Będzie obowiązywała jedna stawka ryczałtu bez względu na wysokość przychodu

Magdalena Majkowska
rozwiń więcej
Od przyszłego roku zryczałtowany podatek od wynajmu może być płacony według jednolitej 8,5-proc. stawki.

ZMIANA PRAWA

Od 1 stycznia 2010 r. ma zostać zniesiony limit przychodów z najmu w wysokości 4 tys. euro, po przekroczeniu którego stosowana jest podwyższona 20-proc. stawka podatku zryczałtowanego. Właściciele mieszkań, którzy zdecydują się je wynająć, zapłacą 8,5-proc. zryczałtowany podatek od całego uzyskanego przychodu.

Autopromocja

To konsekwencja regulacji zawartych w projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw, który wczoraj przyjął rząd.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.) ryczałt w wysokości 8,5 proc. przychodów płacą wyłącznie podatnicy, których przychody z najmu nie przekraczają równowartości 4 tys. euro (w 2009 roku jest to 13 510 zł). Po przekroczeniu tej kwoty, podatek od nadwyżki wzrasta do 20 proc. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy wprowadza zmiany w zakresie opodatkowania ryczałtem najmu, polegające na likwidacji limitu przychodów, po przekroczeniu którego wynajmujący, którzy wybrali opodatkowanie ryczałtem, muszą opłacać podatek według podwyższonej stawki.

Wprowadzenie tej regulacji będzie oznaczało, że w odniesieniu do wszystkich osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, które zdecydują się na wynajem lokalu, będzie miała zastosowanie jedna niższa stawka ryczałtu w wysokości 8,5 proc. Konieczność zmian uzasadniana jest zmniejszeniem dostępności kredytów hipotecznych i spadkiem podaży mieszkań deweloperskich. Powoduje to zwiększone zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem. Proponowane zmiany mają przyczynić się do pobudzenia rynku wynajmu lokali mieszkalnych.

Anna Misiak, doradca podatkowy MDDP ocenia, że skutkiem zmiany może być wzrost zainteresowania opodatkowaniem dochodów z najmu ryczałtem. Dla podatników rezygnacja z 20-proc. stawki przy dochodach z najmu powyżej 4 tys. euro oznacza po prostu niższy podatek.

- Po zmianie przepisów ta forma opodatkowania stanie się atrakcyjna także dla osób osiągających wysokie dochody z najmu, nawet przy dużych kosztach. Ostateczne obciążenie podatkowe u takiej osoby pozostanie na poziomie 8,5 proc. niezależnie od wysokości osiąganych z tego tytułu przychodów - mówi Anna Misiak.

Zdaniem naszej rozmówczyni w dłuższej pespektywie, przejście na ryczałt z zasad ogólnych przy zmniejszających się nakładach może okazać się dla wynajmującego korzystne. Dochody opodatkowane ryczałtem nie podlegają łączeniu z dochodami opodatkowanymi według skali, a więc nie mają wpływu na wzrost ostatecznych obciążeń podatkowych wynajmującego, jeśli osiąga on równocześnie dochody np. z umowy o pracę. Opodatkowanie ryczałtem jest prostsze i nie wiąże się z wieloma formalnościami, a ustalony w ten sposób podatek jest podatkiem ostatecznym.

- Zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2010 r., a podatnik zainteresowany tą formą opodatkowania będzie miał czas do 20 stycznia na złożenie oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania - wyjaśnia Anna Misiak.

Ważne!

Opodatkowanie ryczałtem jest opłacalne dla osób, których przychody z najmu nie są wysokie i nie ponoszą one dużych kosztów inwestycyjno-remontowych

 

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...