Części zamienne środków trwałych w świetle MSR

Michał Banaś
rozwiń więcej
Moja firma ma być w najbliższych miesiącach przejęta przez podmiot zagraniczny. W związku ze zmianą właściciela, po zakończeniu tej transakcji mamy prowadzić rachunkowość według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej. Stąd pytania: jak prezentować części zamienne w bilansie? Czy koszty te aktywuje się tak jak w polskiej ustawie o rachunkowości?

W polskiej ustawie o rachunkowości wartość początkową stanowiącą cenę nabycia lub koszt wytworzenia środka trwałego powiększają koszty jego ulepszenia, polegającego na przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji i powodującego, że wartość użytkowa tego środka po zakończeniu ulepszenia przewyższa posiadaną przy przyjęciu do używania wartość użytkową, mierzoną okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonego środka trwałego, kosztami eksploatacji lub innymi miarami. Tak więc polskie prawo nakazuje aktywować tylko koszty części, które zwiększają wartość początkową danego środka trwałego. Obecnie - po przejściu pani firmy na Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej - powinna pani postępować podobnie.

Części zamienne oraz wyposażenia związane z serwisem wykazywać powinna pani zwykle jako zapasy i ujmować je w rachunku zysków i strat w momencie ich wykorzystania.

Według MSR nie zwiększa się wartości bilansowej środka trwałego o koszty bieżącego utrzymania takiego środka, tylko odnosi się w koszty w momencie ich poniesienia. W bieżącej konserwacji będzie mieć pani do czynienia najczęściej z kosztami robocizny, zużyciem materiałów i niewielkimi kosztami części zamiennych. To, że wartość części zamiennych kwalifikować będzie pani do kosztów remontów i konserwacji, nie zawsze będzie oznaczać, że będzie je pani odpisywać bezpośrednio w koszty i odnosić do rachunku zysku i strat.

Koszty istotnych części zamiennych oraz awaryjne wyposażenie, jeśli będą według przewidywania wykorzystywane przez Pani jednostkę przez czas dłuższy niż jeden okres (rok bilansowy), należy aktywować i wykazywać jako rzeczowe aktywa trwałe. Podobnie należy postąpić, gdy części zamienne mogą być wykorzystane wyłącznie do prawidłowego działania poszczególnych pozycji rzeczowych aktywów trwałych.

Aby nie popełnić błędu, nie może pani zapominać o częściach (składnikach) niskocennych, bowiem nie wartość, ale czas korzystania z danej części lub jej wyłączne przeznaczenie decydują o fakcie aktywowania ich kosztów.

Niekiedy zdarza się, że główne części niektórych aktywów trwałych wymagają częstych regularnych wymian. Na przykład ma to miejsce przy wymianie zużytych foteli w samolocie, czy wkładu pieca hutniczego. Nie ważne jest to, czy tej wymiany części składowych (wykorzystania części zamiennych) dokonywać będzie pani raz w roku bilansowym czy rzadziej, ważne by było to kilka razy w okresie użytkowania danego środka trwałego. Zgodnie z kryteriami ujmowania rzeczowych aktywów trwałych, części zamienne ujmuje się w wartości bilansowej pozycji rzeczowych aktywów trwałych, zaś koszty wspomnianych części zamiennych w momencie ich poniesienia.

Jeżeli znajdzie się pani w sytuacji, że warunkiem użytkowania środka trwałego jest dokonywanie okresowych przeglądów takiego środka (np. samolotu), abstrahując od wymiany części zamiennych, to w momencie przeprowadzenia takiego przeglądu jego koszty musi pani odnieść do wartości bilansowej takiego środka.

Michał Banaś

Podstawa prawna:

l § 7-8 i 12-14 Międzynarodowego Standardu Rachunkowości nr 16 „Rzeczowe aktywa trwałe”,

l art. 31 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm.).

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...