Opodatkowanie VAT-em umów o zarządzanie przedsiębiorstwem

Usługi świadczone przez menedżerów na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania przedsiębiorstwem są, co do zasady, opodatkowane podatkiem od towarów i usług, a nie podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Odpłatne świadczenie usług

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU nr 54, poz. 535 ze zm. – zwanej dalej ustawą o VAT) opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
ważne
Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
Zgodnie więc z przedmiotową definicją świadczenie usług na podstawie kontraktu menedżerskiego jest uznawane za świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT.

Działalność gospodarcza

Drugim istotnym warunkiem opodatkowania danej usługi jest warunek, aby daną usługę świadczyła osoba uznana za podatnika przez ustawę o VAT.
Zgodnie z ustawą o VAT podatnikami są zarówno osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jak również osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Ustawa o VAT podaje własną definicję działalności gospodarczej, tak więc analizując, czy dany podmiot spełnia definicję podatnika, rozpatrujemy definicję działalności gospodarczej podanej w ustawie, nie korzystając z definicji zawartych w innych aktach prawnych.
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne, oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Są to również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
W świetle przedstawionej definicji świadczenie usług przez menedżera na podstawie umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem zarówno w ramach prowadzonej przez menedżera pozarolniczej działalności gospodarczej, jak i bez zgłaszania działalności do ewidencji działalności gospodarczej będzie uważane za „działalność gospodarczą” w rozumieniu ustawy o VAT, w związku z tym w obu wyżej wymienionych przypadkach świadczenie usług przez menedżera wypełnia wszystkie przesłanki do uznania ich za czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.
Ustawodawca wprowadza jednak w ustawie kilka wyłączeń.
I tak zgodnie z ustawą o VAT za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa wyżej, nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2–9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Artykuł 13 ustawy opisuje przychody z tzw. działalności wykonywanej osobiście. Za przychody zakwalifikowane do tego źródła uznaje się m.in. przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej. Na podstawie tego przepisu ustawodawca zaliczył w sposób sztuczny przychody z pozarolniczej działalności uzyskiwane w ramach świadczenia usług zarządzania przedsiębiorstwem do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, a nie do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Powodem tego zabiegu była z pewnością między innymi chęć pozbawienia menedżerów – grupy osób osiągających wysokie przychody – możliwości opodatkowania swoich dochodów 19% liniową stawką podatkową.
Przypomnijmy, że możliwość opodatkowania stawką 19% swoich przychodów mają tylko i wyłącznie podatnicy, którzy osiągają przychody ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza. W tym przypadku mimo prowadzania pozarolniczej działalności gospodarczej przez menedżera jego przychody z tytułu umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem są zakwalifikowane do źródła przychodów działalność wykonywana osobiście.
Nie wystarczy jednak samo zakwalifikowanie przychodów osiąganych przez menedżera do źródła działalność wykonywana osobiście, aby uznać, że usługi świadczone na podstawie tej umowy nie są działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT. Musi być jeszcze spełnionych łącznie kilka przesłanek wymienionych w przedmiotowej ustawie.
Ponadto osoby świadczące usługi na podstawie przedmiotowych umów muszą być związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny (czyli między menedżerem a spółką musi po prostu istnieć umowa) co do:
• warunków wykonywania tych czynności,
Na podstawie tego warunku strony powinny uzgodnić podstawowe warunki umowy, takie jak na przykład miejsce wykonywania usług, stanowisko itp.
• wynagrodzenia,
Warunkiem wyłączenia spod ustawy o VAT jest ustalenie kwoty wynagrodzenia menedżera w zamian za świadczenie usług.
• odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.
Jest to jedna z najistotniejszych przesłanek warunkujących wyłączenie. W tym przypadku konieczny jest – dla celów dowodowych w przypadku kontroli – wyraźny zapis w umowie (kontrakcie menedżerskim), że odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną osobom trzecim przez menedżera ponosi spółka, a nie menedżer. Może się wydawać, że zapis ten jest zbędny w tym przypadku, bowiem menedżer świadczący pracę jako np. prezes zarządu spółki (zleceniodawcy), wykonując czynności, czyni to zgodnie z teorią organów jako organ spółki i jego oświadczenia są uznawane za oświadczenia woli spółki. Mimo to zapis ten jest zdaniem autora niezbędny w celu uniknięcia zarzutu, że dana umowa nie jest wyłączona spod ustawy o VAT.
W przypadku łącznego wystąpienia przedmiotowych przesłanek umowa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W przypadku gdy chociaż jedna przesłanka nie zostanie spełniona, menedżer ma obowiązek zarejestrować się na potrzeby podatku od towarów i usług (złożyć deklarację VAT-R) oraz rozliczać się miesięcznie lub kwartalnie.

Bartłomiej Sikora
doradca podatkowy
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...