Umowy trzeba zarejestrować

Rozmowa z prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim, prezesem Instytutu Studiów Podatkowych

Nowelizacja VAT wprowadzi istotne zmiany w odliczaniu VAT od samochodów, w tym również branych w użytkowanie na podstawie umów leasingowych.
■ Sejm znowelizował ustawę o podatku od towarów i usług. Wprowadza ona istotne zmiany w przepisach dotyczących odliczania VAT od samochodów, w tym również branych w użytkowanie na podstawie umów leasingowych. Na co powinni zwrócić szczególną uwagę podatnicy, którzy w najbliższym czasie będą zawierać tego rodzaju umowy?

– Na wstępie przypomnę, że nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług wejdzie w życie 1 czerwca br., ale przepisy dotyczące samochodów dopiero po 90 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Faktycznie więc do końca maja br. będą zawierane umowy leasingowe, w tym również na samochody mające wyższą dopuszczalną ładowność niż wynikająca z obowiązującego jeszcze obecnie tzw. wzoru Lisaka zawartego w obecnym art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), ale niższą niż 3,5 tony. Samochody te od 91 dnia od ogłoszenia ustawy będą dawać prawo do odliczenia najwyżej w wysokości 60 proc. VAT, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Obecnie takie samochody dają prawo do odliczenia całości podatku zawartego w jego cenie.

Autopromocja
■ Czy w znowelizowanej ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których takie pojazdy mogą dać prawo do odliczenia całego VAT?

– Tak. W znowelizowanej ustawie znajdują się przepisy przejściowe zawarte w jej art. 7. Z unormowań tych wynika, że podatnicy, którzy do 31 maja br. wezmą w używanie samochody spełniające warunki wynikające ze wspomnianego wzoru zawartego w obecnym art. 86 ust. 3 ustawy, zachowają prawo do dalszego pełnego odliczenia podatku z tytułu kolejnych opłat leasingowych. Przewidziano jednak istotny warunek. Otóż te umowy leasingowe muszą zostać zarejestrowane we właściwym urzędzie skarbowym do 15 czerwca tego roku.

Jeżeli więc podatnicy, którzy do końca maja 2005 r. wezmą w użytkowanie samochody, spełnią wspomniany warunek, to wszystkie faktury wystawiane przez lea-singodawcę lub wydzierżawiającego będą mu dawały prawo do pełnego odliczenia podatku.

■ Umowy leasingowe będą też zawierane w okresie od 1 czerwca br. do upływu 90 dni od momentu ogłoszenia nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Do jakich odliczeń będą uprawniały wspomniane samochody wzięte w użytkowanie na podstawie takich umów?

– Umowy zawarte od 1 czerwca br., ale przed upływem 90 dni od dnia ogłoszenia ustawy, będą dawały prawo do pełnego odliczenia jedynie w okresie przejściowym. Takiego prawa do pełnego odliczenia jednak już nie będzie po wejściu w życie przepisów znajdujących się w znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług.

■ Jaką rolę odgrywa przepis zawarty w art. 7 ustawy zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług?

– Jest to regulacja, która niejako chroni prawa nabyte. Uważam za słuszne wprowadzenie takiego przepisu do noweli. Chciałbym przy okazji raz jeszcze zwrócić uwagę na obowiązek rejestracji umów leasingowych w urzędach skarbowych. Przypomnę, że wchodząca w życie 1 maja 2004 r. nowa wówczas ustawa o podatku od towarów i usług również przewidywała obowiązek zarejestrowania umów leasingowych dotyczących samochodów, które zawarto przed tą datą, czyli do końca kwietnia ub.r. Umowy te trzeba było wtedy również zarejestrować do 14 maja 2004 r., po to, żeby zachować prawo do odliczenia podatku. Powstaje więc pytanie, czy wspomniany już przepis zawarty w art. 7 ustawy nowelizującej ustawę o podatku od towarów i usług nakazuje niejako powtórną rejestrację tych umów zawartych do końca kwietnia ub.r. Moim zdaniem wspomniany art. 7 nie przewiduje prawa do powtórnej rejestracji takich umów. Umowy raz zarejestrowane dają prawo do pełnego odliczenia na podstawie rejestracji w urzędzie skarbowym dokonanej do 14 maja ub.r.

■ Część podatników, którzy zawarli do końca kwietnia ub.r. umowy leasingowe, dotyczące samochodów, nie zarejestrowała ich w urzędach skarbowych do 14 maja 2004 r. W związku z tym nie nabyli praw do pełnego odliczania VAT. Czy podatnicy ci coś zyskają, jeżeli zarejestrują te umowy we właściwym urzędzie skarbowym do 15 czerwca tego roku?

– W mojej opinii tacy podatnicy nie odzyskają prawa do odliczania VAT według stanu prawnego obowiązującego do 30 kwietnia 2004 r. (czyli pełnego odliczenia). Nabędą natomiast prawo do odliczeń zgodnie ze stanem na dzień 31 maja 2005 r. Przypomnę dosłowne brzmienie art. 7 ust. 1 ustawy nowelizującej. Otóż regulacja ta stanowi, że w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej, kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy stanowi kwota podatku naliczonego, jaka wynikałaby z przepisów art. 86 ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 maja br.

Rozmawiał  Krzysztof Tomaszewski
Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...