Bank dylematów etycznych pomoże księgowym

Anna Karmańska
rozwiń więcej
inforCMS
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce dąży do podniesienia profesjonalizmu zawodowego swoich członków. Kodeks etyki zawodowej został już opracowany. Obecnie trwają prace na bankiem dylematów etycznych.

Prawo reguluje te obszary ludzkiej aktywności, które są możliwe do przewidzenia i nadają się do prawnego unormowania. Moralność tworzy podstawy życia i postępowania człowieka. Pierwszy standard etyczny stanowi przestrzeganie prawa, pierwszy, ale niejedyny. Prawo normatywne nie reguluje przecież szczegółowych zachowań i dlatego tak ważne jest prawo zwyczajowe, funkcjonujące w każdym społeczeństwie. Konkretyzacji i uszczegółowieniu norm ogólnych służą właśnie kodeksy postępowania etycznego. Precyzują zachowania w różnych obszarach aktywności człowieka, uwzględniając specyfikę danego zawodu.

Autopromocja

Kryzys moralny

Otaczająca nas rzeczywistość, której główną cechą staje się ostra konkurencja, od lat dostarcza przykładów postępującego kryzysu moralnego. Coraz częściej pracownicy mają do czynienia z dylematami etycznymi i niejednoznacznymi sytuacjami, w których sami muszą decydować, jak postąpić. Kodeksy etyczne pozwalają wybrać odpowiednią drogę, pomagają w podejmowaniu słusznych decyzji. Stają się w wielu sytuacjach przewodnikami właściwego zachowania.

Komisja Profesjonalizmu Zawodu Księgowego Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce opracowała w ubiegłym roku kodeks zawodowej etyki w rachunkowości, skierowany do szerokiego grona osób zajmujących się rachunkowością. Służy on propagowaniu zasad etycznego wykonywania tego zawodu oraz popularyzacji dobrych praktyk księgowych w świecie biznesu. Podkreśla niezależność zawodową osób zajmujących się rachunkowością. Ze społecznego punktu widzenia księgowy wykonuje zawód niezwykle ważny, dlatego musi spełniać wysokie wymagania: dysponować rozległą wiedzą i dużą praktyką, umieć twórczo myśleć i cieszyć się nienaganną opinią. Spełnienie tych warunków gwarantuje m.in. bezpieczeństwo na rynku gospodarczym. Kodeks także wskazuje na wagę kompetencji w tym zawodzie, wysoką jakość pracy, zachowanie tajemnicy zawodowej, odpowiedzialność za informacje finansowe oraz na ograniczenia w jego wykonywaniu.

Potrzebny profesjonalizm

Tworzenie tych kodeksów wynika z silnej społecznie potrzeby dążenia do zawodowego profesjonalizmu, a zgodne z nimi postępowanie przyczynia się do przejrzystości działań zarówno pracodawców, jak i pracowników. Służy także podnoszeniu prestiżu zawodu i wzmacnia markę firmy na rynku. Etyczne działanie ułatwia wykonywanie zawodu oraz pomaga w rozwiązywaniu konfliktów i podejmowaniu decyzji.

Nowa inicjatywa SKwP

Popularyzowaniu zasad etyki, a także pomaganiu w podejmowaniu właściwych decyzji w środowisku osób zajmujących się rachunkowością, w tym także studentów uczelni ekonomicznych ma służyć bank dylematów etycznych. Postanowiła go stworzyć Komisja Profesjonalizmu Zawodu Księgowego wychodząc z założenia, iż reguły postępowania najlepiej poznać na przykładach, zwłaszcza jeśli są to rzeczywiste sytuacje. Dzięki stworzonemu bankowi, obejmującemu analizy różnych przypadków, ma szansę bardziej rozbudzić się i upowszechnić świadomość etyczną wśród osób związanych z rachunkowością. Zjawiska i kontrowersyjne sytuacje gospodarcze przedstawione w dylematach umożliwią dokonanie samodzielnych osądów i pozwolą sprawdzić słuszność wybranego postępowania, bez ponoszenia konsekwencji błędnych decyzji. Analiza pokazanych przypadków to dobry sposób na kształtowanie umiejętności selekcji zagrożeń etycznych.

Komisja Profesjonalizmu Zawodu Księgowego RN SKwP zwraca się zatem do wszystkich osób, którym bliski jest problem etyki w rachunkowości i które chciałyby osobiście przyczynić się do popularyzowania tej idei zarówno w nauczaniu akademickim, jak i w kształceniu zawodowym, z apelem o opracowanie dylematów etycznych. Szczegółowe informacje dotyczące formy i sposobu przesyłania analiz przypadku znajdują się na stronie www.skwp.pl.

Anna Karmańska

dr hab. prof. SGH, przewodnicząca Komisji Profesjonalizmu Zawodu Księgowego RN SKwP

 

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...