Nowe obowiązki audytorów wewnętrznych w zakresie sprawozdawczości

Izabela Szczepankiewicz Elżbieta
rozwiń więcej
inforCMS
Ministerstwo Finansów opublikowało wzór nowego miesięcznego raportu z realizacji audytu wewnętrznego w jednostkach podsektora rządowego oraz wzór planu audytu wewnętrznego na rok 2008 w jednostkach sektora finansów publicznych. Poniżej zamieszczono objaśnienia do tych sprawozdań.

ELŻBIETA IZABELA SZCZEPANKIEWICZ

Autopromocja

Miesięczny raport z realizacji audytu wewnętrznego w jednostkach podsektora rządowego

Ministerstwo Finansów w połowie bieżącego roku zobligowało audytorów wewnętrznych w jednostkach podsektora rządowego do przesyłania mailowo na adres kfiaw.dokumenty@mofnet.gov.pl w terminie 5 dni po zakończeniu miesiąca sprawozdawczego raportów z realizacji audytu wewnętrznego w ich jednostkach.

Do sporządzania tego raportu zostały zobowiązane:

• jednostki, o których mowa w art. 121 ust. 2 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (dalej: ustawa o finansach publicznych), tj. sądy apelacyjne, sądy okręgowe, wojewódzkie sądy administracyjne oraz Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Biuro Rzecznika Praw Dziecka, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Biuro Trybunału Konstytucyjnego, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, Kancelaria Prezydenta RP, Kancelaria Sejmu, Kancelaria Senatu, Krajowe Biuro Wyborcze, NSA, NIK, Państwowa Inspekcja Pracy - Główny Inspektorat Pracy,

• ministerstwa i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów,

• urzędy centralne, Rządowe Centrum Legislacji, Urząd Komitetu Integracji Europejskiej,

• urzędy wojewódzkie,

• urzędy i izby celne,

• urzędy kontroli skarbowej, urzędy i izby skarbowe,

• fundusze celowe, ZUS, KRUS, NFZ,

• regionalne izby obrachunkowe,

• państwowe osoby prawne i uczelnie publiczne,

• jednostki organizacyjne prokuratury i służby więziennej,

• jednostki progowe podsektora rządowego.

Departament Koordynacji Kontroli Finansowej i Audytu Wewnętrznego opracował i zamieścił wzorcowy arkusz dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, w którym należy wypełniać żółte pola raportu. Arkusz jest tak skonstruowany, że w polach do wypełnienia zdefiniowano rozwijalne listy wyboru oraz podpowiedzi odnośnie do sposobu wypełniania. Pierwszy raport należało sporządzić za lipiec 2007 r. i przesłać go do 13 sierpnia 2007 r.

Jeśli w jednostce nie zakończono przeprowadzenia żadnego zadania audytowego, należy odesłać raport bez wypełnienia części drugiej, tj. tabeli dotyczącej zadań audytowych.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Plan audytu wewnętrznego na rok 2008

Na podstawie art. 57 znowelizowanej ustawy o finansach publicznych, w rozporządzeniu Ministra Finansów z 24 czerwca 2006 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu przeprowadzania audytu wewnętrznego określono szczegółowe warunki planowania audytu wewnętrznego oraz wzór planu audytu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ZAPAMIĘTAJ!

Wypełniony arkusz planu audytu należy przesłać do Ministerstwa Finansów do końca października 2007 r.

W planie należy uwzględnić także zasoby ludzkie i rzeczowe dla celów zrealizowania takich zadań, jak szkolenia i rozwój zawodowy audytorów, urlopy oraz pozostały czas dostępny, a także zaplanować rezerwę czasową. Przygotowany plan audytu podpisuje audytor wewnętrzny oraz kierownik jednostki, w której jest zatrudniony audytor. Następnie kopie planu audytu audytor wewnętrzny przekazuje kierownikom wszystkich jednostek, których plan dotyczy.

Podstawy prawne

• Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104 i Nr169, poz. 1420 oraz z 2006 r. Nr 45, poz. 319)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 24 czerwca 2006 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu przeprowadzania audytu wewnętrznego (Dz.U. Nr 112, poz. 765)

 

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...