Wielka Brytania: cięcia wydatków, świadczeń socjalnych, wyższy VAT

W ramach zabiegów o redukcję deficytu wydatków publicznych brytyjski minister finansów George Osborne ogłosił cięcia świadczeń socjalnych, a także nowe podatki, w tym wyższą stawkę VAT. Zmniejszą się też wydatki rządu.

Od 4 stycznia 2011 roku stawka VAT wzrośnie do 20 proc. z obecnej 17,5 proc. Podatek naliczany jest od wszystkich towarów, usług i świadczeń komunalnych z wyjątkiem książek, gazet, ubranek dziecięcych i produktów żywnościowych. Stawka VAT od dostaw wody, energii i gazu wzrośnie do 6 proc., z 5 proc. obecnie.

Autopromocja

Nowa stawka VAT przyniesie rządowi przychód oceniany na 13 mld funtów szterlingów do końca obecnej kadencji parlamentu.

"W. Brytania żyła ponad stan, gdy zaskoczyła ją recesja" - oświadczył Osborne, który swój budżet nazwał "nieuchronnym". Zaznaczył, że jest to budżet "trudny, ale sprawiedliwy".

Przykład państw eurostrefy dowodzi, jego zdaniem, że wybór między redukcją deficytu i długu a wzrostem gospodarki jest fałszywy. Przeciwnie - uzdrowienie stanu finansów publicznych jest niezbędnym warunkiem wzrostu.

23 proc. ogólnego pakietu oszczędnościowego ogłoszonego przez Osborne'a, ocenianego łącznie na ok. 85 mld funtów w ciągu najbliższych 5 lat, pochodzi ze zwyżek podatków, a 77 proc. z cięć wydatków.

Wydatki na świadczenie socjalne zostaną łącznie zmniejszone o 11 mld funtów do 2014-2015 r. Zapomogi, ulgi podatkowe i inne świadczenia będą rewaloryzowane w stosunku do wskaźnika wzrostu towarów i cen konsumpcyjnych (CPI), a nie - jak dotychczas - wskaźnika wzrostu cen uwzględniającego koszty kredytu hipotecznego (RPI).

Zapomoga na dziecko, która w W. Brytanii jest powszechnym świadczeniem wypłacanym matkom niezależnie od poziomu przychodów, zostanie zamrożona na obecnym poziomie na 3 lata.

Osoby otrzymujące zapomogi z racji inwalidztwa i niezdolności do pracy będą musiały przejść nowe badania lekarskie począwszy od najbliższego roku. Z zapomogi korzysta ok. 2,5 mld osób, co pociąga za sobą roczne wydatki z budżetu na sumę 11 mld funtów.

Zapomogi mieszkaniowe, których koszt przewyższa obecnie wydatki państwa na policję i uniwersytety, będą miały górną granicę - 400 funtów na tydzień, co pozwoli zaoszczędzić 1,8 mld funtów rocznie.

Gospodarstwa domowe zarabiające powyżej 40 tys. funtów rocznie stracą uprawnienia do ulg podatkowych (dotychczas limitem było 50 tys. funtów).

Redukcje wydatków obejmą wszystkie resorty rządowe z wyjątkiem służby zdrowia i pomocy zagranicznej. Średnia redukcja tzw. wydatków niechronionych za kadencji obecnego parlamentu sięgnie 25 proc.

Osborne ogłosił zamrożenie płac w sferze budżetowej dla pracowników zarabiających powyżej 21 tys. funtów rocznie na 2 lata, choć pracownikom zarabiającym mniej przyznał w tym okresie dwie podwyżki płac, każdorazowo po 250 funtów.

O nowych uregulowaniach emerytalnych dla pracowników budżetówki przesądzi specjalny przegląd. Osborne powiedział, że państwa nie stać na sprostanie kosztom zaopatrzenia emerytalnego pracowników sektora publicznego na obecnych zasadach.

Ustawowy wiek emerytalny zostanie podniesiony do 66. roku życia szybciej niż zakładano.

Stawka podatku korporacyjnego dla dużych firm będzie stopniowo zmniejszana z 28 proc. obecnie do 24 proc. w ciągu 4 lat i będzie jedną z najniższych w grupie G20. Dla małych firm została ustalona na poziomie 20 proc.

Od najbliższego roku nowym podatkiem zostaną obłożone banki. Wzrośnie stawka podatku od przychodów kapitałowych, co jest niepopularne wśród konserwatywnych wyborców.

Dług publiczny w proporcji do PKB ma sięgnąć szczytowego punktu 70 proc. w roku finansowym 2013-14, po czym ma się zmniejszać. Deficyt finansów publicznych zostanie zmniejszony ze 149 mld funtów (10,1 proc. PKB) w obecnym roku finansowym 2010-11 do ok. 20 mld funtów (1,1 proc. PKB) w roku 2015-16.

Gospodarka brytyjska ma w br. wzrosnąć o 1,2 proc. oraz o 2,3 proc. w 2011 roku. W ub.r. skurczyła się o 4-5 proc.

 

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...