Można odzyskać PIT od refundacji za okna

Podatnicy, którzy zapłacili już PIT od zwróconych wydatków za wymianę okien, mogą złożyć korektę zeznania wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. To skutek ostatniej interpretacji ministra finansów.

Podatnicy, którzy na własny koszt wymienili stolarkę okienną, a następnie spółdzielnia mieszkaniowa zwróciła im poniesione na ten cel wydatki, nie muszą już tych środków wykazywać w rocznym PIT i płacić od nich podatku. Wielu podatników odetchnie z ulgą na wiadomość o wydaniu przez MF korzystnej interpretacji ogólnej w sprawie konsekwencji podatkowych zwrotu wydatków na wymianę stolarki okiennej. Takie stanowisko minister finansów przedstawił w najnowszej interpretacji ogólnej nr DD3/033/33/ KDJ/09/209. Eksperci chwalą postawę ministra.

Autopromocja

Krok w dobrym kierunku

Aleksandra Kosonowska, starszy konsultant w Accreo Taxand, twierdzi, że ministerstwo w końcu zauważyło ugruntowaną już linię orzeczniczą sądów administracyjnych i potwierdziło, że wspominany zwrot jest neutralny podatkowo.

Również Rafał Garbarz, menedżer w Ernst & Young, stwierdza, że wydana przez ministra ogólna interpretacja podatkowa to krok w dobrym kierunku, który powinien ujednolicić podejście organów podatkowych do kwestii refundacji wydatków, dotykającej dużego grona osób.

Korekta poprzednich zeznań

Co w takim razie mogą zrobić osoby, które już podatek od otrzymanego ze spółdzielni zwrotu zapłacili? Eksperci odpowiadają, że mogą zapłacone pieniądze odzyskać.

- Z praktycznego punktu widzenia podatnicy, którzy wykazali i opodatkowali taki zwrot, będą mogli złożyć korektę zeznania oraz wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Również podatnicy, którzy nie rozliczyli się jeszcze za 2008 rok, a otrzymali informację PIT-8C o kwocie refundacji, mogą nie wykazywać tego elementu w deklaracji podatkowej - tłumaczy Rafał Garbarz.

Aleksandra Kosonowska dodaje, że uzasadniając wniosek, podatnicy powinni m.in. powołać się na fakt wydania przez ministra finansów pozytywnej interpretacji ogólnej.

- Złożenie tak przygotowanego wniosku nie gwarantuje, że zostanie on pozytywnie rozpatrzony, jednak szanse na odzyskanie nadpłaconego podatku są duże - dodaje ekspert z Accreo Taxand.

Interpretacja ogólna

Nasi rozmówcy wskazują, że interpretacja ogólna wydana przez ministra formalnie nie chroni przed koniecznością zapłaty podatku (a tylko przed odsetkami za zwłokę i odpowiedzialnością karną skarbową).

- Interpretacja ogólna gwarantuje pełną ochronę podatnikom, ale na przyszłość, czyli dopiero ci podatnicy, którzy otrzymają zwrot wydatków w 2009 roku, będą w razie zmiany podejścia organów w pełni chronieni. Ryzyko, że urząd zakwestionuje rozliczenie podatkowe, w którym nie wykazano przychodu z tytułu zwrotu, jest jednak praktycznie niewielkie - podpowiada Aleksandra Kosonowska.

Także Rafał Garbarz zastrzega, że interpretacja ogólna może zostać zmieniona, jeżeli minister finansów stwierdzi jej nieprawidłowość. Więc należy mieć nadzieję, że nie dojdzie tutaj do rewizji stanowiska, jak to miało miejsce, przykładowo, w odniesieniu do praktyki niektórych organów podatkowych w zakresie opodatkowywania świadczeń medycznych na rzecz pracowników.

Ważne!

Składając korektę zeznania, trzeba dołączyć pisemne uzasadnienie przyczyn korekty. W naszym przypadku przyczyną korekty będzie korzystna interpretacja ministra finansów. Również we wniosku o stwierdzenie nadpłaty trzeba powołać się na wydaną interpretację, podając jej sygnaturę

 

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...