Przechowywanie paragonów (rolek kasowych) w 2013 r.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
PROBLEM
Spółka prowadzi działalność w zakresie sprzedaży detalicznej produktów spożywczo-przemysłowych w sieci sklepów samoobsługowych. Sprzedaż produktów dokonywana jest przede wszystkim na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, dlatego spółka prowadzi ewidencję obrotu i kwot podatku od towarów i usług przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Kasy rejestrujące posiadane przez spółkę sporządzają dokumenty kasowe na nośniku papierowym. W konsekwencji kopie paragonów fiskalnych są przechowywane przez spółkę w formie papierowej. Jak długo należy przechowywać rolki?
RADA
W 2013 r. należy przechowywać rolki z papierowymi paragonami fiskalnymi za 2011 i 2012 r. Za wcześniejsze lata rolki mogą zostać trwale zniszczone.
UZASADNIENIE
Podatnicy są obowiązani przechowywać ewidencje prowadzone dla celów rozliczania podatku oraz wszystkie dokumenty związane z tym rozliczaniem do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego (art. 112 ustawy o VAT). Termin ten określa Ordynacja podatkowa.
Według tych regulacji zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej).
Jest to zasada ogólna, która jest modyfikowana w przypadku dokumentów dotyczących sprzedaży ewidencjonowanej na kasie rejestrującej. Zasady prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących określono w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz.U. Nr 212, poz. 1338 ze zm.).
Na podstawie § 7 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani przechowywać kopie dokumentów kasowych przez okres wymagany w ustawie o podatku od towarów i usług oraz w ustawie - Ordynacja podatkowa zgodnie z warunkami określonymi w ustawie z 29 września 1994 r. o rachunkowości, czyli do czasu przedawnienia zobowiązania. Jak zostało już powiedziane, termin ten wynosi pięć lat i jest liczony od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
Dotyczy to dokumentów przechowywanych w formie elektronicznej i niektórych rolek w formie papierowej.
Od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się zasady przechowywania dokumentów papierowych. Ustawodawca nie zdecydował się na dalsze przedłużanie obowiązywania przepisu (§ 19 rozporządzenia), który określał skrócony termin przechowywania papierowych rolek.
W 2013 r. w przypadku dokumentów w formie papierowej można wyróżnić dwa terminy, w zależności od tego, kiedy dana sprzedaż została dokonana:
• po 31 grudnia 2012 r. - do czasu przedawnienia zobowiązania, czyli pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku;
• do 31 grudnia 2012 r. - nie krócej niż przez okres dwóch lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiła ta sprzedaż.
Zasada ta nie dotyczy kopii faktur wystawianych przy zastosowaniu kas (§ 19 ust. 2 rozporządzenia).
Remont czy ulepszenie środka trwałego
Zwrot akcyzy od samochodu osobowego
Zakup towarów od dostawcy z UE z polskim NIP - rozliczenie VAT
W 2013 r. podatnicy mają obowiązek przechowywać rolki za 2011 i 2012 r. Rolki dotyczące sprzedaży wykonanej w 2013 r. należy przechowywać do czasu przedawnienia zobowiązań. Oznacza to, że rolki z paragonami z 2010 r. lub z wcześniejszych lat można w sposób trwały zniszczyć, mimo że nie upłynął termin przedawnienia zobowiązania VAT.
Podstawa prawna:
- § 7 ust. 1 pkt 8 i § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania - Dz.U. Nr 212, poz. 1338; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 140, poz. 818
Joanna Dmowska, ekspert w zakresie VAT
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat