Uproszczenia w opodatkowaniu akcyzą wyrobów węglowych

Magdalena Miklewska
rozwiń więcej
inforCMS
20 września 2013 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym. Ma umożliwić nieskrępowany biurokratycznie obrót wyrobami węglowymi między podmiotami pośredniczącymi w obrocie. Najważniejsza zmiana wprowadza mechanizm polegający na tym, że podatek akcyzowy od wyrobów węglowych będzie pobierany na ostatnim etapie obrotu wyrobami węglowymi, czyli na etapie sprzedaży nabywcy finalnemu.


Podatek akcyzowy od wyrobów węglowych


Obecnie obowiązujące zasady opodatkowania akcyzą wyrobów węglowych sprawiają poważne trudności podmiotom gospodarczym, ale także organom podatkowym. Jest to główna przyczyna nowelizacji przepisów akcyzowych. Najważniejsze zmiany, które mają spowodować uproszczenia w opodatkowaniu wyrobów węglowych dotyczą:

Autopromocja

• prowadzenia ewidencji akcyzowej,

• przedmiotu opodatkowania akcyzą w zakresie obrotu wyrobami węglowymi,

• dokumentowania przemieszczenia wyrobów węglowych,

• opodatkowania ubytków wyrobów węglowych.

Akcyza na węgiel - nabycie wewnątrzwspólnotowe


Ewidencja akcyzowa (art. 91a ustawy akcyzowej)


Dotychczas prowadzenie ewidencji było warunkiem zwolnienia z akcyzy zużywanych wyrobów węglowych (m.in. w procesie produkcji energii elektrycznej i wyrobów energetycznych). Znowelizowana ustawa nie zawiera już tego zapisu. Oznacza to, że prowadzenie ewidencji nie będzie warunkiem zwolnienia z akcyzy zużywanych wyrobów węglowych.

Obowiązek prowadzenia ewidencji zostanie nałożony na pośredniczący podmiot węglowy dokonujący sprzedaży wyrobów węglowych finalnemu nabywcy węglowemu.

Ponadto obowiązek prowadzenia ewidencji zostanie nałożony na pośredniczący podmiot węglowy używający wyrobów węglowych:

• do celów zarówno objętych zwolnieniem, jak i nieobjętych zwolnieniem,

• w podziale na miesiące, masę, a także według nazwy i pozycji CN.

Ewidencja będzie mogła być zastąpiona ewidencją prowadzoną na potrzeby podatkowe lub księgowe inne niż podatek akcyzowy, pod warunkiem że będzie zawierała wszystkie wymagane dane.

Ponadto wprowadzono zmiany przepisów o charakterze porządkującym, tzn.:

• uzupełnienie katalogu danych, które powinna zawierać ewidencja wyrobów węglowych zużywanych do celów uprawniających do zwolnienia od akcyzy, o dane dotyczące zużywanych wyrobów oraz

• określenie początku terminu przechowywania faktur i dokumentów dostawy od daty ich wystawienia zamiast od daty ich potwierdzenia przez podmiot odbierający wyroby węglowe.

Zobacz: Ustawa z dnia 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym


Przedmiot opodatkowania akcyzą (art. 9a ust. 1 ustawy akcyzowej)


Znowelizowana ustawa przewiduje, że opodatkowanie wyrobów węglowych ma następować na ostatnim etapie obrotu nimi, czyli na etapie sprzedaży wyrobów finalnemu nabywcy. W związku z tym nastąpi rezygnacja z opodatkowania czynności na wcześniejszym etapie przez podmioty uczestniczące w obrocie wyrobami węglowymi, które nie są nabywcami finalnymi, a także rezygnacja z opodatkowania eksportu i dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych.

Zapraszamy na forum Księgowość

 

Zatem w przypadku wyrobów węglowych opodatkowaniu będą podlegały:

• sprzedaż wyrobów węglowych na terytorium kraju nabywcy finalnemu,

• nabycie wewnątrzwspólnotowe lub import wyrobów węglowych przez nabywcę finalnego,

• użycie wyrobów węglowych przez pośredniczący podmiot węglowy,

• użycie na terytorium kraju wyrobów węglowych przez finalnego nabywcę węglowego:

a) nabytych w ramach zwolnienia, o którym mowa w art. 31a ust. 1, do celów innych niż wskazane w art. 31a ust. 2 ustawy (za takie użycie należy również uznawać naruszenie warunków zwolnienia, o których mowa w art. 31a ust. 3, a także sprzedaż, eksport lub dostawę wewnątrzwspólnotową tych wyrobów przez finalnego nabywcę węglowego zamiast użycia ich do celów, o których mowa w art. 31a ust. 1),

b) uzyskanych w sposób inny niż w drodze nabycia,

c) jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży wyrobów węglowych finalnemu nabywcy węglowemu, a w wyniku kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony w należnej wysokości,

• użycie lub sprzedaż wyrobów węglowych uzyskanych w drodze czynu zabronionego pod groźbą kary,

• powstanie ubytków wyrobów węglowych.


Dokumentowanie przemieszczenia wyrobów węglowych (art. 31a ust. 3 ustawy akcyzowej)


Nie będzie już wymagane dokumentowanie przemieszczenia wyrobów węglowych na każdym etapie obrotu. W zamian za to wymagane będzie dokumentowanie odpowiednio: importu, nabycia wewnątrzwspólnotowego lub sprzedaży tych wyrobów na ostatnim etapie obrotu. W związku z tym będzie możliwe zastąpienie dokumentu dostawy w przypadku importu dokumentami celnymi, a w innych przypadkach - fakturą.


Opodatkowanie ubytków wyrobów węglowych (art. 31a ust. 2 ustawy akcyzowej)


Znowelizowane przepisy przewidują rezygnację z opodatkowania wszystkich niedoborów wyrobów węglowych powstających w trakcie ich magazynowania przez nabywcę końcowego na rzecz opodatkowania tylko tych niedoborów, co do których stwierdzono, że brakujące wyroby węglowe zostały użyte do celów nieuprawniających do ich zwolnienia od akcyzy.

Wprowadzenie takiego systemu opodatkowania ubytków wyeliminuje przypadki nieracjonalnego obciążania podmiotu akcyzą w sytuacji powstania strat naturalnych wynikających z warunków ich przechowywania.

Akcyza na gaz ziemny 2013

Zapraszamy na forum o podatkach


Zmiany definicji „pośredniczącego podmiotu węglowego”


Ustawodawca wprowadził zmiany w definicji „pośredniczącego podmiotu węglowego”, za który uważany będzie podmiot mający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju:

• dokonujący sprzedaży, dostawy wewnątrzwspólnotowej, nabycia wewnątrzwspólnotowego, importu lub eksportu wyrobów węglowych lub

• używający wyrobów węglowych do celów objętych zwolnieniem od akcyzy i do celów nieobjętych zwolnieniem od akcyzy, lub

• używający wyrobów węglowych do celów objętych zwolnieniem od akcyzy i do celów niepodlegających opodatkowaniu akcyzą

- który pisemnie powiadomił właściwego naczelnika urzędu celnego o tej działalności. (art. 2 ust. 1 pkt 23a ustawy akcyzowej).

Ustawodawca wprowadził także nową instytucję - „finalnego nabywcy węglowego”, czyli podmiotu, który:

• nabywa na terytorium kraju, importuje lub nabywa wewnątrzwspólnotowo wyroby węglowe lub

• posiada uzyskane w sposób inny niż w drodze nabycia wyroby węglowe

- niebędącego pośredniczącym podmiotem węglowym.

(art. 2 ust. 1 pkt 23c ustawy akcyzowej).


PODSTAWA PRAWNA:

• art. 2 ust. 1 pkt 23a i 23c, art. 9a ust. 1, art. 31a ust. 2-3, art. 91a ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym - Dz.U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626;

ustawa z 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym - Dz.U. z 20 sierpnia 2013 poz. 939.

Magdalena Miklewska

prawnik, specjalista w zakresie VAT i akcyzy, autorka licznych publikacji z dziedziny VAT i akcyzy

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe kontrolują konta bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
06 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...