Nowelizacja MSR 24 - Ujawnianie informacji na temat podmiotów powiązanych

4 listopada 2009 r. Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości opublikowała zaktualizowany Międzynarodowy Standard Rachunkowości 24 – Ujawnianie informacji na temat podmiotów powiązanych. Zaktualizowany MSR 24 został przyjęty w Unii Europejskiej w lipcu 2010 r. i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się od 1 stycznia 2011 r. i później. Przedstawiamy podsumowanie głównych zmian wprowadzonych przez zaktualizowany MSR 24.

Celem zmian wprowadzonych do MSR 24 było uproszczenie definicji podmiotu powiązanego i usunięcie pewnych wewnętrznych niespójności definicyjnych, a także zwolnienie jednostek powiązanych z państwem z niektórych wymogów dotyczących ujawniania informacji w odniesieniu do transakcji z podmiotami powiązanymi.

Autopromocja

Przez państwo w niniejszym opracowaniu należy rozumieć rząd, agencje rządowe oraz inne podobne organy lokalne, krajowe lub międzynarodowe. Jednostki powiązane z państwem to takie, które są kontrolowane, współkontrolowane lub podlegają znaczącemu wpływowi ze strony państwa.

Doprecyzowanie i uproszczenie definicji

Zaktualizowany MSR 24 wprowadził nową, bardziej czytelną definicję jednostek powiązanych. Poprzedniej zarzucano zbyt duże skomplikowanie i wynikającą z tego niejasność. Celem zmian nie była zmiana istoty definicji jednostek powiązanych, lecz jedynie uczynienie tej definicji bardziej przejrzystą dla użytkowników sprawozdań finansowych. Nowa definicja, przyjęta w ramach zaktualizowanego MSR 24, brzmi:

Podmiot powiązany jest osobą lub jednostką związaną z jednostką, która sporządza sprawozdanie finansowe (... nazywaną „jednostką sprawozdawczą”).

a) Osoba lub bliski członek rodziny tej osoby jest związany z jednostką sprawozdawczą, jeżeli ta osoba:

I) sprawuje kontrolę lub współkontrolę nad jednostką sprawozdawczą;

II) ma znaczący wpływ na jednostkę sprawozdawczą; lub

III) jest członkiem kluczowego personelu kierowniczego jednostki sprawozdawczej lub jej jednostki dominującej.

b) Jednostka jest związana z jednostką sprawozdawczą, jeżeli spełniony jest jeden z poniższych warunków:

I. Jednostka i jednostka sprawozdawcza są członkami tej samej grupy (co oznacza, że każda jednostka dominująca, zależna i współzależna jest związana z pozostałymi jednostkami).

II. Jedna jednostka jest jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem innej jednostki (lub jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem członka grupy, której członkiem jest ta inna jednostka).

III. Obydwie jednostki są wspólnymi przedsięwzięciami tego samego trzeciego podmiotu.

IV. Jedna jednostka jest wspólnym przedsięwzięciem trzeciej jednostki, a dana inna jednostka jest jednostką stowarzyszoną trzeciej jednostki.

V. Jednostka jest programem świadczeń po okresie zatrudnienia na rzecz pracowników jednostki sprawozdawczej lub jednostki związanej z jednostką sprawozdawczą. Jeżeli jednostka sprawozdawcza jest sama w sobie takim programem, sponsorujący pracodawcy są również związani z jednostką sprawozdawczą.

VI. Jednostka jest kontrolowana lub wspólnie kontrolowana przez osobę określoną w pkt a).

VII. Osoba określona w pkt a) ppkt (i) ma znaczący wpływ na jednostkę lub jest członkiem kluczowego personelu kierowniczego jednostki (lub jednostki dominującej tej jednostki) (§ 9 MSR 24).

 

MSR 24 w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r. (dalej zwany „starym MSR 24”) zawierał wiele definicyjnych niespójności, powodujących m.in. niesymetryczność w wymogach dotyczących prezentacji transakcji z jednostkami powiązanymi. Niespójności te, wynikające ze starego MSR 24, a także sposób ich usunięcia w ramach zaktualizowanego MSR 24, zostały podsumowane w tabeli.

Podmioty powiązane z państwem

Stary MSR 24 wymagał od jednostki pełnej prezentacji transakcji z jednostkami powiązanymi, w zakresie swoich wymagań ujmując również państwo i jednostki powiązane z nim. Zaktualizowany MSR 24 wprowadza zwolnienie z wymogu ujawniania transakcji między:

1) państwem a jednostkami sprawozdawczymi, nad którymi państwo ma kontrolę, współkontrolę lub na które wywiera znaczący wpływ, oraz

2) jednostką sprawozdawczą a inną jednostką, która jest podmiotem powiązanym, ponieważ państwo sprawuje kontrolę lub współkontrolę nad jednostką sprawozdawczą i tą drugą jednostką lub ma na nie znaczący wpływ.

Więcej na ten temat w Biuletynie Rachunkowości

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...