„Księgowy na niepogodę”

Karolina Kaszubowska, Biegły rewident
Nie ma wątpliwości, że rozwój technologii komputerowych wpływa na sposób funkcjonowania firm, w tym szczególnie na rejestrowanie i dokumentowanie operacji gospodarczych. Postępująca automatyzacja wyparła człowieka z obszarów, które nie wymagały szerokich kompetencji i składały się głównie z czynności powtarzalnych.

Należy się spodziewać, że w najbliższy latach procesy te nasilą się. Specjaliści przewidują, że sztuczna inteligencja będzie w coraz większym stopniu zastępowała „omylnego” człowieka.

Autopromocja

Z drugiej strony należy podkreślić rosnące znaczenie tzw. kompetencji miękkich, czyli umiejętności współpracy, w tym komunikacji z innymi. W tym obszarze komputery jeszcze długo nie zastąpią człowieka, ponieważ trudno jest zaprogramować maszynę w taki sposób aby kierowała się empatią, o ile to w ogóle możliwe.

Co warte podkreślenia, można spodziewać się większej roli osób, które będą w stanie zaprojektować system kontroli wewnętrznej w przedsiębiorstwie, który obejmie również nadzór nad czynnościami zautomatyzowanymi. I tutaj również wzrośnie zapotrzebowanie na umiejętności analityczne, łączenie wiedzy z różnych obszarów czy umiejętność weryfikowania wiarygodności źródła danych.

Szczególną kompetencję stanowić będzie właściwe zarządzanie zespołami ludzkimi, które skutecznie wykonywać będą swoje zadania a także podnoszenie efektywności firm poprzez diagnozowanie luk w systemach sprzyjających marnotrawstwu czy nadużyciom.

Kluczową rolę w tych procesach odgrywać będzie „księgowy przyszłości”, posiadający nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale również umiejętności analitycznego i krytycznego myślenia, skuteczny organizator systemów kontrolnych, potrafiący współpracować z innymi działami firmy w celu zwiększania jej konkurencyjności na rynku.

Problem jednak leży w tym, że istniejący system kształcenia głównych księgowych nie sprzyja rozwijaniu takich kompetencji. Szkoleniowcy kładą nacisk na tzw. umiejętności twarde, czyli wiedzę z zakresu rachunkowości i podatków, pomijając nawet tak ważny obszar zainteresowań głównego księgowego jak analiza finansowa, która pozwala z wyprzedzeniem ostrzec zarząd przed pojawiającymi się problemami w zakresie płynności czy rentowności.

Księgowy to ważny partner zarządu, wspierający w osiąganiu celów biznesowych a to wymaga znacznie szerszych kompetencji niż właściwe rejestrowanie i prezentowanie danych finansowych firmy.

Dlatego tak ważne jest przeprogramowanie systemu kształcenia księgowych i położenie nacisku na równomierny rozwój w zakresie dotychczas przypisywanych księgowemu kompetencji, jak znajomość rachunkowości czy podatków, ale także prawa gospodarczego, analizy finansowej, zarządzania finansami, organizowania pracy zespołu finansowo-księgowego, w tym motywowania, projektowania i nadzorowania systemów kontroli wewnętrznej w firmie opartego na oszacowanym ryzyku wystąpienia niekorzystnych dla niej zdarzeń gospodarczych.

Księgowy, który rozwija wymienione wyżej kompetencji będzie wysoko cenionym ekspertem, poszukiwanym na rynku pracy, ponieważ wykorzystanie jego wiedzy i umiejętności może zapobiec poważnym problemom firmy. W przypadku wystąpienia negatywnych zjawisk w przedsiębiorstwie jego kompetencje mogą stanowić klucz do wyjścia z trudnej sytuacji i powrotu na ścieżkę rozwoju.

Karolina Kaszubowska, Biegły rewident

https://superkurs.pl

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...