Struktura podatników PIT

W poprzednich latach nieznacznie wzrastał odsetek osób podlegających 30- i 40-proc. stawce PIT, czyli mieszczących się w drugim i trzecim przedziale podatkowym. Na razie jednak nie ma pewności, czy po rozliczeniu dochodów za 2004 r. po raz kolejny zwiększy się udział podatników podlegających wyższemu PIT.

Według obecnej skali i progów podatkowych rozliczyliśmy już dochody za 2001 r. (potem zmieniała się w określonych latach jedynie kwota zmniejszająca podatek w pierwszym przedziale skali). I tak według danych Ministerstwa Finansów 95,18 proc. osób osiągnęło w 2001 r. dochody mieszczące się w pierwszym przedziale podatkowym podlegającym 19-proc. PIT. W drugim przedziale objętym 30-proc. stawką było 3,83 proc. podatników. W trzecim natomiast, podlegającym 40-proc. PIT, znalazło się 0,99 proc. rozliczających się wówczas osób.

Autopromocja

Z kolei w rozliczeniach za 2002 r. pierwszy przedział dotyczył 95,09 proc. podatników. Zmniejszył się również udział podatników w drugim przedziale. Było ich 3,78 proc. Zwiększył się za to do 1,13 proc. odsetek osób podlegających najwyższemu PIT.

Dane MF dotyczące rozliczeń za 2003 r. świadczą o dalszym zmniejszaniu się udziału podatników podlegających najniższej stawce PIT. Było ich 94,73 proc. Wzrósł natomiast odsetek osób w drugim przedziale podatkowym – do 4,11 proc., a także w trzecim – do 1,16 proc.

Przyczynę zwiększania się odsetka podatników podlegających wyższym stawkom PIT upatrywano m.in. w zamrożeniu progów podatkowych. Powstaje pytanie, czy tendencja ta pogłębi się po podsumowaniu rozliczeń za 2004 r.

Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku, uważa, ze jednoznaczne stwierdzenie, że zamrożone progi podatkowe skutkują przechodzeniem większej liczby podatników do wyższych progów podatkowych, jest bardzo trudne. – Po pierwsze, nie wszystkie zeznania złożone za 2004 r. zostały już przez urzędy wprowadzone do systemu komputerowego, co uniemożliwia wiarygodne porównywanie 2004 r. z latami wcześniejszymi. Po drugie, z zebranych przez nas danych wynika, że sytuacja wygląda bardzo różnie w różnych urzędach naszego województwa – wyjaśnił „GP” Radosław Hancewicz. Jak podkreślił, są urzędy, gdzie delikatny przyrost podatników w II i III grupie jest widoczny. Niemniej na pewno bardziej jest to widoczne w grupie przedsiębiorców składających PIT-36 niż w grupie osób fizycznych nie prowadzących działalności i składających PIT-37. Są także urzędy, w których podatników w II i III grupie podatkowej z roku na rok jest coraz mniej. Porównanie z 2004 r. dodatkowo utrudni fakt, iż część podatników prowadzących działalność gospodarczą i uzyskujących wysokie dochody (a dokładniej – podatników, których dochody opodatkowane byłyby według wyższych stawek skali niż 19 proc.) wybrało w 2004 r. podatek liniowy wynoszący 19 proc. Tam, gdzie przyrost liczby podatników w II i III grupie podatkowej dał się zauważyć, urzędnicy wśród przyczyn tego zjawiska wymieniają nie tylko zamrożenie skali podatkowej, ale także takie przyczyny jak: likwidacja lub zmniejszanie wysokości odliczeń od dochodu i podatku, wzrost gospodarczy wpływający na zwiększenie dochodów, wprowadzenie podatku liniowego (przedsiębiorcy o najwyższych dochodach wybrali tę formę rozliczenia), wzrost wynagrodzeń, rozwój współpracy z krajami UE (swobodny przepływ towarów), podjęcie zatrudnienia u pracodawców z krajów UE. – Na podstawie danych posiadanych przez Izbę Skarbową w Lublinie mogę stwierdzić, że rzeczywiście mieliśmy w ostatnim czasie do czynienia ze zmianą liczby podatników PIT w poszczególnych progach podatkowych. Z uwagi na to, że dane te obejmują jedynie lata 2002 – 2003, natomiast nie posiadam jeszcze informacji dotyczącej 2004 r. – trudno jest mi odpowiedzieć na pytanie, czy ta tendencja ma charakter trwały, czy też było to zjawisko incydentalne – wyjaśnił „GP” Mariusz Olech z Izby Skarbowej w Lublinie.

Krzysztof Tomaszewski, Ewa Matyszewska
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...