Jak skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej

 

Taki obowiązek można też wywnioskować z przytoczonego wyżej § 37 rozporządzenia w sprawie kas, który określił również termin, w jakim podatnik powinien dopełnić nowych obowiązków (do 30 września).

Takie rozumienie przepisu powoduje dość drastyczne skutki ekonomiczne dla podatników, ponieważ zobowiązuje ich do kupna nowych kas, nie wspominając już o konsekwencjach zaprzestania ewidencjonowania sprzedaży w „starej” kasie, gdy nie upłynęły jeszcze trzy lata od zakupu kasy, a podatnik skorzystał z ulgi na zakup kas.

Zapraszamy na forum Księgowość

Należy się zatem zastanowić, czy istotnie na podatników został nałożony obowiązek zakupu nowych kas rejestrujących. Z § 35 rozporządzenia w sprawie kas wynika bowiem, że (mówiąc w uproszczeniu) podatnicy użytkujący kasy nabyte przed 1 kwietnia 2013 r. mogą je nadal stosować, pod warunkiem że kasy te zapewniają prawidłowość rozliczeń podatnika. Z kolei z § 36 rozporządzenia wynika, że podatnicy użytkujący ww. kasy nieposiadające możliwości technicznych spełnienia wymagań określonych w rozdziale 2 rozporządzenia w sprawie kas obowiązującego od 1 kwietnia „stosują te przepisy odpowiednio”.


Więcej na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych www.inforfk.pl w artykule: Czy do końca września 2013 r. trzeba kupić nowe kasy rejestrujące >>

 

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...