Kto musi się rozliczyć z fiskusem do 31 stycznia

Krzysztof Koślicki
ekspert podatkowy, doktorant w Instytucie Nauk Prawnych PAN
rozwiń więcej
inforCMS
Dla wielu podatników i płatników 31 stycznia wiąże się z koniecznością złożenia w urzędach skarbowych wypełnionych deklaracji. Kogo ten obowiązek dotyczy?

 

Na ostatni dzień stycznia przypada obowiązek złożenia niektórych formularzy PIT. Wiele z nich pełni funkcje informacyjne, inne natomiast stanowią ostateczne rozliczenie się z podatku dochodowego od osób fizycznych.

PIT-28

Formularz ten stanowi zeznanie podatkowe o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za poprzedni rok. Do jego wypełnienia zobowiązane są osoby fizyczne osiągające przychody objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Należy pamiętać, iż w niektórych sytuacjach razem z wypełnionym drukiem PIT-28 trzeba złożyć także załączniki PIT-28A oraz PIT-28B.

Pierwszy z nich zawiera informację o przychodach podatnika z działalności prowadzonej na własne nazwisko oraz z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. PIT-28B natomiast jest informacją o wysokości przychodów podatnika z działalności prowadzonej w formie spółki (spółek) osób fizycznych. Oba te załączniki muszą być złożone razem z wypełnionym formularzem PIT-28 do końca stycznia.

PIT-4R

Druk ten w 2008 roku wypełnia się po raz pierwszy. Jest to roczna deklaracja o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Do jego złożenia zobowiązani są płatnicy. Wypełniony należy przesłać do urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Konieczne jest wykazanie w nim przede wszystkim obliczonego i pobranego podatku w formie zaliczek miesięcznych od wszystkich wypłat należności dokonanych na rzecz swoich pracowników w ciągu całego poprzedniego roku.

PIT-8AR

Także i ten formularz w bieżącym roku wypełnia się po raz pierwszy. Jest to deklaracja roczna o zryczałtowanym podatku dochodowym. Tak jak w przypadku druku PIT-4R, wypełnia go płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych. W formularzu należy wykazać należny zryczałtowany podatek z różnych tytułów, np. od wygranych, świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów będących byłymi pracownikami, świadczeń otrzymanych przez funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy, należności osób zagranicznych, odsetek, dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, a także dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. W druku tym wykazuje się również kwoty wypłacane po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego. Konieczne jest zwrócenie uwagi, że wszystkie kwoty powinny być podane z podziałem na poszczególne miesiące.

PIT-16A

Do złożenia tego formularza zobowiązane są osoby fizyczne osiągające przychody objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej. Wykazuje się w nim składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłacone i odliczone od karty podatkowej. Także i w tym przypadku wszystkie dane należy podać z podziałem na poszczególne miesiące.

IFT-3/IFT-3R

Jest to informacja o wysokości przychodów (dochodów) wypłaconych lub postawionych do dyspozycji faktycznemu lub pośredniemu odbiorcy niemającemu w Polsce miejsca zamieszkania, który ze względu na swoją rezydencję podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym poza krajem.

Formularz ten należy sporządzić w dwóch egzemplarzach. Jeden przeznaczony dla odbiorcy należności trzeba przekazać do urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Pozostałe deklaracje

Do końca stycznia należy złożyć także informację o wysokości wycofanego ze spółdzielni mieszkaniowej wkładu budowlanego lub mieszkaniowego i wysokości wycofanych lub przeniesionych na rzecz osób trzecich oszczędności z kasy mieszkaniowej (PIT-14). W tym samym terminie muszą rozliczyć się również duchowni. Zobowiązani są oni do przesłania do urzędu skarbowego wypełnionego formularza PIT-19A - deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych w poszczególnych kwartałach roku podatkowego.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Rozliczenia podatkowe


KRZYSZTOF KOŚLICKI

krzysztof.koslicki@infor.pl

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...