Szkoły językowe zachowają zwolnienie z VAT

Szkoły językowe utrzymają zwolnienie z podatku VAT pod warunkiem uzyskania akredytacji kuratora - przewiduje najnowsza wersja projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, opublikowana przez Ministerstwo Finansów. W ten sposób resort wycofał się z planu opodatkowania komercyjnych kursów językowych 22-proc. stawką VAT.

Ministerstwo stawia jednak jeden zasadniczy warunek. Zwolnione z podatku będą usługi nauczania, jeżeli szkoły uzyskają na nie specjalną akredytację kuratora oświaty. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty, akredytacja ma potwierdzać, że szkoła spełnia określone wymogi i zapewnia wysoką jakość kształcenia. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2011 r.

Autopromocja

Przepisy mówią, że akredytacje otrzymają placówki lub ośrodki, które mają bazę wyposażoną w środki dydaktyczne, zatrudniają wykwalifikowaną kadrę, opracowują i udostępniają materiały metodyczno-dydaktyczne.

Prezes Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE, Jacek Członkowski nie krył zaskoczenia nowym pomysłem MF. Według niego, nie wiadomo, ile szkół będzie mogło skorzystać ze zwolnienia. "Ministerstwo Finansów wybrało drogę dawania zwolnień z VAT, ale jest ona niesprawdzona" - ocenił.

Wyjaśnił, że obecnie zaledwie kilkadziesiąt szkół, na kilka tysięcy działających w całym kraju, posiada akredytacje na swoje kursy. "Nie wiemy, jak kuratoria poradzą sobie z tysiącami podmiotów, które musiałyby akredytować" - powiedział. Wyraził obawę, że kuratoria mogą się okazać nieprzygotowane do takich działań.

Członkowski dodał, że szkoły mogą mieć problemy także z innego powodu. Akredytacjom podlegają kursy, a nie szkoły, ponadto oceniane są zajęcia, które odbywały się w poprzednim roku.

"Trudno jest przewidzieć, jakie kursy będzie się w danym roku prowadzić. Poza tym jeśli wprowadziłbym w danym roku nowy język, to dopiero po roku mógłbym uzyskać na niego akredytację. (...) Jeżeli ktoś zażyczyłby sobie kurs szyty na miarę np. języka marketingowego dla bankowca, to byłyby to nowe zajęcia, nie objęte akredytacją. Siłą rzeczy podlegałyby VAT" - powiedział.

Przygotowany przez resort finansów projekt przewiduje m.in. przeniesienie do treści ustawy o VAT zapisów załącznika zawierającego wykaz towarów i usług zwolnionych z podatku. W uzasadnieniu do jego pierwotnej wersji resort finansów przyznał, że zmiana spowoduje, iż zmniejszy się nieco zakres zwolnienia. Nie mogłyby z niego korzystać np. szkoły nauki jazdy. O szkołach językowych nie było mowy.

Eksperci podatkowi nie mieli jednak wątpliwości, że jeśli nowelizacja ustawy o VAT weszłaby w życie w takim kształcie, to usługi szkół języków obcych, które dziś są zwolnione z VAT, zostałyby opodatkowane podstawową 22-proc. stawką.

Pomysł wywołał oburzenie szkół językowych, które musiałyby podnieść ceny swoich usług, albo wziąć na siebie koszty podatku. Stowarzyszenie PESA zebrało w kampanii przeciw wprowadzeniu VAT na kursy językowe 37 tys. podpisów.

 

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe kontrolują konta bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
06 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...