Rząd powinien szukać oszczędności w KRUS

Bożena Wiktorowska
rozwiń więcej
Komisja Trójstronna jeszcze w lipcu ma rozpocząć prace nad reformą systemu ubezpieczeń społecznych rolników. Nowe rozwiązania mają zostać wynegocjowane tak jak emerytury pomostowe.

Wicepremier Waldemar Pawlak ponownie zwrócił się do mnie, aby zespół ubezpieczeń społecznych Trójstronnej Komisji ds. Społecznych Gospodarczych rozpoczął prace nad projektem reformy systemu ubezpieczeniowego KRUS - mówi prof. Jan Klimek, wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego, który przewodniczy temu zespołowi w Komisji Trójstronnej.

Autopromocja

Zapowiada, że rozpocznie prace po przekazaniu mu materiałów już opracowanych przez międzyresortowy zespół pod kierunkiem ministra Michała Boniego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Rząd chce, aby prace nad reformą prowadził zespół merytoryczny KT, którego prace nad projektem ustawy o emeryturach pomostowych zakończyły się sukcesem. Według prof. Jana Klimka praca nad reformą KRUS będzie przypominać negocjacje w sprawie emerytur pomostowych, bo w obu przypadkach chodzi o odebranie przywilejów milionom osób. Według niego w czasie prac może dojść do konfliktów oraz nacisków na zespół ze strony lobby rolniczego. Jednak przyspieszenie reformy KRUS jest konieczne, gdyż obecnie rząd szuka kilku miliardów oszczędności.

- Prace nad ustawą budżetową ujawniły sytuacje finansów publicznych. Najprostszym sposobem załatania dziury budżetowej byłoby podniesienie wysokości składek płaconych przez rolników do KRUS - mówi prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz z Katedry Rozwoju Obszarów Wiejskich Szkoły Głównej Handlowej.

Zwraca jednak uwagę, że to nie załatwi problemu. W sytuacji, kiedy wszyscy pracownicy i przedsiębiorcy będą musieli płacić wyższe podatki, nie można tolerować faktu, że 1,5 mln rolników nie płaci żadnego podatku PIT.

- To skandal, że jedna grupa zawodowa otrzymująca każdego roku z budżetu państwa gigantyczne dofinansowanie przekraczające 16 mld zł nie ponosi na rzecz tego państwa żadnych obciążeń - mówi prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz.

Na przekazanie prac nad reformą KRUS partnerom społecznym nie zgadzają się rolnicy.

- Związkowcy z wielkich zakładów pracy i przedsiębiorcy nie mogą decydować o naszym bycie. Sami mamy prawo stanowić o wysokości składek płaconych na przyszłe emerytury - mówi Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Zwraca uwagę, że reforma systemu ubezpieczeniowego rolników musi być przygotowana wspólnie z reformą podatków.

- Rolnicy mogą płacić wyższe składki ustalane na podstawie osiąganego dochodu. Muszą mieć także możliwość odliczania podatku VAT od kupowanych maszyn, urządzeń czy nawozów. Natomiast nie zgodzimy się na to, żeby rząd, w ramach oszczędności, odebrał KRUS jeden czy dwa miliardy złotych - mówi Władysław Serafin.

Poważne wątpliwości ma także Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ. Zwraca uwagę, że partnerzy społeczni nie powinni reformować KRUS.

- Musimy poczekać na rządowy projekt reformy. Komisja Trójstronna nie może zastąpić rządu - zauważa Wiesława Taranowska.

Od 1 października rolnicy posiadający gospodarstwo powyżej 50 hektarów będą płacić wyższe składki. Zmiany obejmą jednak tylko 1 proc. rolników, a KRUS dodatkowo otrzyma zaledwie 22 mln zł rocznie.

 

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...