Podatki sprzyjają rozwojowi usług powierniczych

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Rozmowa z AGNIESZKĄ RZEPECKĄ - Tylko w tym roku zainteresowanie usługami powierniczymi wzrosło o 20 proc. Powodem są m.in. korzystne rozwiązania podatkowe.

EWA MATYSZEWSKA

Autopromocja

Z danych Stowarzyszenia Powierników Polskich wynika, że w tym roku nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania usługami powierniczymi. Dlaczego?

AGNIESZKA RZEPECKA*

Po trzech kwartałach popyt wzrósł o 20 proc., a w całym roku o ok. 30 proc. Powody są co najmniej dwa. Na początku roku część podmiotów chciała sprzedać majątek, ale bez rozgłosu. Inaczej mogliby stracić prestiż. Teraz nakłada się drugi trend. Podmioty, wcześniej przyzwyczajone do operowania większymi sumami, muszą realizować inwestycje, dysponując mniejszymi budżetami.

Czy usługi powiernicze zapewniają anonimowość?

Tak. Anonimowość zapewnia prosty mechanizm: stroną transakcji jest powiernik, a korzyści materialne czerpie klient. Natomiast konkurencyjność powiernik buduje w zgodzie z systemami podatkowymi i prawnymi tych państw, które dają większe możliwości. Ze względu na zasadę swobodnego przepływu kapitału, usług, pracy i ludzi, najczęściej sięgamy po ustawodawstwo państw należących do UE, nie tylko Cypru czy Luksemburga, ale też np. Szwecji, Węgier, Austrii czy Malty.

W których krajach obowiązują przychylne dla usług powierniczych przepisy?

W ostatnim czasie ciekawe zmiany wprowadzono m.in. w Irlandii, Hiszpanii, krajach bałtyckich, ale też w Polsce, gdzie obowiązuje 19-proc. podatek liniowy. Każda przychylna zmiana tworzy możliwość zastosowania nowych rozwiązań, których tworzeniem akurat zajmują się firmy świadczące usługi powiernicze. Wcale nie trzeba uciekać do rajów podatkowych.

Czy panują jakieś wzorce?

Powszechnym i sprawdzonym rozwiązaniem jest działalność na podstawie systemu cypryjskiego. Ale nie trzeba sięgać tak daleko. Węgry, których ustawodawstwo wydaje się mało przychylne dla biznesu, oferują np. 50-proc. zwolnienie podatkowe dla przychodu z tzw. własności intelektualnej, którą wcale nie muszą być tylko i wyłącznie znaki towarowe. Tamtejsze ustawodawstwo, tak jak szwedzkie, umożliwia też tworzenie holdingów.

Ciekawe możliwości daje też system Białorusi, który przez pierwsze trzy lata zwalnia zagraniczne podmioty z płacenia podatków, potem nakłada pełną stawkę. Natomiast z 12-proc. stawki liniowej mogą korzystać polscy menedżerowie pracujący na kontraktach, dzięki umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Inni klienci chętnie działają na podstawie systemu maltańskiego, który jest przychylny podmiotom, chcącym świadczyć w UE np. usługi bankowe. Gdy w Czechach założenie banku wymaga minimalnego kapitału w wysokości ok. 12 mln euro, na Malcie już tylko ok. 5 mln euro.

A co z barierami. Są jakieś?

Od czasu wejścia Polski do UE barier nie ma. Usługi powiernicze stają się dostępne dla coraz większej liczby polskich biznesmenów.

*Agnieszka Rzepecka

prezes OpusTrust i Stowarzyszenia Powierników Polskich

 

Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...