Rada Naukowa wspiera księgowych

Teresa Cebrowska
rozwiń więcej
inforCMS
Profesjonalny księgowy musi nie tylko umieć identyfikować problemy, ale także je rozwiązywać.

Świadomość, że zawód księgowego potrzebuje naukowego wsparcia, była przesłanką powołania Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Autopromocja

Dziś Rada to organ o silnym potencjale merytorycznym. Tworzą ją wysokiej klasy eksperci, profesorowie i doktorzy ze wszystkich ośrodków akademickich. Cechuje ich ogromny dorobek naukowy, bogate doświadczenie zawodowe, troska o przyszłość rachunkowości i zawodu księgowego. Rada prowadzi wielokierunkowe działania. Zajmuje się m.in. rozwojem zawodu, prowadząc prace nad projektem klasyfikacji i certyfikacji zawodu księgowego. Opracowała i upowszechnia zasady wynikające z Kodeksu zawodowej etyki w rachunkowości, propaguje profesjonalizm zawodowy oraz wskazuje na jego znaczenie w rozwoju gospodarki kraju.

Działalność edukacyjna

Działa także na rzecz szeroko rozumianej edukacji. W trosce o ustawiczne pogłębianie wiedzy i umiejętności z zakresu rachunkowości wzbogaca treści programów edukacyjnych dla księgowych i menedżerów, zwłaszcza o tematy trudne, będące jedną z przyczyn nieprawidłowości pojawiających się w księgach rachunkowych i sprawozdaniach finansowych. Inicjuje nowe formy szkolenia (e-learning), tworzenie baz programów, doskonalenie umiejętności wykładowców.

Organizując cenione konkursy na najlepsze prace habilitacyjne, doktorskie, magisterskie i dyplomowe z dziedziny rachunkowości, przetwarzania danych, analizy i finansów, działająca w ramach Rady Kapituła wyszukuje i promuje młode wyróżniające się kadry. Wydawane przez Radę Naukową Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości stanowią wysoko punktowane publikacje naukowe.

Rada Naukowa zajmuje się także inicjowaniem i opiniowaniem projektów prawa gospodarczego i finansowego, szczególnie z punktu widzenia ich zgodności z rozwiązaniami międzynarodowymi oraz logiką ekonomiczną. Zaawansowane są prace nad projektem standardu rachunkowości dla małych i średnich przedsiębiorstw. W listopadzie we Wrocławiu odbędzie się konferencja naukowa poświęcona tej problematyce.

Radzie Naukowej przewodniczy prof. dr hab. Zbigniew Luty - kierownik Katedry Rachunkowości Finansowej i Kontroli Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, prezes Oddziału Dolnośląskiego SKwP, zaś wiceprzewodniczącymi są dr Zdzisław Fedak - redaktor naczelny miesięcznika Rachunkowość i prof. SGH dr hab. Anna Karmańska. Sekretarzem naukowym jest dr Teresa Cebrowska z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Badania naukowe

Wśród dziewięciu działających komisji nową, powołaną po raz pierwszy jest Komisja ds. Badań Naukowych Rachunkowości. Kieruje nią prof. dr hab. Stanisława Surdykowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Komisja zamierza określić pożądane kierunki badań naukowych w rachunkowości polskiej, przy uwzględnieniu głównych nurtów i stanu rozwoju tych badań na świecie. Efektem będzie wskazanie prac badawczych, jakie należy podjąć, i tematów, którymi warto i trzeba się zająć. Pozwoli to sprostać oczekiwaniom stawianym przed rachunkowością, pomóc praktyce w zidentyfikowaniu najtrudniejszych problemów i wskazać metody ich rozwiązania.

Warto przybliżyć plany prac komisji Rady Naukowej SKwP przede wszystkim dlatego, by zachęcić do współpracy wszystkich, którym bliskie są podejmowane tematy i działania, zarówno tych, którzy są już praktykami, jak i przyszłych księgowych.

TERESA CEBROWSKA

doktor, sekretarz naukowy Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...